Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesor, e-dowody i polityka

Małgorzata Oberlan
Prof. Grzegorz  Górski (z lewej) od lat związany jest z PiS. Z list tej partii starował w kilku wyborach. Na zdjęciu: z europosłem Ryszardem Czarneckim, podczas wyborów regionalnych PiS w 2012 roku.
Prof. Grzegorz Górski (z lewej) od lat związany jest z PiS. Z list tej partii starował w kilku wyborach. Na zdjęciu: z europosłem Ryszardem Czarneckim, podczas wyborów regionalnych PiS w 2012 roku. Jacek Smarz
Związany z PiS Grzegorz Górski jest szefem rady nadzorczej Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Jego córka kieruje Kollegium Jagiellońskim. Co z tego wynikło?

POL-PUS - tak nazywa się konsorcjum, zawiązane pod koniec listopada w obecności ministra spraw wewnętrznych Mariusza Błaszczaka, minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej i wiceministra obrony Bartłomieja Grabskiego. Ma ono zająć się stworzeniem polskiego układu scalonego (potocznie - chipa), które pojawi się w nowych dowodach osobistych.

Koszt całego projektu oszacowano na 150 milionów zl. Potrwać ma 3 lata. Konsorcjum przewodniczy Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW).

Jak niedawno informowaliśmy, szefem rady nadzorczej PWPW został profesor Grzegorz Górski. Torunianin od dawna związany jestem z PiS, choć formalnie nie jest członkiem tej partii. Pod jej szyldem startował jednak w wyborach samorządowych i parlamentarnych.

Skąd tutaj Kolegium?
Wspomnianemu konsorcjum przewodniczy PWPW. W jego skład weszli: Instytut Technologii Elektronowej, jedna z największych polskich firm z branży zbrojeniowej i nowoczesnych technologii WB Electronics, Instytut Maszyn Matematycznych (IMM) oraz - tu niespodzianka - Kolegium Jagiellońskie z Torunia.

Czytaj też: Sprawa posła Zbonikowskiego umorzona

Kolegium, przypomnijmy, to niewielka uczelnia prywatna. Jej rektorem jest córka prof. Grzegorza Górskiego - Joanna Górska-Szymczak. I ona związana jest z PiS. Była na listach wyborczych tej partii.

Dodatkowo, prof. Grzegorz Górski zasiada też w radzie powierniczej Kolegium Jagiellońskiego.

- Nie wiem, czym zajmuje się Kolegium Jagiellońskie. Dotąd z nimi nie współpracowaliśmy - powiedział portalowi Money.pl dr inż. Marek Hołyński, szef Instytutu Maszyn Matematycznych. Jak dodał, jego Instytut ma pracować nad rozwiązaniami dotyczącymi biometrii.

Od Kolegium, jak podał portal, odcina się też Ministerstwo Cyfryzacji. To wprawdzie ono koordynuje prace nad eDowodem, ale przyznaje, że w sprawie czipów jest tylko obserwatorem.

- Ministerstwo Cyfryzacji nie jest członkiem tego konsorcjum, nie my decydowaliśmy też o doborze partnerów do współpracy. Pani minister Anna Streżyńska była jedynie gościem podczas podpisania umowy między kooperantami - przekazał portalowi rzecznik resortu Karol Manys.

„Nowości” najpierw próbowały o sprawie porozmawiać z prof. Górskim.

„Znakomity efekt”
Niestety, podczas telefonicznej rozmowy Grzegorz Górski odmówił komentowania tematu. Odesłał nas do PWPW.

Wytwórnię zapytaliśmy o doniesienia Money.pl i udział uczelni w projekcie. Dowiedzieliśmy się, że współpracę z uczelnią w ramach POL-PUS podjęła ona już w marcu 2016 roku, „uznając, iż dotychczasowy dorobek uczelni i jej kontakty dają szansę szybkiej realizacji przedsięwzięcia.”

Przeczytaj również: Dobry interes UMK

- W Kolegium Jagiellońskim około trzech lat temu ówczesny rektor tej uczelni dr Jan Parys powołał zespół ds. tego projektu z udziałem współpracowników uczelni, m.in. prof. Grzegorza Górskiego i dr. Andrzeja Tadeusiaka - wyjaśnia Iwona Kostka-Kwiatkowska z PWPW.

- Jest oczywiste, że objęcie przez prof. Górskiego funkcji w radzie nadzorczej PWPW ułatwiło szybkie doprowadzenie do znakomitego efektu w postaci powołanego konsorcjum - dodaje Iwona Kostka-Kwiatkowska.

Do zadań Kolegium Jagiellońskiego, jak przekazuje Wytwórnia, należy wspieranie jej w roli lidera projektu POL-PUS. Konkretniej, przy zarządzaniu nim i jego promocji. Oprócz tego chodzi o budowanie wsparcia dla projektu w instytucjach publicznych.

Od Kolegium do MON

Intresujący jest fakt, że konsorcjum zawiązane przez PWPW ma bezpośrednio podlegać pod MON. Tymczasem Wytwórnia jest kontrolowana przez Ministerstwo Skarbu Państwa.

Być może rozwiązaniem tej zagadki jest osoba wspomnianego już dr. Jana Parysa, byłego rektora Kolegium Jagiellońskiego. Obecnie jest on szefem gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. Jest też bliskim współpracownikiem ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

Na zakończenie przypomnijmy, że niedawno tygodnik „Newsweek” podał, iż dotarł do faktury wystawionej przez PWPW dla firmy History&Business Consulting na kwotę 6 tys. zł. Firma ta należy do Zbigniewa Girzyńskiego, byłego posła PiS i kolegi prof. Górskiego.

Pytany o tę współpracę eksposeł odmówił nam komentarza.

Zobacz także: Gala z udziałem Stinga

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska