Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na UMK dobiega końca - 13 kierunków nie uzyskało limitów miejsc

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Zakończyła się rejestracja w drugim naborze na studia stacjonarne. Trwa przyjmowanie dokumentów od zakwalifikowanych. Rekrutacyjna dogrywka zakończyła się niepowodzeniem na 30 proc. kierunków.

Zakończyła się rejestracja w drugim naborze na studia stacjonarne. Trwa przyjmowanie dokumentów od zakwalifikowanych. Rekrutacyjna dogrywka zakończyła się niepowodzeniem na 30 proc. kierunków.

<!** Image 3 align=none alt="Image 196748" >

W drugim etapie rekrutacji wzięły udział 44 jednostki, którym nie udało się uzyskać wystarczającej liczby studentów. Na 13 z nich liczba kandydatów w drugim naborze jest mniejsza od liczby miejsc dostępnych po pierwszym etapie rekrutacji. Oznacza to, że nie wypełnią limitów miejsc.<!** reklama>

We wspomnianej grupie 44 kierunków zdecydowaną większość stanowią te humanistyczne i artystyczne - 31. Z kolei kierunki ścisłe i przyrodnicze - pozostałe 13. Zaskoczeniem jest w tym wypadku niewielkie zainteresowanie kierunkami zamawianymi.

Niewielu humanistów i artystów

Z uwagi na proporcje wśród kierunków z niedoborem kandytatów najgorzej poradzili sobie „humaniści”. Kierunki te stanowią zdecydowaną większość - 11 humanistycznych z 13 ogółem.

Na tym tle najsłabiej z naborem poradził sobie wydział Nauk Historycznych. Z 6 biorących udział w drugim etapie rekrutacji kierunków, 4 nie wypełniły limitów. Są to: archeologia, etnologia, historia oraz zarządzanie informacją i bibliologia. Lepiej poradziły sobie tylko archiwistyka i zarządzanie dokumentacją oraz historia sztuki.

Podobna sytuacja panuje na wydziale humanistycznym. Tu uzupełniającą rekrutację powodzeniem zakończyła tylko socjologia. Trzeci nabór przydałby się za to na filozofii, polityce społecznej i nowym religioznawstwie.

Z niewielkim sukcesem wystartowały nowe kierunki na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych. Tu sukces rekrutacyjny dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz bezpieczeństwa wewnętrznego kontrastuje ze studiami wschodnimi i polityką publiczną. Ta ostatnia nie wypełniła nawet limitów. Więcej kandydatów uzyskały międzywydziałowe indywidualne studia humanistyczne, politologia i stosunki międzynarodowe.

O kandydatów na studia trudno było także na Wydziale Sztuk Pięknych i teologicznym. Pewnym sukcesem na tle kierunków humanistycznych może się za to pochwalić Wydział Filologiczny. W drugim naborze z wypełnieniem limitów nie miały kłopotów filologia bałkańska, polska (trzy specjalizacje), rosyjska oraz specjalizacje lingwistyka i wiedza o kulturze śródziemnomorskiej.

Stypendium to za mało?

W lepszej kondycji wydają się być kierunki ścisłe i przyrodnicze. Tylko dwa z nich - biologia i geografia, nie wypełniły limitów.

Na nowo utworzonym Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska pewne kłopoty z naborem miały jednak „sztandarowe” kierunki - biologia i ochrona środowiska. Sukcesem okazała się biotechnologia. Na siostrzanym Wydziale Nauk o Ziemi limitu nie udało się uzyskać geografii - specjalność nauczycielska. Pozostałe typowe kierunki ścisłe uzyskały limity.

Zaskoczeniem jest jednak niewielkie zainteresowanie studiami zamawianymi. W pięciu z nich uzupełniający nabór był konieczny na trzech - chemii, fizyce i ochronie środowiska. Przyszłych studentów nie zachęciła ani perspektywa w miarę łatwego uzyskania pracy, ani stypendia sięgające tysiąca złotych.

Tam rekrutację już zakończono

Rekrutację zakończyły w lipcu m.in. kierunki cieszące się największym zainteresowaniem.

Wśród nich znalazły się kierunki: lekarski, farmacja, kosmetologia, filologie, lingwistyka stosowana, bezpieczeństwo wewnętrzne, dietetyka, analityka medyczna, prawo.

W środę ogłoszenie listy zakwalifikowanych w II etapie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska