Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problem ze zdawaniem egzaminu na prawo jazdy wybranym samochodem?

Marcin Seroczyński
Włodzimierz Noworacki tłumaczy, że każdy kursant powinien wiedzieć jakie ma prawa i obowiązki
Włodzimierz Noworacki tłumaczy, że każdy kursant powinien wiedzieć jakie ma prawa i obowiązki Marcin Seroczyński
Od sierpnia ubiegłego roku możemy zdawać egzamin na prawo jazdy samochodem, na którym uczyliśmy się jeździć. Prowadzący od wielu lat szkołę jazdy w Chełmży Włodzimierz Noworacki mówi, że Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Toruniu tego nie realizuje.

- Na moje zapytania kierowane do toruńskiego WORD-u nie otrzymałem odpowiedzi, pozostawiano to bez echa, a przecież ustawa mówi wyraźnie - twierdzi Włodzimierz Noworacki. - Wojewódzkie ośrodki stały się niejako monopolistami jeżeli chodzi o narzucanie swojej woli w sprawie wyboru pojazdu - dodaje instruktor. Zdaniem Włodzimierza Noworackiego wybór pojazdu w WORD skutkował tym, że wszystkie Ośrodki Szkolenia Kierowców musiały kupować takie same marki samochodów chcąc dobrze przygotować kursanta na egzamin. W przypadku kategorii B narzucano niejako markę samochodu, co automatycznie wymuszało koszty.

- Dlatego rozpoczęły się rozmowy, żeby ośrodki szkoleniowe mogły podsyłać swoje samochody na egzamin praktyczny - informuje pan Włodzimierz. - Od sierpnia zeszłego roku obowiązuje ustawa, która to umożliwia. Działa to skutecznie już w wielu ośrodkach egzaminacyjnych naszego regionu. We Włocławku został stworzony specjalny regulamin dopuszczający możliwość zdawania egzaminu praktycznego samochodem, którym kierowca uczył się jazdy. Natomiast w Toruńskim WORD, zdaniem Włodzimierza Noworackiego, nie ma dobrej woli ku temu.
Innego zdania jest zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu Ryszard Nagórski.
- Oczywiście, że istnieje możliwość zdawania egzaminu pojazdem Ośrodka Szkolenia Kierowców, po spełnieniu wymagań ustawowych - mówi wicedyrektor.

Ustawa mówi z kolei, że osoba egzaminowana składająca wniosek na egzamin państwowy dołącza zaświadczenie o wyrażeniu zgody OSK na udział danego pojazdu w części praktycznej.

- Kursant może zdawać egzamin na pojeździe na którym się uczy - wyjaśnia Włodzimierz Noworacki i dodaje to, co też wynika z ustawy. - Kamery zapewnia nasz ośrodek, jest to oczywiście element wcześniej przygotowanego regulaminu. Kursant ma możliwość wyboru pojazdu, może też zdawać na samochodzie z WORD.

- Podstawienie samochodu przez nasze ośrodki do WORD umożliwia dyrektorom oszczędności, ponieważ cała opłata egzaminacyjna w kwocie 140 zł ponoszona przez kursanta przechodzi na ich konto. Nie ponoszą kosztów eksploatacji samochodów egzaminacyjnych - dodaje Włodzimierz Noworacki.

Według nowych przepisów kursant może zdawać egzamin państwowy na własnych pojazdach w kategoriach: AM, A1, A2, A, B oraz E+B. Dodatkowo ustawa pozwala na obecność instruktora, który szkolił osobę jako obserwatora podczas egzaminu praktycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska