Ryb nie złowili, ale mają medale

Tomasz Miks
Drużynowe wicemistrzostwo świata juniorów oraz udane występy w Pucharze i mistrzostwach Polski w wędkarstwie rzutowym grudziądzan.

Reprezentują oni okręg toruński PZW, jednak na co dzień trenują w Grudziądzu, a swą siedzibę sekcja wędkarstwa rzutowego ma przy ulicy Curie Skłodowskiej 16 (mieści się tam grudziądzkie koło Polskiego Związku Wędkarskiego).

Pół wieku z rzutką

- Działamy już blisko 50 lat jednak dopiero od tego roku wędkarstwo rzutowe zostało uznane za dyscyplinę sportową - mówi Paweł Polakowski, trener kadry okręgu toruńskiego. - Pozwoli to nam na rozwój dyscypliny i umożliwi pozyskanie sponsorów.

Największym sukcesem w sezonie 2005 był udział Olivera Klingera w mistrzostwach świata juniorów w Szwecji. W zdobyciu srebrnego medalu przez Polskę, duży udział miał wspomniany grudziądzanin, który wynikiem 458,47 pkt. ustalił swój rekord życiowy i był to drugi wynik w polskiej ekipie.

Drugą, co do ważności imprezą były mistrzostwa Polski rozegrane w Zamościu. Na tej imprezie młodzi zawodnicy także nie zawiedli. Oliver Klinger sięgnął po dwa brązowe krążki (w trójboju oraz pięcioboju), a zaczynająca swą karierę Aleksandra Rybandt była trzecia w trójboju juniorek. Z kolei czwarte lokaty wywalczyli Izabella Polakowska-Klinger i Fabian Szynkowski.

Najlepszy sezon od lat

Jednak wysoką formę grudziądzcy zawodnicy utrzymywali przez cały sezon, o czym świadczą wyniki w kolejnych Pucharach Polski. W każdym z pięciu, stawali na podium wielokrotnie wygrywając. Ukoronowaniem sezonu były ostatnie w tym roku, zawody tego cyklu, rozegrane w Grudziądzu, gdzie Oliver Klinger z Fabianem Szynkowskim zajęli pierwsze miejsce w rywalizacji drużynowej, ustanawiając nowy rekord kategorii młodzieżowej (544 pkt.). Obydwaj wygrywali także indywidualnie, odpowiednio w gronie juniorów i kadetów, a Oliver niejako przy okazji pokonał mistrza świata Mateusza Targosza z Katowic. Na najniższym stopniu podium stanęła również Aleksandra Rybandt.

- To nasz najlepszy sezon od kilku lat. Efekty są już widoczne, bo w kadrze narodowej jest Izabella Polakowska-Klinger oraz Oliver Klinger i Fabian Szynkowski - mówi trener Polakowski.