MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sanatorium - koszty pobytu. Zmiany w opłatach dla kuracjuszy, oto nowe ceny za pokoje

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Już teraz nie każdy może sobie pozwolić na wyjazd do sanatorium. A w 2024 roku może być tak, że za trzy tygodnie w sanatorium zapłacimy ponad 1000 zł. Także ci,  którzy pojadą do uzdrowiska w najbliższych miesiącach załapią się jeszcze na tańsze pokoje.
Już teraz nie każdy może sobie pozwolić na wyjazd do sanatorium. A w 2024 roku może być tak, że za trzy tygodnie w sanatorium zapłacimy ponad 1000 zł. Także ci, którzy pojadą do uzdrowiska w najbliższych miesiącach załapią się jeszcze na tańsze pokoje. Dawid Łukasik
Od 2024 roku prawdopodobnie szykują się spore podwyżki opłat dla kuracjuszy za pobyt w sanatorium. Ile wyniosą nowe opłaty za pokoje jednoosobowe, dwuosobowe i wieloosobowe? To zależy m.in. od pory roku i standardu pokoju. Mamy nowe stawki!

Spis treści

Pobyt dziecka w sanatorium jest bezpłatny. Natomiast pobyt osoby dorosłej jest częściowo odpłatny.

Wyższe opłaty za sanatorium - od czego to zależy?

Obecne stawki obowiązują od 1 maja 2023 roku. Wyższe obowiązują wiosną i latem, tańsze jesienią i zimą. Odpłatność jest różna i zależy od sezonu oraz standardu zajmowanego pokoju. Jest określana na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia.

Z sanatoriów korzysta 400 tys. kuracjuszy rocznie. Wysokość opłaty za jeden dzień pobytu pacjenta dla turnusów trwających 21 oraz 28 dni zależy od standardu pokoju.

Teraz za 21-dniowy turnus opłata wynosi od 222 zł do 858 zł. Najtańsze są pokoje wieloosobowe bez węzła sanitarnego, najwięcej kosztują zaś jedynki z WC.

Jak można śledzić swoją kolejkę do sanatorium?

Leczenie w sanatorium uzdrowiskowym trwa 21 dni. Swoje miejsce w kolejce można śledzić na bieżąco w wyszukiwarce internetowej. Taką listę znajdziemy na stronie centrali NFZ dostępnej pod adresem: https://skierowania.nfz.gov.pl/ Wystarczy, że wpiszemy nasz numer skierowania.

Jeżeli zostanie ustalony termin leczenia, oddział wojewódzki NFZ poinformuje cię o tym fakcie przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), aplikację mojeIKP, a także w formie dokumentu papierowego przesłanego pocztą.

E-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, biorąc pod uwagę Twój aktualny stan zdrowia, brak wskazań lub istniejące przeciwwskazania oraz wpływ leczenia uzdrowiskowego na stan zdrowia. Jest to o tyle ważne, że leczenie uzdrowiskowe jest leczeniem bodźcowym i niektóre schorzenia mogą ulegać zaostrzeniu.

W przypadku osób dorosłych zalecane jest korzystanie z sanatoryjnego leczenia uzdrowiskowego oraz rehabilitacji w sanatorium uzdrowiskowym nie częściej niż raz na 18 (osiemnaście) miesięcy, jednak kolejne skierowanie może zostać złożone po upływie 12 miesięcy od zakończenia poprzedniego leczenia uzdrowiskowego.

Komu przysługuje zwolnienie z opłat w sanatorium?

Zwolnienie z opłat w sanatorium przysługuje:

  • pracownikom związanym z produkcją wyrobów zawierających azbest na podstawie odrębnych przepisów,
  • dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 lat, a jeśli kształcą się dalej - do ukończenia 26 lat,
  • dzieciom z niepełnosprawnością w znacznym stopniu - bez ograniczenia wieku.

Tyle teraz wynoszą opłaty za sanatorium, a tak mogą wzrosnąć w 2024 roku

Pozostali kuracjusze planujący wyjazd do sanatorium, muszą się liczyć z wyższymi opłatami za pobyt i wyżywienie. Jak mogą zmienić się opłaty za sanatorium w 2024 roku? Mamy ceny za cały pobyt. Po informacje zapraszamy do naszej galerii:

Już teraz nie każdy może sobie pozwolić na wyjazd do sanatorium. A w 2024 roku może być tak, że za trzy tygodnie w sanatorium zapłacimy ponad 1000 zł. Także ci, którzy pojadą do uzdrowiska w najbliższych miesiącach załapią się jeszcze na tańsze pokoje.

Oto obecne stawki za sanatorium: POZIOM FINANSOWANIA PRZEZ ŚWIADCZENIOBIORCĘ KOSZTÓW WYŻYWIENIA I ZAKWATEROWANIA W SANATORIUM UZDROWISKOWYM ZA JEDEN DZIEŃ POBYTU OD MAJA 2023 ROKU:

Sanatorium - koszty pobytu. Zmiany w opłatach dla kuracjuszy, oto nowe ceny za pokoje
NFZ
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sanatorium - koszty pobytu. Zmiany w opłatach dla kuracjuszy, oto nowe ceny za pokoje - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska