MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Punkty karne 2023. Co z kierowcami ukaranymi przed zmianą przepisów?

Mariusz Michalak
17 września 2023 roku zmieniły się przepisy zgodnie z którym informacje o otrzymanej liczbie punktów zgromadzone w centralnej ewidencji będą usuwane po roku, a nie dwóch latach od momentu opłacenia mandatu.
17 września 2023 roku zmieniły się przepisy zgodnie z którym informacje o otrzymanej liczbie punktów zgromadzone w centralnej ewidencji będą usuwane po roku, a nie dwóch latach od momentu opłacenia mandatu. Fot. Tomasz Hołod
17 września 2023 roku zmieniły się przepisy dotyczące punktów karnych. Ważne są krócej. Co z osobami, któe zostały ukarane wcześniej? Przez ile będą mieli ważne punkty karne?

Kiedy skasują się punkty karne?

17 września 2023 roku zmieniły się przepisy zgodnie z którym informacje o otrzymanej liczbie punktów zgromadzone w centralnej ewidencji będą usuwane po roku, a nie dwóch latach od momentu opłacenia mandatu. Zmianę wprowadza ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw

Przypomnijmy, że wcześniej punkty karne kasowane były właśnie po roku (od momentu przyznania). To od 17 września 2022 roku wprowadzono dwuletni okres i czas zaczęto liczyć nie od momentu przyznania, ale opłacenia mandatu.

Co z kierowcami, którzy otrzymali punkty przed 17 września 2023 roku?

Zgodnie ze zmianami, po roku skasują się punkty za przewinienia popełnione od dnia 17 września 2023 roku. Punkty przyznane do 16 września 2023 roku, na koncie kierowcy zostaną przypisana na dwa lata od dnia opłacenia mandatu. Obowiązuje zasada, że prawo nie działa wstecz.

Limit punktów karnych

Obecnie limit dla kierowców posiadających uprawnienia dłużej jak rok wynosi 24 punkty. Tutaj nic się nie zmienia. Po uzyskaniu takiej liczby kierowcy zostaje odebrane prawo jazdy. Aby je odzyskać należy przejść badania psychologiczne oraz wziąć udział w egzaminie sprawdzającym. Kierujących posiadających prawo jazdy krócej niż rok, obowiązuje limit 20 punktów karnych. W tym przypadku, po jego przekroczeniu, uprawnienia zostaną cofnięte.

Punkty karne. Co się dzieje po przekroczeniu limitu?

Tutaj nie ma zmian. Po uzyskaniu więcej niż 24 punktów (w przypadku kierowców ze stażem dłuższym niż rok), kierujący otrzymuje skierowanie na badanie psychologiczne oraz ponowny egzamin sprawdzający kwalifikacje kierowcy. To taki sam egzamin, który zdają kandydaci na kierowcę. Zaliczyć trzeba część teoretyczną, a następnie praktyczną. Nie musi odbywać kursu. Jeśli ktoś posiadał kilka kategorii prawa jazdy, traci je niezależnie od tego jakim pojazdem kierował w momencie przekroczenia limitu. Jeżeli zatem kierowca posiadał kategorię A, B i C, straci je wszystkie.

Jeśli kierowca zaliczy pozytywnie egzamin i spotkanie z psychologiem, odzyskuje uprawnienia. Jeśli nie zda egzaminu, wtedy konieczne będzie przejście całego kursu, a następnie zaliczenie egzaminów.

W przypadku kierujących posiadających prawo jazdy krócej niż rok i limit 20 punktów karnych, konsekwencje wyciągane są kiedy zdobywamy minimum 21 punktów, czyli przekraczamy limit. W ich przypadku starosta wydaje decyzję o cofnięciu uprawnień. Oznacza to ponowne przejście całej procedury ubiegania się o prawa jazdy. Najpierw konieczny jest kurs, później zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego.

Punkty karne. Jak sprawdzić ile punktów posiadamy?

Jeśli kierowca chce sprawdzić ile posiada punktów karnych, może zapytać o nie w komisariacie policji lub – za pomocą usługi systemu CEPiK2.0 – uzyskać dostęp do aktualnych danych z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Punkty karne 2023. Co z kierowcami ukaranymi przed zmianą przepisów? - Motofakty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska