Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przestrzeń dla młodych z Chełmińskiego Przedmieścia

Artur Olewiński
Artur Olewiński
W ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego w Gimnazjum nr 3 przy ul. Żwirki i Wigury 49 powstaną nowe boiska
W ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego w Gimnazjum nr 3 przy ul. Żwirki i Wigury 49 powstaną nowe boiska Sławomir Kowalski
Choć stanowią znaczącą siłę w swojej dzielnicy, to jednak poza szkołą nie mogą znaleźć dla siebie miejsca. Z pomocą młodzieży z Chełmińskiego przychodzi jednak... demokracja.

Miasto wraz z radą okręgu nr 11 zorganizowało konsultacje społeczne dla mieszkańców Chełmińskiego Przedmieścia w wieku od 13 do 18 lat. Dlaczego właśnie taka grupa wiekowa?
[break]
- Jeśli spojrzymy na nasze osiedle, to można zauważyć, że młodzi ludzie są tutaj mało aktywni, choć szkół, do których uczęszczają, tutaj nie brakuje - mówi Krzysztof Duda z rady okręgu na Chełmińskim. - Doszło nawet do tego, że zapytani o miejsce na kawiarenkę obywatelską, dla której lokalizacji szukała Fundację Stabilo, nie potrafiliśmy wskazać nawet jednego lokalu, który nie byłby szkołą.

Co robić po szkole?

W ten sposób zrodził się pomysł, by sprawdzić, w jaki sposób aktywizują się młodzi - spędzają czas w domu, przed komputerem, uprawiają sport czy mają na osiedlu dostęp do kultury. Drugim aspektem, któremu postanowiono się przyjrzeć, było określenie potrzeb młodzieży dotyczących form aktywności pozaszkolnej.
- W ten sposób moglibyśmy przygotować projekty do sfinansowania w ramach budżetu partycypacyjnego, które całkowicie odpowiadałyby na zapotrzebowanie społeczne - dodaje Krzysztof Duda. Konsultacje rozpoczęły się 17 marca. Ankieterzy z Zespołu Realizacji Badań Pryzmat, działającego przy Instytucie Socjologii UMK, ruszyli z ankietami do szkół na terenie Chełmińskiego. Zastosowano nietypową formę badań, jaką są spacery badawcze.
- Zażyczył sobie tego Urząd Miasta, który już wcześniej, choćby przy okazji konsultacji dotyczących Bulwaru Filadelfijskiego, skorzystał z takich rozwiązań - mówi Beata Bielska, koordynatorka badań. - Jak dotąd młodzież wskazywała, że nie przebywa na osiedlu zbyt długo, ale na przedstawienie przyczyn takiego stanu rzeczy jeszcze za wcześnie.
Już dziś o godz. 15 odbędzie się kolejny spacer badawczy. Organizatorzy zachęcają do udziału.

Spacer w celach badawczych

- Wyruszamy sprzed wejścia głównego do Zespołu Szkół Samochodowych przy ul. Grunwaldzkiej 25 - mówi Beata Bielska. - W roli „przewodników” wystąpią sympatyczni studenci. Przygotowali oni wstępne trasy o długości około 2 km, jednak trzeba pamiętać, że dostosują się oni do uczestników. Jeśli ktoś będzie chciał pokazać coś ciekawego, to badacze chętnie to sprawdzą.
Pięć osób, które jako pierwsze przyjdą na miejsce rozpoczęcia spaceru, otrzyma upominki. Ci, którzy nie będą mogli wziąć w nim udziału, 7 kwietnia o godz. 17 mogą przyjść do kawiarenki obywatelskiej w Hotelu Akademickim i tam przedstawić swój pomysł dla Chełmińskiego Przedmieścia. Dzień później odbędzie się w tym samym miejscu i o tej samej porze spotkanie podsumowujące konsultacje. Do 11 kwietnia można także zgłosić pomysły mailem na adres: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska