Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są już pierwsze grzyby. Zobacz, co można znaleźć w naszych okolicach

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Ten żółciak siarkowy rośnie przy jednej z bocznych uliczek w Brzozówce koło Torunia. Pasożytuje na starej wierzbie. Do spożycia się już nie nadaje, bo jest zbyt dojrzały i twardy
Ten żółciak siarkowy rośnie przy jednej z bocznych uliczek w Brzozówce koło Torunia. Pasożytuje na starej wierzbie. Do spożycia się już nie nadaje, bo jest zbyt dojrzały i twardy Fot. Justyna Wojciechowska-Narloch
Na południu Polski grzybiarze już od ponad dwóch tygodni szaleją w lasach z nożykami i koszami. U nas na razie – ze względu na wciąż bardzo niską ilość opadów – poszaleć nie można. W lasach pod Toruniem zaczęły jednak pojawiać się pierwsze kurki, a na pniach drzew „kosić” można żółciaki siarkowe.

Portale internetowe przeznaczone dla miłośników runa leśnego znów kipią komentarzami. Ludzie chwalą się swoimi zbiorami już od końcówki kwietnia. Opisują i zamieszczają zdjęcia maślaków, borowików ceglastoporych, koźlarzy i kurek. Te doniesienia dotyczą jednak głównie południa Polski – okolic Wrocławia, Opola, Lublina i Śląska. Pojawiają się też pojedyncze wpisy grzybiarzy z Gdańska, Pucka czy województwa zachodniopomorskiego. W naszym regionie miłośnicy darów lasu informują o kurkach, maślakach i pierwszych koźlarzach. Doniesienia dotyczą Borów Tucholskich, zalesionych okolic Świecia nad Wisłą oraz Aleksandrowa Kujawskiego i Ciechocinka. Wszyscy zgodnie twierdzą, że grzyby – choć to już sezon na wiele z nich – nie pokazują się ze względu na suszę.

Warto przeczytać

- W kwietniu nie padało prawie wcale, w maju przyszło trochę deszczu, ale za to było wyjątkowo zimno. Poza tym opady w naszych okolicach były zacznie skromniejsze niż w innych regionach kraju – przekonuje Henryk Jakubowski z Rubinkowa, nasz Czytelnik i zapalony grzybiarz.

Mężczyzna kilka lat temu przyniósł do naszej redakcji gigantycznego prawdziwka, którego znalazł na toruńskim poligonie.

- W ostatnich dniach zrobiłem sobie rundkę po naszych lasach. Byłem w okolicach Osieka nad Wisłą, w Cierpicach i pod Aleksandrowem Kujawskim. W każdym z tych miejsc ściółka była sucha. Natrafiłem na kilka mikroskopijnych kurek, a w zagajniku na rodzinkę maślaków. Trafiły do jajecznicy – kontynuuje pan Henryk.

Już maju na drzewach w całym kraju, tym samym również w naszym regionie, zaczęły pojawiać się żółciaki siarkowe. To bardzo efektowne grzyby pasożytujące głównie na drzewach liściastych – brzozach, wierzbach, dębach i drzewach owocowych. Żółciaki wyglądają jak huby, ale są jadalne. Do spożycia nadają się tylko młode osobniki i to po odpowiedniej obróbce termicznej. Stare potrafią być podobno trujące i smakują niczym makulatura. Z tej niezwykłej huby robi się zupy, kotlety, smaży się ją z cebulą i podaje jako dodatek do mięsa.

Trwa głosowanie...

Czy jesteś grzybiarzem?

Warto dodać, że żółciak siarkowy znany jest przede wszystkim ze swoich leczniczych właściwości. W przemyśle farmaceutycznym wykorzystuje się go jako składnik wielu lekarstw, w tym także antybiotyków. Z żółciaka siarkowego przygotowuje się również inne środki lecznicze, które pomagają zwalczać problemy związane z układem odpornościowym. Spożywanie grzybów ma także właściwości napotne oraz obniżające gorączkę .

Żółciak siarkowy jest jedną z najniebezpieczniejszych dla drzew hub naszej i światowej przyrody. Potrafi porazić i zabić w ciągu kilku lat nawet zupełnie zdrowe i silne drzewa liściaste. Po zabiciu gospodarza może funkcjonować dalszych kilka lat na jego murszejącym drewnie.

Jeśli nie mamy pewności, co do zebranych w lesie grzybów, zawsze warto poradzić się specjalisty. Tacy od lat urzędują w toruńskim sanepidzie, gdzie bezpłatnie klasyfikują grzyby zbierane na własny użytek. Teraz – ze względu na trwający od marca stan epidemii – kontakt ze stacją jest utrudniony. Wciąż rekomendowane jest załatwianie spraw przez telefon oraz e-mailem.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska