Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rola ucznia czasem jest zbyt trudna

Justyna Wojciechowska-Narloch
Pierwszaki podczas rozpoczęcia roku szkolnego w ZS nr 28 na Skarpie. Dominują wśród nich dzieci 6-letnie
Pierwszaki podczas rozpoczęcia roku szkolnego w ZS nr 28 na Skarpie. Dominują wśród nich dzieci 6-letnie Sławomir Kowalski
Ponad pół tysiąca dzieci przebadali specjaliści z toruńskiej poradni. 72 sześciolatków okazało się gotowych, by rozpocząć edukację. 439 wróciło do przedszkoli.

[break]
- Badania nadal trwają, choć są sporadyczne - mówi Joanna Duszyńska, dyrektorka toruńskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. - Po dwóch, trzech tygodniach nauki w rodzicach obudził się niepokój, czy ich 6-latki podołają. Nie jest za późno, bo zgodnie z przepisami odroczenie można uzyskać w roku kalendarzowym, w którym dziecka dotyczy podjęcie obowiązku szkolnego.

Dominują wady wymowy

Z danych demograficznych dla Torunia wynika, że we wrześniu w pierwszych klasach podstawówek zasiąść powinno ok. 3 tys. dzieci. To niemal tysiąc 7-latków urodzonych w drugiej połowie 2008 roku oraz wszystkie 6-latki z rocznika 2009. Dziś już wiadomo, że w tej drugiej grupie brakuje 439 dzieci. Wszystkie one otrzymały opinie, na mocy których dyrektorzy szkół musieli odroczyć przyjęcie do pierwszej klasy.

PRZECZYTAJ:Nie zawsze gotowe

- Powodem wydania opinii był brak osiągnięcia przez badane dziecko odpowiedniego poziomu rozwoju w jednej z czterech sfer: umysłowej, społecznej, emocjonalnej bądź fizycznej - tłumaczy Joanna Duszyńska.

Konkretnie chodzi tu o dojrzałość emocjonalną, niesamodzielność, wady wymowy (jest ich bardzo dużo) czy brak elementarnych predyspozycji, by sprostać roli ucznia. Z klucza odraczane były przewlekle chore bądź niepełnosprawne 6-latki.

- W kilkunastu przypadkach badanie diagnostyczne w kierunku odroczenia obowiązku szkolnego zakończyło się wydaniem orzeczenia do kształcenia specjalnego oraz opinii o wczesnym wspomaganiu rozwoju. Pozwoli to na otoczenie dzieci wyspecjalizowaną pomocą psychologiczno - pedagogiczną, która zwiększy ich szanse edukacyjne - dodaje Joanna Duszyńska.

Rodzic z wytycznymi

Agnieszka, której córka od września poszła do pierwszej klasy, wciąż bije się z myślami. Zastanawia się, czy jednak nie zwrócić się do poradni po diagnozę.

- Oliwka jest z listopada, więc nie skończyła jeszcze sześciu lat. Po szkole jest bardzo zmęczona, czasem płacze. Bardzo mi jej żal. Boję się jednak powrotu do przedszkola w tej chwili. Ona może to odebrać jako porażkę, poczuć się gorsza. Może nie zrozumieć tej sytuacji - dzieli się swoimi wątpliwościami Czytelniczka.

Tu warto dodać, że po zakończeniu każdego badania specjaliści udzielali rodzicom porad. Zawierały one konkretne wskazania mocnych stron dziecka, tego na czym można bazować, obszarów do doskonalenia oraz zalecenia do pracy w domu i w placówce. Rodzice otrzymywali także informacje o formach wsparcia ze strony poradni. Chętni mogli skorzystać z warsztatów oraz zajęć z psychoterapeutycznych.

Warto wiedzieć:

W 2015 roku wszystkie 6-latki musiały pójść do pierwszych klas.

Jedyną drogą ucieczki przed tym obowiązkiem było otrzymanie opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej wykluczającej gotowość szkolną. Tę jednak specjaliści wydawali tylko wówczas, gdy były ku temu konkretne przesłanki np. niedojrzałość emocjonalna czy wady wymowy. Opinii nie wydawano na życzenie przeciwnych reformie rodziców.

W pierwszych klasach są też 7-latki. To dzieci urodzone w drugiej połowie 2008 roku. Zgodnie z przepisami rodzice mieli prawo nie dawać ich do pierwszych klas w ubiegłym roku. Do podstawówek obowiązkowo we wrześniu 2014 musiały pójść tylko te dzieci, które urodziły się pomiędzy styczniem a czerwcem 2008.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska