Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rektor zapewnia, że w ciągu trzech lat wyprowadzi UMK z finansowego dołka

Alicja Cichocka
Bez cięcia etatów i szalonych oszczędności rektor UMK chce uzdrowić finanse uczelni. Problem jest palący. Od pięciu lat uniwersytet notuje deficyt. W tym roku rekordowo wysoki - 23,5 mln złotych.

<!** Image 3 align=none alt="Image 214997" sub="Prof. Andrzej Tretyn, rektor UMK
Fot. J. Smarz">

Nie udało się tego dokonać żadnemu rektorowi, czy uda profesorowi Andrzejowi Tretynowi? Rektor zapewnia, że w ciągu trzech lat wyprowadzi UMK z finansowego dołka.

Bez cięcia etatów i szalonych oszczędności rektor UMK chce uzdrowić finanse uczelni. Problem jest palący. Od pięciu lat uniwersytet notuje deficyt. W tym roku rekordowo wysoki - 23,5 mln złotych.
<!** reklama>
Gdyby uniwersytet był prywatną firmą, byłby w tarapatach. Nie jest, ale jego władze z rektorem Andrzejem Tretynem na czele biorą się ostro do reformy finansów.

Rektor UMK doskonale wie, że rewolucyjne reformy - zwolnienia i duże oszczędności nie przyniosłyby mu popularności i wywołały opór na uczelni. Postanowił więc oddać część władzy dziekanom i to oni pod ścisłą kontrolą rektoratu będą stabilizować wydatki uczelni. W jaki sposób?

80 procent dotacji podstawowej z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymają do dyspozycji wydziały. W rektoracie pozostanie 20 procent. Do tej pory było tak, że dziekan tworząc nowy kierunek pukał do rektora po etat. - Teraz będzie rozstrzygał, czy stać go na kolejny etat, drogie nadgodziny czy utrzymanie nierentownych kierunków - wyjaśnia sens zmian rektor Tretyn. - Dziekan przestaje być petentem rektora, a stanie gospodarzem na wydziale.
Dziekani mają czas w wakacje na stworzenie strategii finansowej dla wydziałów. Jest nad czym myśleć. Jedenaście spośród siedemnastu wydziałów przynosi straty rzędu od kilkuset do 4 mln złotych. Największe notuje Wydział Sztuk Pięknych.

- Jest rozmieszczony w wielu budynkach, w każdym jest trzech portierów na etacie i dwóch na połowie etatu - zdaniem rektora reformy ostudzą dążenia na niektórych wydziałach do posiadania dla siebie całych budynków.

Finansowej samowolki nie będzie. Rektorat ma na bieżąco kontrolować, ile wydają wydziały. I rozliczać z tego władze dziekańskie. - Dziekani nie dostaną pieniędzy na subkonta wydziałów. Środki nadal będą u nas. Będą za to wiedzieć, jaki mają budżet i w ramach tego decydować - jak tłumaczy rektor UMK wszelkie wydatki będą rozliczane tak jak dotąd.

Uniwersytet zamierza też powalczyć o studentów na płatnych studiach. Jak? - Niespotykaną do tej pory promocją studiów podyplomowych i niestacjonarnych - zapowiadają władze UMK.
W połowie lipca zacznie się duża kampania reklamowa.

Są też plany restrukturyzacji bibliotek wydziałowych. Rektor rozważa likwidację wypożyczeń w wydziałowych bibliotekach, które stałyby się czytelniami. Studenci wypożyczaliby książki tylko w Bibliotece Głównej.

Nawet 30 procent zostawiał w budżecie uczelni pracownik UMK, któremu udało się zdobyć grant badawczy. Od lat słychać było narzekania, że „haracz” jest zbyt wysoki. Żeby zmotywować do pozyskiwania środków na badania z zewnątrz, rektor zmniejsza wysokość tzw. „narzutów” do 20 procent. Od 1 stycznia na wydziałach zostanie 80 procent kwoty z grantu.

Rozszerzone ma być konsorcjum energetyczne, w którym UMK zamawia po niższych cenach energię. Dziś kupuje prąd wspólnie z Urzędem Miasta Torunia i swoimi szpitalami klinicznymi z Bydgoszczy. Partnerów ma być więcej.

- Chcą do nas dołączyć Politechnika Krakowska i Uniwersytet Łódzki - a to, jak twierdzi rektor, oznacza renegocjację umowy z dostawcą i niższe ceny za energię.

Dziekani dostali trzy lata na wprowadzenie programów naprawczych i ustabilizowanie wydziałowych budżetów. Przez wakacje mają czas na przygotowanie się do operacji. Plan rektora jest ambitny - w tym roku deficyt ma zmniejszyć się do 16 mln złotych (o 7,5 mln zł). Tuż przed wyborami rektora uniwersytet ma być na finansowej prostej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska