MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin na prawo jazdy 2024 - zmiany. Egzaminator nie powie już o dyskwalifikacji podczas jazdy

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Egzaminator nie informuje już kursanta, że popełnione błędy dyskwalifikują go - o tym dowiaduje się dopiero po powrocie do ośrodka. To jedna z kilku wprowadzonych właśnie zmian w egzaminowaniu kierowców. Czytaj więcej.

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy weszły w życie z nowym 2024 rokiem a wynikają z rozporządzenia ministra infrastruktury z 24 listopada 2023 roku.

Najważniejsza zmiana dotyczy komunikacji między egzaminatorem a egzaminowanym - ten pierwszy nie ma już obowiązku poinformowania o błędach popełnianych w czasie jazdy ani o tym, że podjął już decyzję o negatywnym wyniku.

Do końca minionego roku egzaminator nakazywał kursantowi zatrzymanie we wskazanym, bezpiecznym miejscu, po czym zamieniał się z nim miejscami - tak wracali do bazy wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego (WORD), chyba że niedoszły kierowca postanowił zostać na miejscu. W bazie wypisywał protokół egzaminu.

Wyjątkiem od nowych zasad jest natychmiastowe przerwanie egzaminu, co może się zdarzyć (tak jak było dotąd), gdy kierujący stworzy poważne zagrożenie w ruchu drogowym lub gdy doszło do kolizji, wypadku (niekoniecznie z winy "elki").

Mam mieszane odczucia, bowiem osoba egzaminowana doskonale wie, że popełniła dwa takie same błędy, albo jeden radykalny, które powodują ostatecznie negatywną ocenę egzaminu. A to, czy egzaminator ogłosi to podczas jazdy czy po powrocie do bazy, raczej nie ma znaczenia - komentuje bydgoszczanin Jerzy Kociszewski, wiceprezes ogólnopolskiego stowarzyszenia Kierowca.pl, wieloletni szkoleniowiec kierowców.

Takie błędy kończą egzamin na prawo jazdy. Oto najgorsze błędy - po tym egzamin praktyczny zostanie przerwany - ZOBACZ:

Te błędy od razu kończą egzamin - po tym egzamin praktyczny zostanie przerwany. Zobacz na kolejnych slajdach >>>>>

Takie błędy kończą egzamin na prawo jazdy. Oto najgorsze błę...

Egzamin motocyklisty

Zmiany wprowadza się również w zakresie egzaminu na motocyklowe prawo jazdy (A, A1, A2, AM), z tym, że dotyczą głównie egzaminatora. Ten nie będzie już mógł prowadzić samochodu z "elką" na dachu, który jedzie za motocyklistą, ale zajmie miejsce pasażera i z tej perspektywy będzie oceniał jazdę. Autem będzie więc musiał kierować inny pracownik WORD-u.

- To dobra zmiana, acz niewątpliwie podrażając koszty funkcjonowania ośrodków egzaminacyjnych. Dobre jest to, że egzaminator skupi się na ocenie kursanta, a nie na prowadzeniu własnego auta - dodaje Jerzy Kociszewski.

Zmiana przepisu ma wpłynąć na precyzję oceny motocyklisty-kursanta, bowiem egzaminator będzie się mógł skupić tylko na tym, a nie na prowadzeniu samochodu. Egzaminy na motocykl są zwykle zawieszanie na zimę, a zatem z nowymi zasadami przyjdzie WORD-om zmierzyć się od wiosny.

To też może Cię zainteresować

Jest wszakże jeszcze jedna rzecz, w tym przypadku dotycząca samego motocyklisty stawiającego się na egzamin – ten może oblać egzamin na starcie z powodu nieprawidłowego stroju, na przykład braku lub niewłaściwych butów motocyklowych, rękawic, kurtki, kasku, protektorów. Opis stroju znajduje się w rozporządzeniu o egzaminowaniu kierowców.

Miejsca do przeglądania nagrań

Rozporządzenie wprowadziło także obowiązek wyznaczenia przez WORD-y miejsca służącego do przeglądania zarejestrowanego przez kamery zamontowane w aucie egzaminacyjnym przebiegu praktycznej część egzaminu.

Takie przeglądanie odbywa się na żądanie egzaminowanego, gdy ten ma wątpliwość czy egzaminator podjął właściwą decyzję oblewając kursanta.

WORD-y miały obowiązek przechowywać nagrania i udostępniały ich, ale nie musiały tego robić w osobnym, dedykowanym temu pomieszczeniu.

Nie trzeba okazywać dowodu

Kolejna zmiana dotyczy sposobu potwierdzania tożsamości przez osobę stawiającą się na egzamin na prawo jazdy. Dotąd należało przedstawić dowód osobisty, paszport lub w przypadku cudzoziemca Kartę pobytu.

Od nowego roku tożsamość można potwierdzić elektronicznie - za pomocą aplikacji mObywatel.

Podobnie, jeszcze na etapie szkolenia, kursant może wysłać do WORD-u wszystkie dokumenty drogą elektroniczną. Chodzi o dokumenty podpisane osobiście albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym, ewentualnie profilem zaufanym.

To też może Cię zainteresować

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Egzamin na prawo jazdy 2024 - zmiany. Egzaminator nie powie już o dyskwalifikacji podczas jazdy - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska