Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rachmistrzowie zaczynają pracę! Jak ich rozpoznać i nie dać się oszukać?

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Narodowy Spis Powszechny trwa. Jeśli jeszcze się nie spisaliśmy to oznacza, że może do nas zadzwonić rachmistrz.
Narodowy Spis Powszechny trwa. Jeśli jeszcze się nie spisaliśmy to oznacza, że może do nas zadzwonić rachmistrz. Polska Press
Od 10 maja w spisie powszechnym zaczynają brać udział rachmistrzowie. Będą dzwonić do obywateli i ich spisywać. Nie będą jednak odwiedzać nikogo w domach z powodu pandemii. Warto jednak wiedzieć na co zwrócić, gdy ktoś do nas zadzwoni i podaje się za rachmistrza.

Zobacz video: Nastolatkowie też będą szczepieni przeciw covid?

Spis powszechny rozpoczął się w kwietniu. Wielu z nas już się spisało za pośrednictwem aplikacji na stronie internetowej www.spis.gov.pl. Można również na niej sprawdzić tożsamość rachmistrza, klikając w odpowiednią zakładkę. Potem należy wpisać imię, nazwisko i numer identyfikatora rachmistrza. Osoby, które będą do nas dzwonić w sprawie spisania informacji o nas potrzebnych do spisu powszechnego można też zidentyfikować za pomocą infolinii spisowej. Wystarczy, że zadzwonimy pod numer 22 279 99 99. Następnie musimy wybrać 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza. Zostaniemy poproszeni o podanie danych osoby podającej się za rachmistrza.

Jak ich sprawdzić?

Przypomnijmy, że rachmistrzowie będą dzwonić z numeru 22 828 88 88 i aż do odwołania nie będą odwiedzać respondentów w domach. Powinniśmy pamiętać, że jeśli już spełniliśmy swój obowiązek spisowy przez Internet albo poprzez infolinię spisową, to już nikt nie będzie dzwonić do nas w tej sprawie. W innym wypadku takie telefony mogą być próbą wyłudzenia danych.

W momencie, gdy dzwoni do nas telefon i osoba dzwoniąca do nas przedstawia się jako rachmistrz, mamy prawo zapytać ją o imię, nazwisko i numer identyfikatora. Rachmistrz spisowy ma oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający imię i nazwisko, numer, godło i informację o przetwarzaniu danych osobowych. W związku z tym zanim przekażemy jakiekolwiek dane o sobie, powinniśmy zweryfikować wyżej wymienione informacje.

O co pytają

Bardzo ważną kwestią, jeśli chodzi o sprawdzenie, czy dzwoni do nas prawdziwy rachmistrz jest to, jakie pytania nam zadaje. Rachmistrz nie zapyta nas o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych. W takiej sytuacji powinniśmy zgłosić sprawę na policję.

O fałszywym rachmistrzu w kwietniu poinformował policję jeden z mieszkańców Włocławka. Mężczyzna wiedział, że zaczął się spis powszechny, ale rachmistrzowie jeszcze nie rozpoczęli pracy. Zgłosił podejrzany telefon i tym samym nie wyłudzono od niego danych ani nie został oszukany. Dla oszustów spis powszechny to doskonała okazja do tego, by wykraść nasze dane, dlatego o zachowanie ostrożności apeluje i policja, i urzędy statystyczne w całej Polsce odpowiadające za organizację spisu powszechnego.

-W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego, prosimy zaistniały incydent niezwłocznie zgłaszać na infolinię spisową lub do właściwego Gminnego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania - czytamy na stronie Narodowego Spisu Powszechnego.

Przypomnijmy, że udział w spisie powszechnym jest dla każdego obywatela obowiązkowy. Po weryfikacji rachmistrza i uzyskaniu pewności, że dzwoni w celu przeprowadzenia spisu, zgodnie z ustawą nie możemy odmówić mu podania danych. Te służą do analizy naszego społeczeństwa i pokazania zmian, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich lat w kraju. dane wykorzystane w spisie powszechnym są wykorzystywane np. przez samorządy, przedsiębiorstwa, które chcą inwestować na danym terenie i wielu innych ważnych kwestiach.

Jak czytamy na stronie spisu, wszystkie dane przekazane w spisie są objęte tajemnicą statystyczną regulowaną przez ustawę o statystyce publicznej i służą wyłącznie zbiorczym analizom statystycznym. Każda osoba biorąca udział w spisie ma zapewnioną pełną anonimowość. Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej niedotrzymanie grożą sankcje, w tym kara pozbawienia wolności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska