MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Punkty karne. Co dzieje się jeśli przekroczymy limit punktów?

Mariusz Michalak
23.02.2023 wroclawgazeta wroclawskawroclaw, al. armii krajoiwej, policjantka podczas pomiaru predkoscijaroslaw jakubczak/polska presspredkosc policja reczny miernik predkosci pomiar kontrola samochod kierowca
23.02.2023 wroclawgazeta wroclawskawroclaw, al. armii krajoiwej, policjantka podczas pomiaru predkoscijaroslaw jakubczak/polska presspredkosc policja reczny miernik predkosci pomiar kontrola samochod kierowca Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
Nie wszyscy kierowcy wiedzą, że w Polsce obowiązują dwa limity puntów karnych. Nie każdy też ma świadomość co dzieje się jeśli przekroczymy dozwoloną liczbę.

Punkty karne. Ile można mieć punktów karnych?

Obecnie limit dla kierowców posiadających prawo jazdy dłużej niż rok wynosi 24 punkty. Oznacza to, że dopiero po uzyskaniu 25 punktów zostaje odebrane prawo jazdy. Można zatem posiadać 24 punkty i wtedy nie tracimy jeszcze prawa jazdy. Limit dla kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż rok to 20 punktów. Konsekwencje są wyciągane zatem po zdobyciu minimum 21 punktów.

Punkty karne. Co się dzieje po przekroczeniu limitu?

Po uzyskaniu więcej niż 24 punktów (w przypadku kierowców ze stażem dłuższym niż rok), kierujący otrzymuje skierowanie na badanie psychologiczne oraz ponowny egzamin sprawdzający kwalifikacje kierowcy. To taki sam egzamin, który zdają kandydaci na kierowcę. Zaliczyć trzeba część teoretyczną, a następnie praktyczną. Nie musi odbywać kursu. Jeśli ktoś posiadał kilka kategorii prawa jazdy, traci je niezależnie od tego jakim pojazdem kierował w momencie przekroczenia limitu. Jeżeli zatem kierowca posiadał kategorię A, B i C, straci je wszystkie.

Jeśli kierowca zaliczy pozytywnie egzamin i spotkanie z psychologiem, odzyskuje uprawnienia. Jeśli nie zda egzaminu, wtedy konieczne będzie przejście całego kursu, a następnie zaliczenie egzaminów.

W przypadku kierujących posiadających prawo jazdy krócej niż rok i limit 20 punktów karnych, konsekwencje wyciągane są kiedy zdobywamy minimum 21 punktów, czyli przekraczamy limit. W ich przypadku starosta wydaje decyzję o cofnięciu uprawnień. Oznacza to ponowne przejście całej procedury ubiegania się o prawa jazdy. Najpierw konieczny jest kurs, później zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego.

Punkty karne. Jak sprawdzić ile punktów posiadamy?

Od 17 września 2022 roku sam limit punktów nie uległ zmianie. Jeśli kierowca chce sprawdzić ile posiada punktów karnych, może zapytać o nie w komisariacie policji lub – za pomocą usługi systemu CEPiK2.0 – uzyskać dostęp do aktualnych danych z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.

Punkty karne. Nowe zasady

Punkty zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym po 17 września 2022 roku są przypisywane w zakresie od 1 do 15 a nie do 10 jak wcześniej, a usuwane dopiero po 2 latach od dnia uprawomocnienia się rozstrzygnięcia lub po 2 latach od dnia uiszczenia grzywny, wynikającej z nałożenia mandatu karnego lub daty jego umorzenia. Wcześniej kasowane były po roku od przyznania z możliwością redukcji na kursach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Punkty karne. Co dzieje się jeśli przekroczymy limit punktów? - Motofakty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska