Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proch na panewce, kapiszony i ognia!

Maciej Neumann
Fortem VI na Wrzosach opiekują się wspólnie motocykliści z Klubu Motocyklowego BMW Veteran Club Toruń oraz Kurkowe Bractwo Strzeleckie.

Fortem VI na Wrzosach opiekują się wspólnie motocykliści z Klubu Motocyklowego BMW Veteran Club Toruń oraz Kurkowe Bractwo Strzeleckie.

<!** Image 2 align=right alt="Image 91914" sub="Jeden z turniejów strzeleckich braci kurkowych z Torunia / Fot. Jacek Smarz">Toruńskie bractwo strzeleckie jest najstarszym w naszym mieście zrzeszeniem, jego istnienie datuje się bowiem od roku 1352.

Wówczas wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego wydał polecenie utworzenia takich bractw, które będą broniły miast. Zanim do użytku weszła broń palna, strzelano do celu z kuszy.

Obecnie bractwo stawia sobie za cel krzewienie uczuć patriotycznych, popularyzowanie i kultywowanie historycznych tradycji i zwyczajów Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu, kultywowanie tradycyjnego strzelania obywatelskiego poprzez organizowanie zawodów strzeleckich w konkurencjach, których rodowód nierzadko sięga średniowiecza oraz propagowanie sportu strzeleckiego wśród szerokich rzesz społeczeństwa poprzez prowadzenie szkoleń, strzelań i zawodów o zasięgu zarówno lokalnym jak i ogólnopolskim.

- Spotykamy się w forcie we wtorki i piątki po godzinie 17. Każdy może przyjść, wykupić naboje, wypożyczyć sprzęt i potrenować strzelanie - opowiada Józef Jarosz, prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu. - Co kilka miesięcy organizujemy też otwarte zawody strzeleckie. Ale żeby zostać członkiem stowarzyszenia, trzeba mieć dwóch braci wprowadzających, a także znać i przestrzegać tradycji bractwa. No i umieć strzelać.

<!** reklama>Bracia Kurkowi mają specjalne insygnia. Noszą stroje wzorowane na ubiorze szlachty polskiej z XVIII wieku oraz czapki z lisa z piórami czapli i bażanta - wykluczone są pióra pawie. Stroje szyte są samodzielnie.

W 1489 roku Rada Miejska przekazała bractwu fosę między Starym i Nowym Miastem w rejonie zamku krzyżackiego.

Z czasem bractwu strzeleckiemu - w dowód uznania zasług dla miasta - podporządkowano całą miejską artylerię. W XVIII i XIX wieku bractwo przekształciło się w stowarzyszenie, które prowadziło działalność strzelecką i kulturalną. Bractwo nieprzerwanie istniało do 1939 roku. Po wojnie podjęto próbę jego reaktywowania, ale w 1948 roku bractwo zostało ostatecznie rozwiązane.

Między 1999 a 2001 rokiem siedziba reaktywowanego bractwa mieściła się w frocie IV po czym została przeniesiona do Fortu VI. Fort imienia księcia Jaremy Wiśniowieckiego powstał w latach 1889-1893, a jego głównym zadaniem w czasie wojny była obrona Torunia od północy i blokada drogi do Chełmży.To właśnie tutaj sześć lat temu obchodzono z pompą 650-lecie powstania bractwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska