MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rób te 4 rzeczy, aby cieszyć się udanym seksem. Badania potwierdzają ich skuteczność

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 latseks
Fińscy naukowcy sprawdzili, czy zachowania prozdrowotne wpływają na poprawę satysfakcji z życia seksualnego. Badanie objęło ponad 10 tys. mężczyzn oraz kobiet i trwało 9 lat. Wnioski dają wiele do myślenia! Zobacz, co robić, aby mieć udany seks.

Spis treści

Zdrowe życie – lepszy seks? Naukowcy sprawdzili tę zależność

Dr Säde Stenlund z Uniwersytetu w Turku wykorzystując dane ankietowe pochodzące z „Health and Social Support” zebrane od 10 671 Finów w wieku produkcyjnym, sprawdziła, jak zdrowe nawyki wpływają na zadowolenie z życia intymnego.

W analizie, której wyniki opublikowano na łamach kwietniowego The Journal of Sexual Medicine uwzględniono różne zmienne, m.in. status życiowy ankietowanych, wiek, płeć, wykształcenie, liczbę chorób i znaczenie życia seksualnego. Za zdrowe nawyki uznano natomiast:

  1. aktywność fizyczną,
  2. prawidłowe nawyki żywieniowe,
  3. ograniczone spożywanie alkoholu,
  4. niepalenie papierosów.
Sprawność fizyczna, dobra dieta i unikanie używek to recepta na udane życie seksualne.
Sprawność fizyczna, dobra dieta i unikanie używek to recepta na udane życie seksualne. Freepik

Wyniki badania jasno pokazały, że uczestnicy, którzy wykazywali lepsze zachowania zdrowotne na początku badania, wykazywali większą satysfakcję z życia seksualnego w porównaniu z osobami o gorszych nawykach.

Problemy z erekcją? Jest na to rada!

Jednym ze skutków niehigienicznego trybu życia są problemy z erekcją, które nasilają się u mężczyzn po 40. roku życia i dotykają od 50 proc. do 100 proc. panów po 70. roku życia. Jak czytamy w badaniu:

Dowody przekrojowe wykazały związek między zaburzeniami erekcji a niekorzystnymi zachowaniami zdrowotnymi, takimi jak spożywanie alkoholu, palenie tytoniu i niski poziom aktywności fizycznej.

Najnowsze badanie przeprowadzone na Finach, potwierdza te wyniki i jasno pokazuje, że zmiana nawyków może bezpośrednio przełożyć się na satysfakcję z seksu.

Seks to zdrowie i motor do działania

Autorka badania uważa, że wnioski z ankiety mogą służyć jako motywator do prowadzenia zdrowszego stylu życia. Kiedy mamy świadomość, że przyczynia się on do utrzymania i zwiększenia satysfakcji z życia seksualnego, chętniej staramy się poprawić swoje codzienne zachowanie.

– Nasze badanie sugeruje, że zdrowe zachowania przyczyniają się to do trwałej lub lepszej satysfakcji z życia seksualnego. To może zmotywować ludzi do zdrowego zachowania – mówi dr Stenlund.

Czytaj także: Wielogodzinne, bolesne erekcje i utrata wzroku. Te 5 powodów sprawi, że nie sięgniesz więcej po Viagrę

Działa to także w drugą stronę – udane życie seksualne, przekłada się na lepsze samopoczucie psychiczne i fizyczne. O tym, jak ważny dla naszego zdrowia jest seks pisze Anna Rokicka-Żuk w tekście „Sposób na młodość, lek na stres i źródło endorfin. To wszystko seks!”:

Seks to ważny element naszego życia. Oprócz rozmnażania i przyjemności przynosi też inne korzyści zdrowotne, w tym poprawia zdrowie psychiczne i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób psychicznych. Seks oferuje o wiele więcej. Wpływa na następujące aspekty życia: fizyczny, intelektualny, emocjonalny, psychologiczny i społeczny.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl

Źródło: A healthy lifestyle can support future sexual satisfaction: results from a 9-year longitudinal survey The Journal of Sexual Medicine

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rób te 4 rzeczy, aby cieszyć się udanym seksem. Badania potwierdzają ich skuteczność - Strona Zdrowia

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska