Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Rodziców przy SP 13 pisze do prezydenta w sprawie skateparku z ulicy Krasińskiego

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Wbrew zaleceniom producenta, skatepark przy SP 13 został zbudowany zbyt blisko domów. Ktoś to musiał w Urzędzie Miasta zatwierdzić i teraz jest problem, ponieważ przeciwnicy skateparku skarżą się na hałas, zaś obrońcy zwracają m.in. uwagę na to, że skatepark miał służyć dzieciom z Bydgoskiego Przedmieście, zatem na Bydgoskiem powinien pozostać
Wbrew zaleceniom producenta, skatepark przy SP 13 został zbudowany zbyt blisko domów. Ktoś to musiał w Urzędzie Miasta zatwierdzić i teraz jest problem, ponieważ przeciwnicy skateparku skarżą się na hałas, zaś obrońcy zwracają m.in. uwagę na to, że skatepark miał służyć dzieciom z Bydgoskiego Przedmieście, zatem na Bydgoskiem powinien pozostać Fot. Grzegorz Olkowski
Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 13 dość kategorycznie domaga się, aby zbudowany przy szkole skatepark pozostał na dotychczasowym miejscu. W piśmie m.in. pada argument dotyczący niegospodarności, ale nie ma mowy o tym, jak rozwiązać problem hałasu, który dokucza sąsiadom.

Pod koniec marca w Biuletynie Informacji Publicznej pojawiło się zapytanie ofertowe dotyczące translokacji skateparku przy Szkole Podstawowej nr 13 na nadwiślańskie błonia. Jak się wtedy dowiedzieliśmy, władze miasta zamierzały przeprowadzkę sfinalizować do połowy kwietnia. Plan ten jednak nie został zrealizowany i wygląda na to, że spór o skatepark odżywa na nowo. Rada Rodziców przy SP nr 13 wystosowała właśnie pismo do prezydenta Michała Zaleskiego.

Polecamy

"Działając z upoważnienia rodziców dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 13, zwracamy się do Pana z prośbą o podjęcie działań mających na celu wstrzymanie przenosin skateparku znajdującego się na terenie naszej szkoły - czytamy. - Uważamy, że przenosiny tego obiektu, zbudowanego ze środków budżetu partycypacyjnego (zebrano wtedy kilka tysięcy podpisów), w sposób drastyczny obniżą atrakcyjność SP 13, bydgoskiego przedmieścia. Ograniczone są również możliwości rozwoju dzieci i młodzieży w naszej lokalnej społeczności. Trzeba podkreślić, że życie dzieci i młodzieży z naszych osiedlowych klatek i trzepaków przeniosło się właśnie tam, gdzie mogą bezpiecznie spędzać czas na terenie do tego przygotowanym. Pragniemy również zwrócić uwagę na to, że w obecnym czasie, potrzeby zdrowia publicznego i zapewnienia prawidłowego oraz bezpiecznego funkcjonowania szkoły są ważniejsze niż ponoszenie kosztów na ten cel (110 tysięcy złotych). Argument ponoszenia dodatkowych kosztów można podnosić również w dyskusjach o niegospodarności wydawania środków budżetu miasta. Jest wiele argumentów, które przytaczane w dyskusjach z rodzicami naszej szkoły, uzasadniają funkcjonowanie tego obiektu w niezmienionej formie. Uważamy również, że nie przeprowadzono również szerszych konsultacji tej inicjatywy, a głos Rady Osiedla proponujący alternatywne rozwiązanie został odrzucony. Prosimy o zaniechanie dalszych działań mających na celu przeniesienie skateparku z obecnej lokalizacji".

Na obszarze Polski znajduje się ok. 2800 pałaców. Niestety, większość z nich to ruiny. My wybraliśmy dla Was najciekawsze pałace z okolic Torunia. Założymy się, że o niektórych nigdy nie słyszeliście. Może to dobry kierunek na kolejną weekendową wycieczkę? Wybrane przez nas pałace dzieli od Torunia nie więcej niż 35 km. CZYTAJ DALEJ >>>>>Zobacz także: Strzelaniny w Toruniu. Niektóre z nich kończyły się tragicznie!Polecamy: Nowe supermarkety w Toruniu. Gdzie powstaną? Znamy lokalizacje!

Najciekawsze pałace wokół Torunia. Sprawdźcie, które warto zobaczyć!

Skatepark przy Szkole Podstawowej nr 13 rzeczywiście powstał dzięki budżetowi obywatelskiemu. Zgodnie z zaleceniami producentów, ze względu na hałas, powinien być oddalony o 150 - 200 metrów od domów. Tu jednak jego elementy pojawiły się niemal pod oknami bloków i to jest sedno tego problemu, szczególnie, że w blokach mieszka sporo osób starszych. Sąsiedztwo toru było bardzo uciążliwe, między Bydgoskim Przedmieściem i Urzędem Miasta zaczęły krążyć pisma. Swoją petycję złożyli sąsiedzi, zdanie przeciwne w ten sam sposób wyraziła również młodzież z SP 13.

W dyskusję zaangażowała się Rada Okręgu Bydgoskie Przedmieście. Wśród proponowanych rozwiązań znalazł się pomysł, aby tor wyciszyć. Koszty z tym związane okazały się jednak zbyt wysokie. Poszukiwania nowego miejsca dla skateparku prowadziły przez dziedziniec szkoły, Zajęcze Górki, Rudelkę. Przeprowadzka na Rudelkę okazała się niemożliwa, ponieważ miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje tam takich obiektów. Po drugiej stronie ulicy, na Zajęczych Górach, plan taką możliwość dopuszcza, jednak to by się wiązało z przetrzebieniem zieleni, Biuro Ogrodnika Miejskiego powiedziało więc na to "Veto".

Radni klubu PiS sejmiku czerpią korzyści z państwowych posad. Przemysław Przybylski tylko zasiadając w radzie nadzorczej zakładów lotniczych zainkasował ponad 50 tys. zł, a Adam Banaszak miał 330 tys. zł dochodu z pracy w państwowej PARP.SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH  STRONACH >>> tekst: Małgorzata OberlanCzytaj także: Bieda w kulturze? Nie u marszałka. Oto zarobki dyrektorów!

Tak radni PiS zarabiają na państwowych posadach! Nawet 300 t...

Translokacja na dziedziniec szkoły również okazała się niemożliwa, na przeszkodzie stanęły plany związane z rozbudową sali gimnastycznej oraz protesty - tym razem mieszkańców z ul. Konopnickiej i Bydgoskiej.

Co na to wszystko władze miasta? Wysłaliśmy pytania, czekamy na odpowiedź.

Skateparku w obecnej formie pozostawić na miejscu nie można. Stoi zbyt blisko domów, a "potrzeby zdrowia publicznego" ich mieszkańców z pewnością nie są mniej ważne, niż potrzeby korzystającej z urządzeń młodzieży. Pozostają więc dwa rozwiązania - albo skatepark wyciszyć, co będzie kosztowne, albo przenieść, a teren po nim zagospodarować w taki sposób, aby szkoła i jej uczniowie nie byli stratni. W ubiegłym roku, na pytanie o to, co się z miejscem po skateparku stanie, rzeczniczka prezydenta odpowiedziała, że dzieci będą mogły korzystać z utwardzonego placu. Utwardzony plac z pewnością braku skateparku przy SP 13 nie zrównoważy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska