Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyjdzie czas na kadisz

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
W poniedziałek w Dźwierznie pod Chełmżą odbędzie się konferencja poświęcona żydowskim więźniarkom filii obozu koncentracyjnego w Sztutowie. O wojennym dramacie przypomnieli m.in. Czytelnicy „Nowości”.

W poniedziałek w Dźwierznie pod Chełmżą odbędzie się konferencja poświęcona żydowskim więźniarkom filii obozu koncentracyjnego w Sztutowie. O wojennym dramacie przypomnieli m.in. Czytelnicy „Nowości”.

<!** Image 3 align=none alt="Image 188199" sub="Ponad 150 Żydówek z Chorabia spoczywa w masowym grobie na toruńskim Cmentarzu Komunalnym nr 2. Jesienią ubiegłego roku modliła się w tym miejscu grupa Izraelczyków, którzy odwiedzili rówieśników z toruńskiego V LO Fot.: Grzegorz Olkowski">- Nie mogę zapomnieć widoku tych biednych kobiet i bardzo bym chciała, żeby doczekały się one przynajmniej jakiegoś pomnika. Dziś na ich grobach przecież tylko drzewa szumią - mówi Marianna Ulawska, bohaterka opublikowanego na naszych łamach jesienią ubiegłego roku tekstu poświęconego setkom Żydówek, które pod koniec wojny więzione były w podtoruńskim Chorabiu. Obóz, który istniał tam do stycznia 1945 roku był jedną z kilku znajdujących się w naszym regionie filii hitlerowskiego KL Stutthof. Z pewnością najbardziej tajemniczym, bo o upiornych scenach, które pod rozgrywały się w tych sielskich dziś okolicach prawie nikt nie mówił. Z tego powodu, kilkadziesiąt lat po zakończeniu wojny, niewiele osób o tym wiedziało.

Jesienią sytuacja się zmieniła, wspomnienia naszej Czytelniczki zdopingowały również innych świadków, członkowie towarzystwa „Kaponiera”, którzy od dawna interesują się tą sprawą mieli więc pełne ręce roboty rejestrując wspomnienia naszych Czytelników.

Dyskusja stała się też jednym z impulsów, który doprowadził do konferencji naukowej poświęconej działającym w naszym regionie podczas okupacji podobozom KL Stutthof, o których wciąż jeszcze niewiele o nich wiadomo. Spotkanie i związane z nim uroczystości rozpocznie się w poniedziałek o godzinie 12 w podchełmżyńskim Dźwierznie, w którym znajduje pomnik ofiar pomordowanych o okolicznych podobozach.

<!** reklama>Konferencję organizuje Gmina Chełmża, oraz wicemarszałek senatu Jan Wyrowiński. Wystąpią na niej historycy profesjonalni (z muzeum w Sztutowie), oraz amatorzy, bardzo jednak zaangażowani, a takich regionie nie brakuje.

- Koło historyków w naszej szkole sprawami żydowskimi zajmuje się już od lat. Staramy się uratować pamięć nie tylko o ofiarach obozów, ale także o żydowskich mieszkańcach naszego regionu - mówi Hanna Kaźmirek, opiekunka koła historycznego z Gimnazjum w Pluskowęsach.

Jednym z głównych bohaterów uroczystości będzie ksiądz Zbigniew Koślicki, proboszcz z Dźwierzna, który swego czasu doprowadził do poszerzenia terenu cmentarza, dzięki czemu w jego granicach znalazły się groby pomordowanych Żydówek. Ksiądz otrzyma Medal Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”.

Jesienią, odkrywając z Państwa pomocą mroczne historie wojenne pisaliśmy, że wielu miejscach, które są świadkami tamtych dramatów, dziś tylko drzewa szumią kadisz, a więc żydowską modlitwę za zmarłych. Dziś, dzięki mieszkańcom naszego regionu, zaczyna się to zmieniać.

 

Warto wiedzieć

Dźwierzno, w samo południe

 

  • Uroczystości rozpoczną się o godz. 12 na miejscowym cmentarzu, gdzie pod pomnikiem ofiar hitlerowskich podobozów zostaną złożone kwiaty.
  • Początek konferencji zaplanowany jest na godz. 12-30. Odbędzie się ona w miejscowej świetlicy wiejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska