MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Możliwe jest wstrzymanie wypłaty 800 plus w 2024 roku. Pamiętaj o tych warunkach

mfred
Żeby 800 plus otrzymywać bez opóźnień rodzice powinni przestrzegać następujących terminów. Sprawdź na kolejnych zdjęciach
Żeby 800 plus otrzymywać bez opóźnień rodzice powinni przestrzegać następujących terminów. Sprawdź na kolejnych zdjęciach
800 plus to dodatek, który rodziny otrzymują na pomoc w wychowaniu dzieci. Kwota wzrosła w styczniu. Są jednak sytuacje kiedy wypłata zasiłku zostanie wstrzymana. Kiedy to się stanie?

1 stycznia wzrosło świadczenie 500 plus. Od początku roku kwota jaką rodzice otrzymują na pomoc w wychowaniu dziecka wzrosła do 800 złotych. Pieniądze wypłacane są na wszystkie dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia. Świadczenie wypłacane jest wszystkim bez względu na osiągane dochody.

Wniosek na 800 plus

Nad wypłatami świadczenia wychowawczego „Rodzina 800 plus piecze sprawuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To dodatek, który należy się rodzicom „z urzędu”. Opiekunowie muszą jednak spełnić jeden warunek, by dalej otrzymywać świadczenie rodzinne.

Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego na kolejny okres świadczeniowy rozpoczynający się  1 czerwca 2024 r. - wniosek należy złożyć do ZUS wyłącznie przez Internet za pośrednictwem jednego z poniższych kanałów wnioskowania :

  • Platformę PUE ZUS lub aplikację mobilną mZUS

  • portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl 

  • bankowość elektroniczną.

Jeżeli wniosek na nowy okres świadczeniowy zostanie złożony do 30 kwietnia 2024 r., ZUS przyzna prawo do świadczenia od początku okresu świadczeniowego, tj. od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r.

Wstrzymanie wypłaty 800 plus

W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony w trakcie trwania okresu, po 30 czerwca 2024 r., prawo do świadczenia zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku do końca okresu świadczeniowego.

Opiekunowie, którzy nie złożą wniosku niezbędnego do przyznania „800 plus” do 30 kwietnia 2024 roku, stracą ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego. W konsekwencji w czerwcu 2024 roku nie otrzymają przelewu.

Dopełnienie formalności po terminie, ale w maju sprawi, że w lipcu pieniądze zostaną przesłane na konto z wyrównaniem za czerwiec. Analogicznie stanie się jeśli świadczeniobiorca złoży wniosek w czerwcu - wówczas wypłata "800 plus" wraz z wyrównaniem za poprzednie miesiące, pojawi się na koncie w sierpniu.

Jeśli jednak beneficjent nie złoży wniosku do 30 czerwca 2024 roku, otrzyma od ZUS pieniądze dopiero we wrześniu i z wyrównaniem jedynie za lipiec.

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska