MKTG SR - pasek na kartach artykułów

830 zł od ZUS to znaczna kwota. Zastanawiasz się, jakie są kroki do ubiegania się o to rodzicielskie świadczenie uzupełniające?

redpp
Jest tu niezbędne złożenie odpowiedniej dokumentacji w określonym terminie. Oto szczegóły >>>
Jest tu niezbędne złożenie odpowiedniej dokumentacji w określonym terminie. Oto szczegóły >>>Pixabay
Specjalnym programem skierowanym do rodziców jest tzw. rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Jest ono znane również jako mama 4 plus. Program ten ma na celu wsparcie finansowe osób, które wychowywały dzieci, a an tym ucierpiała ich kariera zawodowa i nie były w stanie wypracować minimalnej emerytury, czy też zbudować sobie do niej pełnych praw. Ile wynosi takie świadczenie? Co trzeba zrobić, aby je otrzymać?

Mama 4 plus, czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające

Wymogi formalne rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego

Otrzymanie kwalifikacji do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest możliwe tylko wtedy, gdy spełnione będą trzy poniższe wymogi formalne:

  1. Wychowało się co najmniej czworo dzieci.

  2. Składki na ubezpieczenie emerytalne są niewystarczające, aby uzyskać minimalne świadczenie emerytalne z ZUS.

  3. Osiągnięto wiek emerytalne - w Polsce jest to 65. rok życia dla mężczyzn i 60. rok życia dla kobiet.

Pixabay

Tyle wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające - mama 4 plus

Dostosowanie kwoty rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest pomyślane w taki sposób, aby wraz z dochodem emerytalnym składającego osiągnąć minimalną emeryturę obowiązującą w Polsce. Kwota ta wynosi 1588,44 zł do końca lutego, jednak od marca 2024 roku ma wynieść już 1780,96 zł.

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że przed marcem średnia wypłata w ramach tego programu wynosi około 740 złotych. To też oznacza, że faktycznie osoby, które otrzymywały dotąd 740 złotych, pomimo waloryzacji ich świadczeń emerytalnych, w ramach programu "mama 4 plus" będą otrzymywać około 830 zł. Oczywiście, indywidualnie kwota ta będzie się różnić w zależności od konkretnej sytuacji, ale bez wątpienia stawki te wyraźnie wzrosną!

Mama 4 plus tylko dla kobiet?

Nie da się ukryć, że w przeważającej większości świadczenie to jest uzyskiwane przez kobiety. Stanowią one aż 99,9% biorców świadczenia, jednak program ten nie wyklucza mężczyzn. Powyższa sytuacja stanowi wynik tego, że w zdecydowanej rodzinie w rodzinach wielodzietnych to ojcowie podejmują się pracy zarobkowej, a zatem w składkach uzyskują pułap pozwalający na otrzymywanie świadczenia dalece przekraczającego minimalną emeryturę. Z kolei kobiety częściej nie podejmują pracy zarobkowej lub robią to w ograniczonym zakresie, gdyż większość wysiłku poświęcają niezwykle ważnemu zadaniu wychowania dzieci. Jeśli jednak jakiś mężczyzna nie ma prawa do minimalnej emerytury, a matka dzieci zmarła lub porzuciła rodzinę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ubiegać się o dodatkowe świadczenie.

Pixabay

Jak można starać się o otrzymanie świadczenia?

W galerii prezentujemy, jakie dokumenty, gdzie i kiedy trzeba złożyć, aby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska