Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samodzielne przychodzenie ucznia do szkoły może być wielkim sukcesem! [RUBINKOWO]

Jarosław Wadych
Podczas konferencji przedstawiono m.in. prezentacje multimedialne dotyczące zajęć specjalistycznych w ZS 6
Podczas konferencji przedstawiono m.in. prezentacje multimedialne dotyczące zajęć specjalistycznych w ZS 6 Jarosław Wadych
ZS nr 6 i Katedra Studiów nad Niepełnosprawnością i Tanatopedagogiki UMK zorganizowały konferencję „Wszyscy pracujemy na sukces dziecka”.

Podtytuł konferencji brzmiał: „Dziecko ze spektrum autyzmu na lekcjach i zajęciach specjalistycznych na podstawie dobrych praktyk Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 19”.

- Pomysł konferencji wyszedł od naszych nauczycieli - mówi Alicja Golon, dyrektorka ZS nr 6. - Chcieliśmy się trochę wspomóc doświadczeniami terapeutów i rodziców z innych placówek oraz przedstawić, jak my radzimy sobie z trudnym problemem, jakim jest autyzm.

Czytaj też: Poczta całodobowa jednak zostanie?

Do udziału zaprosiliśmy pracowników UMK, w tym prof. Błeszyńskiego, który jest jednym z krajowych autorytetów w tym zakresie. Z ciekawym wykładem wystąpiła jego doktorantka Natalia Gumińska - „Budowanie pozytywnej relacji z osobą z autyzmem - na podstawie doświadczeń z Anderson Center for Autism w USA”. Przedstawiła amerykańskie podejście do pracy z osobą z autyzmem, które poznała podczas wyjazdów naukowych do USA. Wydawnictwo „Nowa Era” zaprezentowało matę edukacyjną. Ośrodek Rehabilitacji „Navita”, z którym współpracujemy od kilku lat, przeprowadził warsztaty wykonywania ćwiczeń integracji sensorycznej w warunkach domowych. W konferencji uczestniczyło ponad 140 osób. Zainteresowanie uczestnictwem było jeszcze większe.

Konferencyjne wykłady cieszyły się bardzo dobrym odbiorem - na sali nawet rozlegały się głosy, że były za krótkie (20 minut)! Ramy czasowe spotkania i bogaty program nie pozwoliły na przedłużanie części teoretycznej. Jak ważna jest praktyka, okazało się podczas lekcji otwartych. Wszyscy chcieli zobaczyć dzieci i nauczycieli przy pracy.

- O osobach niepełnosprawnych powinno się mówić - wyjaśnia Alicja Golon. - Łatwiej chwalić się sukcesami dzieci wysoko funkcjonujących: sportowymi czy na olimpiadach przedmiotowych. Tymczasem nasze sukcesy są na miarę naszych możliwości - to trochę slogan, ale tak jest! Na przykład samodzielne przychodzenie dziecka do szkoły może być wielkim osiągnięciem!

Przeczytaj także: Kiedy ruszą procesy toruńskich sędziów?

- Jeśli chodzi o naszą współpracę z UMK, to trwa ona od wielu lat. Odbywa się choćby przez fakt przyjmowania studentów na praktyki - kontynuuje dyrektor Zespołu Szkół nr 6. - Zawsze chętnie przyjmujemy studentów, wolontariuszy i praktykantów, bo młodzi ludzie muszą zdobywać doświadczenie! Pracownicy naukowi przeprowadzają u nas swoje badania. Owocem współpracy jest podpisanie 1 grudnia ubiegłego roku umowy z UMK, na mocy której zostaliśmy szkołą ćwiczeń dla uczelni. Traktujemy to jako wyróżnienie. Wykładowcy UMK dzielili się swoimi doświadczeniami podczas każdej z naszych konferencji. Pierwszą zorganizowaliśmy w 2013 roku, kiedy szkoła specjalna obchodziła 100 lat istnienia.

Zobacz także:

Oto psiaki z toruńskiego schroniska dla zwierząt. W rożny sposób trafiły do tej placówki. Jedno jest pewne. Każdy z nich pragnie miłości i nowego domu.

Psy do adopcji z toruńskiego schroniska [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska