Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pszczoły w Młynie Wiedzy [ZDJĘCIA]

red
W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu otwarta została wystawa czasowa poświęcona pszczołom. Ekspozycję można zwiedzać nieodpłatnie do 1 października w kontenerze morskim, który stanął na parkingu przed budynkiem CNMW. Zwiedzać można w godzinach pracy Centrum.[lista][*]Na tych pytaniach polegli uczestnicy "Milionerów"!;nf[*]Sprawdź czy nadajesz się do policji? Test psychologiczny;nf [/lista]- Wystawa prezentuje pszczoły żyjące w Polsce, i to nie tylko te udomowione, mieszkające w ulach, ale także ich dzikich krewniaków. Inna część opowiada o tym, co zawdzięczamy pszczołom i co by było, gdyby ich zabrakło. W trzeciej części zaprezentujemy, co możemy zrobić, by pszczołom żyło się lepiej - informuje CNMW.Jak piszą autorzy wystawy: „Pomimo coraz większej świadomości Polaków, że owady pszczołowate są zagrożone wyginięciem, edukacja na temat ochrony tych pożytecznych owadów oraz zachęcanie do działań, które każdy z nas może podjąć jest bardzo potrzebna. Właśnie w tym celu powstała nasza wystawa. Przyrodnicy oceniają, że na ok. 470 gatunków owadów pszczołowatych żyjących w Polsce, wyginięciem zagrożone jest 222. Tymczasem w naszej szerokości geograficznej ok. 80 proc. roślin jest owadopylna. Bez pomocy owadów nie byłyby one w stanie wytworzyć nasion, a co za tym idzie, również owoców. Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) szacuje, że spośród 100 gatunków roślin uprawnych, które zapewniają 90 proc. żywności na świecie, aż 71 jest zapylanych przez pszczoły. Gdyby zabrakło pszczołowatych musielibyśmy pożegnać się m.in. z jabłkami, czereśniami, dyniami i porzeczkami. Z pracy pszczół korzysta nie tylko człowiek. Bez zapylenia przez owady nie byłoby owoców głogu, derenia, berberysu czy jarzębiny, którymi tak chętnie żywią się różne gatunki ptaków i innych zwierząt żyjących wokół nas.”[lista][*]Gwara toruńska. Czy wiesz co znaczą te słowa?;nf [*]Gwara toruńska - część II. Czy wiesz co to znaczy?;nf [/lista]Wystawa jest częścią społeczno-edukacyjnego programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, którego inicjatorem są  ZT „Kruszwica” S.A..ZOBACZ TAKŻE:Jak powstają toruńskie pierniki?
W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu otwarta została wystawa czasowa poświęcona pszczołom. Ekspozycję można zwiedzać nieodpłatnie do 1 października w kontenerze morskim, który stanął na parkingu przed budynkiem CNMW. Zwiedzać można w godzinach pracy Centrum.[lista][*]Na tych pytaniach polegli uczestnicy "Milionerów"!;nf[*]Sprawdź czy nadajesz się do policji? Test psychologiczny;nf [/lista]- Wystawa prezentuje pszczoły żyjące w Polsce, i to nie tylko te udomowione, mieszkające w ulach, ale także ich dzikich krewniaków. Inna część opowiada o tym, co zawdzięczamy pszczołom i co by było, gdyby ich zabrakło. W trzeciej części zaprezentujemy, co możemy zrobić, by pszczołom żyło się lepiej - informuje CNMW.Jak piszą autorzy wystawy: „Pomimo coraz większej świadomości Polaków, że owady pszczołowate są zagrożone wyginięciem, edukacja na temat ochrony tych pożytecznych owadów oraz zachęcanie do działań, które każdy z nas może podjąć jest bardzo potrzebna. Właśnie w tym celu powstała nasza wystawa. Przyrodnicy oceniają, że na ok. 470 gatunków owadów pszczołowatych żyjących w Polsce, wyginięciem zagrożone jest 222. Tymczasem w naszej szerokości geograficznej ok. 80 proc. roślin jest owadopylna. Bez pomocy owadów nie byłyby one w stanie wytworzyć nasion, a co za tym idzie, również owoców. Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) szacuje, że spośród 100 gatunków roślin uprawnych, które zapewniają 90 proc. żywności na świecie, aż 71 jest zapylanych przez pszczoły. Gdyby zabrakło pszczołowatych musielibyśmy pożegnać się m.in. z jabłkami, czereśniami, dyniami i porzeczkami. Z pracy pszczół korzysta nie tylko człowiek. Bez zapylenia przez owady nie byłoby owoców głogu, derenia, berberysu czy jarzębiny, którymi tak chętnie żywią się różne gatunki ptaków i innych zwierząt żyjących wokół nas.”[lista][*]Gwara toruńska. Czy wiesz co znaczą te słowa?;nf [*]Gwara toruńska - część II. Czy wiesz co to znaczy?;nf [/lista]Wystawa jest częścią społeczno-edukacyjnego programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, którego inicjatorem są ZT „Kruszwica” S.A..ZOBACZ TAKŻE:Jak powstają toruńskie pierniki? Sławomir Kowalski
W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu otwarta została wystawa czasowa poświęcona pszczołom. Ekspozycję można zwiedzać nieodpłatnie do 1 października w kontenerze morskim, który stanął na parkingu przed budynkiem CNMW. Zwiedzać można w godzinach pracy Centrum. - Wystawa prezentuje pszczoły żyjące w Polsce, i to nie tylko te udomowione, mieszkające w ulach, ale także ich dzikich krewniaków. Inna część opowiada o tym, co zawdzięczamy pszczołom i co by było, gdyby ich zabrakło. W trzeciej części zaprezentujemy, co możemy zrobić, by pszczołom żyło się lepiej - informuje CNMW. Jak piszą autorzy wystawy: „Pomimo coraz większej świadomości Polaków, że owady pszczołowate są zagrożone wyginięciem, edukacja na temat ochrony tych pożytecznych owadów oraz zachęcanie do działań, które każdy z nas może podjąć jest bardzo potrzebna. Właśnie w tym celu powstała nasza wystawa. Przyrodnicy oceniają, że na ok. 470 gatunków owadów pszczołowatych żyjących w Polsce, wyginięciem zagrożone jest 222. Tymczasem w naszej szerokości geograficznej ok. 80 proc. roślin jest owadopylna. Bez pomocy owadów nie byłyby one w stanie wytworzyć nasion, a co za tym idzie, również owoców. Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) szacuje, że spośród 100 gatunków roślin uprawnych, które zapewniają 90 proc. żywności na świecie, aż 71 jest zapylanych przez pszczoły. Gdyby zabrakło pszczołowatych musielibyśmy pożegnać się m.in. z jabłkami, czereśniami, dyniami i porzeczkami. Z pracy pszczół korzysta nie tylko człowiek. Bez zapylenia przez owady nie byłoby owoców głogu, derenia, berberysu czy jarzębiny, którymi tak chętnie żywią się różne gatunki ptaków i innych zwierząt żyjących wokół nas.” Wystawa jest częścią społeczno-edukacyjnego programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, którego inicjatorem są ZT „Kruszwica” S.A..

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska