Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewia zwierzaków dla dzieciaków w toruńskim zoo

Justyna Wojciechowska-Narloch
Lemury w Zoolemury
Lemury w Zoolemury Jacek Smarz
Po dniach smutku, spowodowanych odejściem żubra Poślizga, w Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu znów będzie radośnie. Na niedzielę, 15 czerwca zaplanowano tam rodzinną imprezę.

Do zoo na Bydgoskim Przedmieściu dotarły właśnie wyniki badań histopatologicznych próbek pobranych podczas sekcji padłego żubra Poślizga. Okazuje się, że żadne zabiegi opiekunów nie mogły mu pomóc. Dostojny samiec miał złośliwy nowotwór przewodów żółciowych oraz wątroby.
[break]
- Odejście Poślizga, którego wszyscy tu nazywaliśmy Tatankiem, było bardzo przykre. To kawał historii ogrodu i jego pracowników - opowiada Beata Gęsińska, dyrektorka toruńskiego zoo. - Skoro jednak dożył tu dwudziestu lat, a byki tego gatunku padają zwykle w 16. roku życia, to chyba było mu u nas dobrze.
Według ksiąg rodowodowych tego gatunku, Poślizg był najstarszym bykiem w Polsce. Teraz ten zaszczytny tytuł przejął 16-letni samiec mieszkający w hodowli w Smardzewicach (woj. małopolskie).
Warto przypomnieć, że Poślizg przyjechał do Torunia z Bydgoszczy 19 lat temu. Przez całe swoje życie miał trzy partnerki, ale tylko z ostatnią z nich, Polewką, doczekał się aż szóstki potomstwa: pięciu córek i jednego syna. Młody samiec, który wciąż jest przy matce, ma dopiero rok i najprawdopodobniej późną jesienią trafi do Bydgoszczy, skąd przybył jego ojciec. Historia więc zatoczy koło.
Co ciekawe, choć Poślizg miał z Polewką sześcioro potomstwa, to na początku nie był nią zainteresowany. Krowa, która do Torunia przyjechała z Gdańska, miała bowiem ułamany róg. Poślizgowi to się nie podobało. Jak widać, tylko do czasu.
Podczas niedzielnego festynu „Na dworze króla Juliana”, który wystartuje punktualnie w południe, odbędzie się oficjalne powitanie lata. W trakcie imprezy ogłoszony i rozstrzygnięty zostanie konkurs na imiona dla lemurów wari czarno-białych, które są nowymi mieszkańcami zoo. Jedną z głównych atrakcji będzie przedstawienie teatralne Teatru Frajda „Czy owady mają wady?”. Aktorzy poprowadzą także dwugodzinny program dla dzieci obejmujący animacje, konkursy i zabawy.
Podczas niedzielnego festynu będzie także możliwość zapoznania się z różnymi gatunkami świnek morskich, uczestnictwo w pokazie przędzenia wełny alpaczej oraz warsztaty plastyczne i malowanie twarzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska