Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Psowilki w Kujawsko-Pomorskiem. Nie wolno puszczać psów luzem w lasach

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Żeby pula genowa wilka nie była zaburzana przez geny psów, przyrodnicy powtarzają apele o niepuszczanie psów luzem w lasach oraz w ich pobliżu
Żeby pula genowa wilka nie była zaburzana przez geny psów, przyrodnicy powtarzają apele o niepuszczanie psów luzem w lasach oraz w ich pobliżu Pixabay
Informacja o hybrydzie wilka w Łabiszynie wywołała zaciekawienie mieszańcem wilka z psem. Czy w Kujawsko-Pomorskiem jest ich wiele? - Mówi się, że psowilki są groźniejsze od wilków. Czy powinniśmy obawiać się psa napotkanego w lesie? - pyta Czytelniczka. Odpowiadają specjaliści.

Spis treści

Informację o hybrydzie wilka przekazała 8 grudnia 2023 r. gmina Łabiszyn: - W związku z podejrzeniem pojawienia się hybrydy wilka (tzw. psowilka) w okolicach Stadionu Miejskiego w Łabiszynie, prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, a w przypadku spotkania osobnika, o bezzwłoczne poinformowanie służb miejskich o jego lokalizacji – zaapelowała gmina na swoim profilu na Facebooku.

O sprawie urząd powiadomił Nadleśnictwo Szubin oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Nie było incydentów z mieszańcami

To kolejny raz, gdy na terenie Nadleśnictwa Szubin mówi się o psowilkach. Ich obecność potwierdzono w 2022 r.

- W celu zachowania czystości puli genetycznej wilków oraz zgodnie z zapisami Konwencji Berneńskiej, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję zezwalającą na odstrzał hybryd na terenie województwa kujawsko-pomorskiego przez odpowiednio przeszkolonych do tego celu myśliwych – informuje Karolina Hunker, Starszy Specjalista z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

- Ile ich jest w naszym regionie? Czy mamy się obawiać dużego psa napotkanego w lesie? - pyta mieszkanka powiatu żnińskiego.

- Dotychczasowe zgłoszenia miały charakter incydentalny i dotyczyły wyłącznie samego faktu zaobserwowania hybryd wilka w pobliżu terenów zamieszkałych – odpowiada Karolina Hunker. - Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego nie stwierdzono zdarzeń z udziałem hybryd wilka, które należałoby zakwalifikować jako niebezpieczne lub stwarzające jakiekolwiek zagrożenie dla ludzi.

Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” podaje, że do powstania hybrydy dochodzi zwykle, gdy samica wilka skojarzy się z samcem psa, a krzyżowanie się samca wilka z suką psa jest znacznie rzadsze. - Może się zdarzyć, że młoda samica przybywa w obszar niezasiedlony jeszcze przez wilki lub też w jej otoczeniu są tylko blisko spokrewnione wilki, jej ojciec i bracia. Bywa też, że jej partner zostaje upolowany lub skłusowany tuż przed rują. Jeśli w lesie, gdzie żyje taka samica, wałęsają się psy, może dojść do skojarzenia się z psem – tłumaczy dr hab. Sabina Nowak.

Są „głęboko przekonane, iż są wilkami”

Specjalistka informuje, że szczenięta mogą odziedziczyć po ojcu szereg cech.

- Np. mniejszy wzrost, krótki ogon, klapnięte uszy, psie umaszczenie i strukturę sierści oraz szereg psich genów odpowiedzialnych za adaptacje pokarmowe czy fizjologiczne, natomiast ich zachowanie w ogromnej mierze kształtuje się we wczesnej młodości, gdy stale przebywają z matką wilczycą. Fakt, iż od urodzenia hybrydy mają kontakt wyłącznie z wilkami powoduje, że zachowują się i reagują na zagrożenia (w tym na ludzi), identycznie jak wilki. Można powiedzieć, że są „głęboko przekonane, iż są wilkami”. Nie ma na to wpływu fakt, że ich wygląd może znacząco odbiegać od wyglądu reszty grupy rodzinnej. Uwarunkowania te powodują, że mieszańce wilków z psami nie są ani bardziej zuchwałe ani bardziej niebezpieczne dla ludzi niż wilki.

Żeby pula genowa wilka nie była zaburzana przez geny psów, przyrodnicy powtarzają apele o niepuszczanie psów luzem w lasach oraz w ich pobliżu.

Źródło: Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Psowilki w Kujawsko-Pomorskiem. Nie wolno puszczać psów luzem w lasach - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska