MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Renta wdowia 2024. Mamy najnowsze wyliczenia! Ile dostanie wdowiec? Oto stawki

redpp
Oto przykładowe wyliczenia! >>>
Oto przykładowe wyliczenia! >>>Pixabay
Wdowy i wdowcy mają bardzo poważny problem, gdy przychodzi do próby pogodzenia domowego budżetu z nagłą obniżką tego, ile faktycznie można wydać. Po śmierci współmałżonka problem jest ten bardzo bolesny. Od długiego czasu mówi się o zmianach w rencie wdowiej - jakie propozycje są przedstawiane? Na co będą mogli liczyć wdowcy i wdowy?

Czy państwo okrada wdowy i wdowców?

Seniorzy, bo o nich to głównie mowa, wyraźnie zauważają, jak niesprawiedliwe jest to, że po śmierci współmałżonka muszą wybierać między dwiema opcjami:

  • pobieranie swojego świadczenia;

  • Pobieranie renty rodzinnej - wynoszącej 85 procent emerytury osoby zmarłej.

Niestety, wydatki domowe nie maleją tak drastycznie, więc sytuacja nie jest ciekawa, gdy dochodzi do znacznego osłabienia pieniężnej zasobności osób starszych. Tym bardziej gdy np. sama pozostanie wdowa, która nie pracowała, bo zajmowała się domem i przez to ma niską emeryturę.

Renta wdowia na nowych zasadach to nawet 10,6 tysiąca złotych!

Złożony do sejmu jeszcze za poprzedniej kadencji projekt obywatelski zawiera postulat, w którym wdowa lub wdowiec mogą zachować pełną swoją emeryturę i dodatkowo otrzymać 50 procent świadczenia osoby zmarłej - lub odwrotnie - zachować pełne świadczenie osoby zmarłej i do tego otrzymać 50 procent własnej emerytury.

Ograniczenie propozycji świadczenia

Powyższa propozycja wymagałaby jednak wprowadzenia ograniczenia w postaci maksymalnej kwoty obu świadczeń jako 3-krotności średniej emerytury. Na ten moment daje to brutto miesięcznie kwotę 10,6 tysięcy złotych!

Jaka jest opinia resortu rodziny?

22 maja w środę resort rodzinny pozytywnie zaopiniował rentę wdowią w takiej formie.

– Jest istotny, bo w obliczu zwiększającej się liczby osób starszych, rozwiązanie, które ustabilizowałoby sytuację finansową po stracie małżonka, jest ważną potrzebą społeczną. Projekt zdaje się wpisywać w umowę koalicyjną – przedstawiała w środę minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Koszt nowego rozwiązania

Pomysł renty wdowiej po wprowadzeniu w życie kosztowałby budżet państwa 8-10 mld złotych w skali roku. Przy założeniu, że zostanie ona wprowadzona w wariancie kroczącym.

Kiedy nowe rozwiązanie wejdzie w życie?

Resort rodziny zakłada, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych potrzebowałby pół roku na dostosowanie do nowej ustawy swoich systemów informatycznych. To oznacza, że najwcześniej nowa wersja renty wdowiej ujrzy światło dzienne dopiero w 2025 roku.

Ile mogłaby wynieść renta wdowia?

Przykłady prezentujemy w galerii:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska