Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[PRAWNIK RADZI] Ile pieniędzy może z pensji zabrać pracownikowi komornik? Ile musi zostawić?

red/KWP Bydgoszcz
123rf
Komornik ma prawo zająć wynagrodzenie, ale w ściśle określonych przypadkach i zakresie. - Napiszcie dokładnie, ile może mi zabrać - prosi Czytelnik. Odpowiada adwokat Anna Dyka.

Zgodnie z Kodeksem pracy z wynagrodzenia za pracę komornik może potrącić należności w następującej kolejności:

- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,

- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie innych świadczeń niż alimentacyjne,

- zaliczki pieniężne udzielane pracownikowi,

- kary pieniężne.

W razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych potrącenia nie mogą przekraczać 3/5 wynagrodzenia (6o proc.), a w przypadku pozostałych należności lub potrącania zaliczek nie mogą przekraczać połowy (50 proc.) wynagrodzenia.

Przepisy odnoszą się również do wysokości kwoty wolnej od potrąceń. Co do zasady, kwotą wolną od potrąceń jest minimalne wynagrodzenie, które w 2016 roku wynosi 1850 zł brutto. Ustanowienie zatem kwoty równej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę (po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne) jako wolnej od potrąceń ma zastosowanie przy egzekucji należności na mocy tytułów wykonawczych innych niż należności alimentacyjne.

W związku z tym w przypadku pracowników osiągających minimalny dochód, nie jest możliwe przeprowadzenie egzekucji należności innych niż alimentacyjne z wynagrodzenia o pracę. Nie odnosi się to jednak do egzekucji świadczeń alimentacyjnych, bowiem te należności mogą być potrącane z minimalnego wynagrodzenia do wysokości 3/5 tego wynagrodzenia.

Ponadto w przypadku potrącania zaliczek udzielonych pracownikowi kwotą wolną od potrąceń jest 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, a w przypadku porządkowych kar pieniężnych - 90 proc. minimalnego wynagrodzenia.

W przypadku zatrudnionych na pół etatu minimalna kwota wynagrodzenia ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika.

W odniesieniu do wynagrodzenia otrzymywanego na podstawie umów cywilnoprawnych, tj. umowy-zlecenia, o dzieło, nie mają zastosowania przepisy Kodeksu pracy. W związku z tym potrąceniu podlega cała kwota.

Jednak istnieją szczególne okoliczności, na mocy których właśnie do takiej umowy cywilnoprawnej będą miały zastosowanie wskazane powyżej przepisy. Wtedy, gdy charakter umowy będzie przypominał normalny stosunek pracy: długotrwały, z wynagrodzeniem wypłacanym w stałych okresach (np. miesięcznych), a jednocześnie umowa zlecenia będzie stanowić podstawowe źródło utrzymania.

Wszystko to opisać trzeba komornikowi, wnioskując o niezajmowanie całego wynagrodzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska