Proboszcz postawił rodziców przed faktem dokonanym i nie poddał dyskusji terminu. Nie ma porozumienia z rodzicami, uważam że nie jestem jedyny który obawia się o bezpieczeństwo swojego dziecka. Goście według szanownego proboszcza mają celebrować uroczystość na zewnątrz kościoła. Przy założeniu, że będą to tylko dziadkowie plus rodzice chrzestni na dziecko przypada 6 gości. Mnożąc to razy 24 dzieci mamy ok 120 osób czekających na zewnątrz. Przyjęcia mają następować po sobie, czyli w przypadku opuszczenia kościoła przez pierwszą grupę czyli 2 rodziców i dziecko łącznie 60 osób , spotkamy się z grupą oczekującą i i ich gośćmi.
Polecamy
Licząc swobodnie 300 osób wymiesza się na placu kościelnym - mówi jeden z rodziców sprzeciwiających się organizacji komunii świętej w Brodnicy. Rodzic podkreśla, że większość parafii wstrzymuje się z organizacją komunii do późnego lata i przesuwa uroczystości na sierpień, a nawet wrzesień, co wydaje się logiczne ze względu na obecną sytuację.
Co na to kuria toruńska?
Ks. Paweł Borowski, rzecznik kurii w rozmowie z "Nowościami" tłumaczy, że decyzję o organizacji przyjęcia podejmuje proboszcz w porozumieniu z rodzicami, ale muszą być zachowane wszystkie środki ostrożności. Są przecież parafie, które mają troje, czy czworo dzieci i taką uroczystość można zorganizować. Z kolei rodzice, którzy mają obawy dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa dzieci mogą nie zgodzić się na udział dziecka w uroczystości i zezwolić na przyjęcie sakramentu w przyszłym roku.
Nikt nikogo nie zmusza do sakramentów. Ich przyjęcie odbywa się przy całkowitej dobrowolności. O tym, czy dziecko przystąpi do komunii świętej decydują rodzice. Zwykle komunia przypada w trzeciej klasie szkoły podstawowej, ale przecież może być też w czwartej. Ksiądz biskup nikomu niczego nie narzuca. Termin komunii jest uzgadniany pomiędzy rodzicami, katechetą i proboszczem - tłumaczy ks. Paweł Borowski.
Rzecznik toruńskiej kurii diecezjalnej podkreśla, że w wielu parafiach komunie, które były planowane na koniec kwietnia zostały odwołane, ale nikt nie jest w stanie określić, jaki termin na przyjęcie sakramentu będzie w tym roku odpowiedni.
- Jeśli pojawią się nowe zalecenia dotyczące ograniczeń, to komunie w maju i czerwcu mogą zostać odwołane lub przesunięte, ale nie wiemy na kiedy. Słyszymy o nowych terminach dotyczących szczytu zachorowań na koronawirusa, czy jego drugiej fali - dodaje ks. Paweł Borowski.

III Konwój św. Mikołaja przemierzy nie tylko powiat szczecinecki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?