MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kurs redukujący punkty karne. Zobacz jak wygląda szkolenie i kto może z niego skorzystać

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Zgodnie z przepisami, kierowcy, którzy mają prawo jazdy dłużej niż rok maksymalnie raz na pół roku mogą przez udział w takich zajęciach zredukować do 6 punktów karnych.
Zgodnie z przepisami, kierowcy, którzy mają prawo jazdy dłużej niż rok maksymalnie raz na pół roku mogą przez udział w takich zajęciach zredukować do 6 punktów karnych. Fot. Lukasz Kaczanowski
Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego ruszają z kursami redukującymi punkty karne. Przykładowo w WORD Białystok kursy będą organizowane przez 7 dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku od godziny 12, a w weekendy od 9. Czas trwania szkolenia to około 8 godzin.

Spis treści

Jak wygląda kurs redukujący punkty karne?

Program szkolenia to wykłady na temat przepisów ruchu drogowego, przyczyn i skutków wypadków drogowych oraz odpowiedzialności karnej sprawców oraz psychologiczne aspekty kierowania pojazdem. W czasie zajęć prezentowane będą filmy, prezentacje z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wykładowcami będą policjanci z wydziału ruchu drogowego, psycholog transportu, egzaminatorzy, instruktorzy nauki jazdy oraz eksperci od spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego. Po części teoretycznej uczestników czeka część praktyczka: hamowanie awaryjne przy prędkości 30 i 50 km/h.

- Telefony dzwonią nieustannie w sprawie kursów redukujących punkty karne od maja. Od sierpnia tego roku zdecydowaliśmy zapisywać wszystkich chętnych obiecując, że oddzwonimy o terminie zajęć, aby nie blokować linii telefonicznych. Otworzyliśmy też możliwość zapisu drogą mailową przez stronę internetową. Już 17 września było 200 chętnych, a chętnych ciągle przybywa. W Białymstoku zorganizowaliśmy to przyjazny sposób dla kursantów, tak aby całość zajęć odbyła się tego samego dnia. Od października planujemy organizację szkoleń wyjazdowych w miastach, z których zgłosi się do nas najwięcej chętnych. Na razie próbujemy rozładować ogromne kolejki organizując przez 7 dni w tygodniu szkolenia dla dwóch grup jednocześnie. W sytuacjach szczególnych przyjmujemy na kurs z dnia na dzień. Jakie to sytuacje? Na przykład kierowca zawodowy, który ma na koncie 23 punkty i obawia się, że drobne wykroczenie skieruje go na egzamin sprawdzający lub osoba z dużą liczbą punktów szykująca się do dalszego wyjazdu. Do takich spraw podchodzimy indywidualnie - wyjaśnia Przemysław Sarosiek, dyrektor WORD w Białymstoku.

Kto może zmniejszyć liczbę punktów?

Zgodnie z przepisami, kierowcy, którzy mają prawo jazdy dłużej niż rok maksymalnie raz na pół roku mogą przez udział w takich zajęciach zredukować do 6 punktów karnych. Odejmowane są najstarsze punkty licząc od daty ich wpisania do systemu (opłacenia mandatu).

Koszt szkolenia to 950 złotych, ale pamiętajmy, że każdy WORD ustala wysokość opłaty samodzielnie. WORD w Białymstoku planuje wprowadzenie promocji dla osób, które dobrowolnie uczestniczyły w darmowych szkoleniach ośrodka z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, które niebawem wejdą w życie. Szczegóły niebawem.

- To dodatkowa premia dla wszystkich kierowców, którzy ostatnio uczestniczyli lub będą uczestniczyć w naszych darmowych zajęciach z zakresu BRD. Informacje o zapisach umieszczamy w naszych mediach społecznościowych oraz stronie. W tym roku przeszkoliliśmy już 200 kierowców, a planujemy jeszcze kilka okazji do uczestnictwa w naszych zajęciach. Jak znaleźć się w tej grupie? Wystarczy śledzić nasze profil w mediach społecznościowych, zapisać się i brać udział w darmowych zajęciach. Każdy kierowca, który dobrowolnie powiększa z nami wiedzę o bezpieczeństwie na drogach może liczyć na nasze wsparcie i zniżki w szkoleniach - deklaruje dyrektor.

Jeszcze jedna istotna zmiana w punktach karnych

Przypomnijmy, że 17 września 2023 roku weszły w życie także zmiany zgodnie z którym informacje o otrzymanej liczbie punktów zgromadzone w centralnej ewidencji mają być usuwane po roku, a nie dwóch latach od momentu opłacenia mandatu.

Limit punktów karnych

Obecnie limit dla kierowców posiadających uprawnienia dłużej jak rok wynosi 24 punkty. Tutaj nic się nie zmienia. Po uzyskaniu takiej liczby kierowcy zostaje odebrane prawo jazdy. Aby je odzyskać należy przejść badania psychologiczne oraz wziąć udział w egzaminie sprawdzającym. Kierujących posiadających prawo jazdy krócej niż rok, obowiązuje limit 20 punktów karnych. W tym przypadku, po jego przekroczeniu, uprawnienia zostaną cofnięte.

Punkty karne. Co się dzieje po przekroczeniu limitu?

Tutaj nie ma zmian. Po uzyskaniu więcej niż 24 punktów (w przypadku kierowców ze stażem dłuższym niż rok), kierujący otrzymuje skierowanie na badanie psychologiczne oraz ponowny egzamin sprawdzający kwalifikacje kierowcy. To taki sam egzamin, który zdają kandydaci na kierowcę. Zaliczyć trzeba część teoretyczną, a następnie praktyczną. Nie musi odbywać kursu. Jeśli ktoś posiadał kilka kategorii prawa jazdy, traci je niezależnie od tego jakim pojazdem kierował w momencie przekroczenia limitu. Jeżeli zatem kierowca posiadał kategorię A, B i C, straci je wszystkie.

Jeśli kierowca zaliczy pozytywnie egzamin i spotkanie z psychologiem, odzyskuje uprawnienia. Jeśli nie zda egzaminu, wtedy konieczne będzie przejście całego kursu, a następnie zaliczenie egzaminów.

W przypadku kierujących posiadających prawo jazdy krócej niż rok i limit 20 punktów karnych, konsekwencje wyciągane są kiedy zdobywamy minimum 21 punktów, czyli przekraczamy limit. W ich przypadku starosta wydaje decyzję o cofnięciu uprawnień. Oznacza to ponowne przejście całej procedury ubiegania się o prawa jazdy. Najpierw konieczny jest kurs, później zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego.

Punkty karne. Jak sprawdzić ile punktów posiadamy?

Jeśli kierowca chce sprawdzić ile posiada punktów karnych, może zapytać o nie w komisariacie policji lub – za pomocą usługi systemu CEPiK2.0 – uzyskać dostęp do aktualnych danych z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kurs redukujący punkty karne. Zobacz jak wygląda szkolenie i kto może z niego skorzystać - Motofakty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska