Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęła się budowa nowego obiektu dla hospicjum "Światło". Przy okazji dawną urodę odzyskać ma zabytkowy park

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Tak będzie wyglądał nowy budynek dla Hospicjum "Światło"
Tak będzie wyglądał nowy budynek dla Hospicjum "Światło"
W sąsiedztwie największej w województwie inwestycji medycznej, nowego kompleksu dla Szpitala Wojewódzkiego im. Rydygiera, powstaje bardzo oczekiwany obiekt – nowy budynek dla hospicjum „Światło”.

Budynek będzie dwukondygnacyjny, w części podpiwniczony, o powierzchni użytkowej ponad 1600 m kw. Znajdą się tam pokoje pacjentów, gabinety lekarskie i pielęgniarskie, sala rehabilitacyjna, magazyny sprzętu medycznego, szatnie, kuchnia itp. Na parterze urządzona zostanie nieduża oranżeria, która zapewni pacjentom wytchnienie w otoczeniu zieleni niezależnie od pory roku.

Polecamy

Prace na budowie postępują. Wykonano już podpiwniczenie i część murów parteru. Zaizolowano ściany i ławy fundamentowe. Trwa budowa kanalizacji deszczowej i kanalizacji sanitarnej.

Pawilon, w którym teraz przebywają pacjenci, nie nadaje się do modernizacji, a warunki są tu niezbyt komfortowe - przyznaje dyrektor hospicjum Tomasz Krzysztyniak. - Mamy dwu-, trzy-, a nawet czteroosobowe sale chorych. Nowy obiekt pomieści 24 łóżka (o jedno więcej niż dotąd) w pokojach jedno- i dwuosobowych.

Za niecały rok

Według pierwotnych planów nowy obiekt już od stycznia powinien służyć pacjentom hospicjum. Potem mowa była o rocznym poślizgu. Aktualny termin ukończenia robót to marzec przyszłego roku.

24 czerwca Toruń obchodzi Święto Miasta. Choć gród założono blisko 800 lat temu, nadal nie mamy dostępu do morza, nie doczekaliśmy się też sklepu Ikea. Istnieje za to wiele innych powodów, dla których warto mieszkać w Toruniu. Zebraliśmy dla Was 10 ciekawostek o mieszkańcach Torunia. Oto współczesny portret miasta. SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH  STRONACH >>>opr. Sara WatrakZobacz także: TYLKO U NAS: Toruńskie VIP-y ze swoimi ojcami. Mamy zdjęcia

10 faktów o Toruniu. Tego na pewno nie wiedziałeś!

Pracę opóźniły m.in. kłopoty, z którymi borykaliśmy się również na budowie szpitala: podsiąkająca woda, którą trzeba było wypompowywać. Dłużej niż planowaliśmy trwały też formalności związane z finansowaniem budowy - mówi prezes Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych Aleksander Szczęsny. - Do kolejnych opóźnień przyczyniła się epidemia koronawirusa.
Hospicjum prowadzone jest przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych.

Skąd zatem zaangażowanie KPIM, które są spółką samorządu województwa?

Kilka lat temu marszałek województwa widząc, w jakich warunkach pracujemy, obiecał pomoc – mówi dyr. Krzysztyniak. - Gdy pojawiła się możliwość pozyskania na budowę pieniędzy z Unii Europejskiej, OIPP zawarła umowę z Kujawsko-Pomorskimi Inwestycjami Medycznymi.

Jednym z powodów takiego partnerstwa są też sprawy własnościowe. Hospicjum sąsiaduje z terenem, którego część należy do samorządu województwa. Urząd Marszałkowski użyczy „Światłu” swoich gruntów i wybudowanego na nich nowego obiektu w zamian za m.in. bieżące utrzymywanie budynku i parku znajdującego się na tej działce.

Bon turystyczny 500 plus to coś, o czym mówi się od kilku tygodni. Początkowo kwota świadczenia miała wynieść 1000 zł i być zależna od zarobków. Ostatecznie jednak bon ten otrzymają wyłącznie osoby, którym przysługuje świadczenie 500 plus. Sprawdźcie, jak złożyć wniosek i gdzie będzie można wykorzystać bon.  >>>>CZYTAJ DALEJ

Bon turystyczny 500 plus. Komu przysługuje? Jak złożyć wniosek?

Inwestycja pochłonąć ma około 12 mln zł. To pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego i środki hospicjum (finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia).

Dar rajcy

Jednym z budynków w którym gospodarzy hospicjum „Światło”, jest tzw. Prezydentówka. Pałacyk wzniesiony w XVIII wieku, potem kilkakrotnie przebudowany, zwany też Białym Dworem, w międzywojniu służył władzom miasta jako letnia rezydencja. Starsi torunianie pamiętają resztki pałacowego parku z zbiornikiem wodnym i rzeźbami. Po wojnie mieściło się tu m.in. przedszkole, a później oddział foniatryczny bielańskiego szpitala.

Od 8 lat Prezydentówka służy administracji hospicjum. Na to, by umieścić tu pacjentów nie zezwalają przepisy przeciwpożarowe. Strome schody w zabytkowym pałacyku mocno utrudniałyby ewakuację chorych. Budowie nowego obiektu dla hospicjum towarzyszyć będą remont Prezydentówki i rewaloryzacja części otaczającego ją parku. W pałacyku wymienione zostaną parkiety i płytki tarasowe. Budowlańcy naprawią źle wyprofilowane parapety i bardzo zużyte zewnętrzne schody.

Park odzyska dawny układ. Usunięte zostaną współczesne elementy zaburzające harmonię kompozycji roślinnej. Nowe nasadzenia będą zgodne z dawnymi założeniami. Posadzone zostaną rośliny gatunków i odmian stosowanych w tej okolicy w końcu XVIII i w XIX wieku. Konserwację przejdą pozostałości zabytkowej małej architektury, w tym kamień pamiątkowy ku czci Daniela Christopha Janitzena, dawnego właściciela folwarku Bielany, toruńskiego rajcy i poczmistrza, który w testamencie przekazał swój majątek miastu. Planuje się także rekultywację zachowanego stawu i wykonanie wgłębnika w miejscu drugiego nieistniejącego już akwenu.

Jak zapewnia prezes KPIM, nowy budynek będzie harmonizować z zabytkowym sąsiedztwem. Wygląd elewacji skonsultowano z konserwatorem zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska