MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile litrów wody należy wypić w ciągu dnia? Będziesz zaskoczony!

mfred
Woda to życie. Jak ważna jest woda dla ludzkiego organizmu wiedzą wszyscy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę ile wody powinniśmy pić dziennie, by zachować nasz organizm w dobrej kondycji zdrowotnej. Specjaliści alarmują, że pijemy zbyt mało, a nawet niewielki niedobór wody może na nas odbijać się niekorzystnie. Ile zatem litrów wody powinniśmy wypijać dziennie?

Znaczenie wody dla organizmu

Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek naszego ciała, które w dużej mierze składa się z wody. Bez niej jesteśmy w stanie przeżyć tylko kilka dni. Wodę z organizmu tracimy pocąc się, oddychając czy oddając mocz. Dlatego tak istotne jest, by codziennie dostarczać do organizmu odpowiedniej ilości wody, pijąc ja w ciągu dnia regularnie. O tym, że woda jest istotna dla organizmu świadczy fakt, że ciało dzieci do 2 lat składa się w około 78 procentach z wody. U dorosłych woda stanowi 65 procent ciała. U osób starszych woda to już zaledwie 45 procent ciała.

Picie wody codziennie. Ile?

Praktycznie każdy dzień powinniśmy rozpoczynać od szklanki wody. Ile wody powinniśmy jej dziennie wypijać? Zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników. Przyjmuje się, że zdrowy, dorosły człowiek powinien dziennie wypijać od 1,5 do 2 litrów wody. Odpowiednie nawadnianie organizmu ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia a nawet życia. Utrata 15 procent wody może doprowadzić do śmierci. Dlatego tak ważne jest nawadnianie organizmu. Oprócz tego woda korzystnie wpływa między innymi na:

  • nerki – Wraz z moczem usuwa szkodliwe produkty przemiany materii i zapobiega kamicy nerkowej.

  • skórę – zapewnia jej jędrność i gładkość

  • mózg – poprawia pamięć i koncentrację

  • układ pokarmowy – zapobiega zaparciom

Woda jest składnikiem wszystkich tkanek, każdej komórki, każdego układu organizmu człowieka. Wyliczono, że u dorosłych woda stanowi 50-80 proc. masy ciała, choć u osób starszych odsetek ten spada do 45 proc. Wiadomo też, że już utrata 1 proc. wody z organizmu jak czytamy na zdrowie.radiozet.pl, powoduje pragnienie, a 10-procentowa utrata wody jest niebezpieczne dla zdrowia. Picie wody pomaga utrzymać właściwą temperaturę ciała, reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową organizmu, ułatwia transport składników odżywczych pomiędzy komórkami i narządami, uczestniczy w procesie trawienia i usuwa z organizmu toksyny, a także uboczne produkty przemiany materii. Zbyt małe nawodnienie organizmu jest proszeniem się o kłopoty zdrowotne.

Pice wody - proste zalecenia

  • Zacznij dzień od szklanki wody.

  • Miej wodę przy sobie wszędzie – w podróży, w pracy, na spacerze, na plaży, na treningu.

  • Wodę trzymaj w zasięgu wzroku.

  • Wyznaczaj cele – podziel sobie dzień na szklanki lub zaznacz na butelce, ile wody wypić do danej godziny.

  • Dodaj smaku swojej wodzie – dorzuć miętę lub ulubione owoce.

  • Monitoruj swoje picie wody – zainstaluj aplikację, ustaw alarm w telefonie, zapisuj liczbę wypitych szklanek.

  • Nawadnianie to nie tylko picie wody. Wprowadź do jadłospisu herbaty, zupy, warzywa i owoce.

  • Zakończ dzień szklanką wody.

Woda nie tylko gasi pragnienie, ale także leczy. Najlepiej pić ją małymi łykami przez cały dzień – organizm najlepiej ją wtedy przyswaja i wykorzystuje. Warto zacząć pić, zanim poczujesz pragnienie, które jest już pierwszym sygnałem odwodnienia. Co się dzieje z organizmem, gdy pijemy zbyt mało wody?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska