MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rodzicu, uważaj! Toksyczne substancje w płynie do baniek mydlanych. Niepozorna zabawka dla dzieci może zrobić wiele krzywdy

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Puszczanie baniek może skończyć się wysypką, podrażnieniem oczu, a nawet zatruciem! Pozornie bezpieczna zabawka może zawierać konserwanty wywołujące alergię kontaktową i potencjalnie rakotwórcze. Zobacz, dlaczego trzeba uważać na płyn do baniek mydlanych.

Spis treści

Groźne substancje w bańkach mydlanych

Zestaw do puszczania baniek to zabawka z mydlanym płynem, który co chwila znajduje się przed ustami dziecka, pryska na twarz i do oczu. Zagrożeniom i wypadkom związanym z zabawą poświęcono dziesiątki internetowych zapytań, np. czy roztwór bańki jest szkodliwy dla oczu? Co się stanie, jeśli dziecko wypije roztwór do baniek mydlanych? Czy dmuchanie baniek jest toksyczne?

Dziecko puszcza bańki mydlane i znak ostrzeżenia
Zabawa z bańkami może być niebezpieczna dla zdrowia dziecka chepko/123RF

O płynie do baniek pisze się, że ma minimalną toksyczność. Nie musi jednak dojść do wylania go na siebie czy napicia się, by pozornie nieszkodliwa zabawa stała się niebezpieczna dla dziecka. W roztworach do puszczania baniek wykryto konserwanty, które stwarzają zagrożenie dla zdrowia używających je osób.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Wynik badania przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych zaszokował ekspertów. Obecne tam zabawki dla dzieci, podobnie jak w Polsce, zwykle pochodzą z Chin i często zawierają toksyczne związki. Nie jest wymagane, by podawać na nich listy składników.

Producenci informują jedynie, by płynu nie dawać do zabawy dzieciom poniżej 3. roku życia i ją nadzorować, a płynu nie połykać, uważać na możliwość zachłyśnięcia się i wystąpienia podrażnień skóry i oczu. W przypadku połknięcia należy wypić sporą ilość wody, podobnie też spłukiwać płyn z siebie. A w razie problemów zasięgnąć porady lekarza. Jednak nawet bez takich reakcji puszczanie baniek, zwłaszcza regularne, też może być niekorzystne dla dzieci.

Gdy zespół naukowców przetestował 15 produktów z roztworem do puszczania baniek mydlanych na zawartość szkodliwych związków, w 10 z nich, czyli w większości, wykryto dwa konserwanty. Było to pierwsze badanie, w którym oceniono zawartość tych substancji w zabawce dla dzieci.

Szkodliwe konserwanty w płynie do baniek dla dzieci

W płynach do baniek mydlanych dla dzieci występował formaldehyd i metyloizotiazolinon. Są to substancje konserwujące stosowane powszechnie w chemii domowej i produktów do higieny osobistej, w tym mydeł. Często uczulają, a wynikiem alergii kontaktowej jest czerwona wysypka, często z krostkami i pęcherzami.

Formaldehyd to substancja rakotwórcza kategorii 1B, czyli o działaniu potencjalnie wywołującej raka u ludzi. Jego stosowanie w kosmetykach zostało zakazane w Unii Europejskiej, przy czym przepis ten wszedł w życie w 2019 roku.

Metyloizotiazolinon, MI (na etykiecie: Methylisothiazolinone (MI) to pestycyd, który stosowano m.in. w produkcji klejów czy farb, a także konserwant. Związek ma działanie neurotoksyczne i cytotoksyczne, jest też silnie uczulający. Związek zdobył nawet tytuł „Alergenu roku” ACDS w 2013 r. W tamtym okresie miało miejsce masowe zastępowanie nim parabenów, innych okrytych złą sławą substancji konserwujących. Doprowadziło to do epidemii alergii kontaktowej i ograniczenia stosowania MI na terenie UE jedynie do produktów zmywanych ze skóry i do pewnego stężenia.

Wyniki badania udostępniono w materiałach z 7. zgromadzenia ACDS w San Diego, czyli dorocznej prezentacji wyników badań organizowanej przez Amerykańskie Towarzystwo Kontaktowego Zapalenia Skóry (ang. American Contact Dermatitis Society). Pokazują one konieczność kontroli zabawek przeznaczonych dla dzieci. Warto wziąć ją na siebie i za każdym razem upewniać się, że kupujemy produkt z atestami. Można też wybrać wersję ekologiczną bądź zrobić płyn do baniek samodzielnie w domu.

Źródła:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rodzicu, uważaj! Toksyczne substancje w płynie do baniek mydlanych. Niepozorna zabawka dla dzieci może zrobić wiele krzywdy - Strona Zdrowia

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska