Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Progi łatwe do przeskoczenia

Justyna Wojciechowska-Narloch
10 punktów - tyle od kandydatów na pierwszaków wymaga najambitniejszy toruński ogólniak, czyli IV LO.

10 punktów - tyle od kandydatów na pierwszaków wymaga najambitniejszy toruński ogólniak, czyli IV LO.

W mieście są szkoły, którym przy naborze wystarczy 40 punktów na 200 możliwych do zdobycia.

Niż demograficzny, który szaleje obecnie w szkołach ponadgimnazjalnych niejako przymusza je, by obniżały wymagania. <!** reklama>

- To nie jest jednak wyłącznie kwestia demografii. Jesteśmy zmuszeni obniżać progi punktowe biorąc pod uwagę to, z czym przychodzi do nas młodzież. Ich wyniki z roku na rok są gorsze - tłumaczy Andrzej Drozdowski, dyrektor X LO w Toruniu. - My oczekujemy od naszych kandydatów minimum 100 punktów. Nie jest to jednak równoznaczne z przyjęciem do szkoły. Wśród chętnych będą na pewno i tacy ze znacznie wyższą średnią.

Najwyższy próg punktowy w Toruniu ma IV LO z ul. Warszawskiej. Stu punktów od chętnych oczekuje „jedynka”, „piątka” i dziesiątka”. Próg na poziomie 80 punktów ustawiło VIII LO, a o 5 punktów mniej oczekują w VII LO. Po 70 punktów muszą natomiast osiągnąć chętni aplikujący do II i III LO na Skarpie.

- Dla nas idealny kandydat to taki, który chce się uczyć. Nie musi mieć na swoim koncie wielkich sukcesów, ale zależy mu na rozwoju, na uczestnictwie w życiu szkolnej społeczności - mówi Andrzej Więckowski, dyrektor III LO im. Lindego. - W tym roku mamy nowy pomysł na kształcenie naszych uczniów. Przedmioty rozszerzone realizowane będą międzywydziałowo, a w tej samej klasie mogą znaleźć się osoby, które realizują rozszerzenia z różnych przedmiotów.

Wśród ogólniaków, które stawiają kandydatom poprzeczkę najniżej, znalazło się IX LO z Rubinkowa (65 punktów) i VI LO z ul. Wojska Polskiego (60 punktów). Tradycyjnie już tylko 40 punktów od absolwentów gimnazjów wymaga XIII LO z ul. Targowej. Tam rekrutacja dotyczy jednak klasy mistrzostwa sportowego, gdzie obowiązuje sprawdzian zdolności kierunkowych.

Niskie progi punktowe cieszą gimnazjalistów. Ania Kamińska, uczennica ze Skarpy, wie już, że zgromadzi 100 punktów niezbędnych, by ubiegać się o miejsce w wymarzonym V LO.

- Jest nas mało więc i konkurencja mniejsza. O wiele łatwiej też zgromadzić tyle punktów, by starać się o miejsce w szkole bez specjalnego stresu - przekonuje dziewczyna. - Jako szkoły drugiego i trzeciego wyboru wskazałam I i X LO, gdzie też spełniam wymogi punktowe.

Tu warto dodać, że przy naborze do szkół ponadgimnazjalnych zgromadzić można maksymalnie 200 punktów. To suma stopni na świadectwie ukończenia gimnazjum oraz wyniki egzaminu trzecioklasistów. Obowiązkowo punktowany jest język polski oraz trzy zajęcia edukacyjne, które wybierze dana szkoła. Najczęściej są to matematyka i język obcy. Trzeci przedmiot zależy od profilu klasy, do której chce uczęszczać kandydat.


Warto wiedzieć:

Nabór w datach:

do 21 czerwca - wybór szkół przez kandydatów (maksymalnie 3)

do 2 lipca - przyjmowanie dokumentów wymaganych przez szkołę

4 lipca - ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych do szkół

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska