MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Smartfon w prezencie dla dziecka? Przemyśl to. Sprawdź, jak spędzanie czasu przed ekranem szkodzi. Pobierz darmowy e-book dla rodziców

Monika Góralska
Monika Góralska
Zbyt częste korzystanie przez dziecko ze smartfona, tabletu czy laptopa zaburza jego rozwój i powoduje problemy z koncentracją, pamięcią oraz negatywnie wpływa na zachowanie.
Zbyt częste korzystanie przez dziecko ze smartfona, tabletu czy laptopa zaburza jego rozwój i powoduje problemy z koncentracją, pamięcią oraz negatywnie wpływa na zachowanie. freepik.com
Dajesz dziecku smartfona do zabawy? A może dostał tablet na prezent urodzinowy, Komunię czy Dzień Dziecka i teraz nie może się od niego oderwać? Niestety, te urządzenia w rękach maluchów mogą im wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Zbyt długie spędzanie czasu przed ekranem zaburza rozwój dziecka i wpływa negatywnie na jego zdrowie oraz zachowanie. Kampania „Odłącz się – Połącz się” uświadamia rodzicom jakie zagrożenia wynikają z przesiadywania dziecka przed ekranem urządzeń elektronicznych. Uśpij ekran, obudź życie i stwórz relacje z własnym dzieckiem!

Spis treści

Dzieci coraz więcej czasu spędzają przed ekranami. To zagraża ich zdrowiu

Obecnie najczęstszym prezentem dla dziecka na urodziny, Komunię czy Dzień Dziecka jest smartfon, tablet lub laptop. Jednak te urządzenia w rękach malucha mogą mu zaszkodzić. Szczególnie wtedy, gdy rodzic nie kontroluje czasu spędzanego przez dziecko przed ekranem urządzeń elektronicznych.

Według statystyk:

  • 70 proc. dzieci w wieku przedszkolnym systematycznie korzysta z tabletów lub smartfonów (źródło: Millward Brown dla FDN, 2015),
  • 26 proc. dzieci do 6. roku życia posiada własne urządzenia mobilne (raport 2015 ”Korzystanie z urządzeń mobilnych przez małe dzieci w Polsce”),
  • 60 proc. rodziców, udostępnia dzieciom tablet lub smartfon, żeby zająć się swoimi sprawami (Millward Brown dla FDN, 2015),
  • 8 proc. pięciolatków ma swój własny tablet (Raport Urzędu Komunikacji Elektronicznej 2019).

Z badań jasno wynika, że spędzanie zbyt długiego czasu przed ekranem telewizora, tabletu czy smartfona zaburza rozwój dziecka w niemal każdym obszarze - w sferze emocjonalnej, umysłowej, społecznej, fizycznej i poznawczej. Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Illinois w Urbanie i Champaign (USA) na dwulatkach wynika, że spędzanie przez dzieci więcej niż godziny dziennie na oglądaniu bajek czy graniu w gry pogarsza pamięć, koncentrację oraz zdolność planowania i regulowania emocji, myśli i zachowania.

Aby wyjaśnić kwestię nadużywania urządzeń ekranowych przez dzieciaki, należy w pierwszej kolejności wspomnieć, że mówimy o zbyt długim przebywaniu przed ekranem zawsze w kontekście wieku dziecka. Jeśli rozpatrujemy przypadek naprawdę malutkiego dziecka, np. rocznego, półtorarocznego to tu zbyt długo to będzie pół godziny/godzina dziennie. Gdy mówimy o takich maluszkach, to rekomenduje się by dostęp do ekranów był naprawdę incydentalny. Każde intencjonalne „sadzanie” takiego maluszka przed ekranem jest nadużywaniem i działa niekorzystnie – mówi Karolina Józefowicz, psycholog dziecięcy, prezes Stowarzyszenia Strefa Wsparcia i współtwórczyni Kampanii „Odłącz się – Połącz się” .

Prawdziwe wspomnienia tworzą się poza ekranem twojego dziecka

Rodzice często są nieświadomi zagrożenia płynącego z długiego spędzania wolnego czasu przez dziecko przed ekranem telewizora czy smartfona. Wielu rodziców daje telefon maluszkom, żeby mieć czas na zajęcie się swoimi sprawami. Rodzice starszych dzieci nie wiedzą jakie treści oglądają ich dzieci w internecie, w jakie gry grają oraz ile swojego wolnego czasu tracą siedząc przed komputerem.

Ekrany wpływają nie tylko na zachowanie i rozwój dziecka, ale niszczą również relacje dziecka z rodzicem. Czas wolny po szkole czy przedszkolu dzieci spędzają samotnie wpatrując się w ekran, gdy w tym czasie mogłyby robić wiele innych rzeczy tworzących radosne wspomnienia oraz nierozerwalną więź z najbliższymi.

Aby uświadomić rodzicom zagrożenia wynikające ze zbyt długiego korzystania przez dzieci z urządzeń elektronicznych oraz wesprzeć ich w tym zakresie powstała Ogólnopolska Kampania Społeczna „Odłącz się – Połącz się”, której druga edycja ruszyła w tym roku w marcu. Pomysł zrodził się z inicjatywy Stowarzyszenia Strefa Wsparcia.

Żyjemy w trudnej rzeczywistości. Z jednej strony mocno angażującej życie zawodowe, z drugiej pochłaniające życie rodzicielskie. Okres pandemii mocno zweryfikował nasze zdolności i uwydatnił problemy z jakimi przychodzi nam się zmagać w relacji rodzic-dziecko. Tym bardziej potrzebujemy wsparcia i pomocy w zakresie wiedzy i narzędzi, które pomogą nam chronić swoje dzieci i zapewnić im możliwie najlepszy rozwój. Rodzic potrzebuje harmonii i poczucia bezpieczeństwa równie mocno jak dziecko – powiedziała Karolina Józefowicz.

Rodzice i nauczyciele mogą znaleźć wiele informacji na specjalnie w tym celu przygotowanej platformie pod adresem www.odlaczsie-polaczsie.pl. Na stronie zamieszczone są bezpłatne materiały tekstowe oraz w formie wideo, podcasty, infografiki czy pomysły na alternatywy dla ekranów. Można również śledzić profil Facebook Kampanii, facebook.com/odlaczsiepolaczsie, aby być na bieżąco z nowościami.

Bezpłatny program edukacyjny dla szkół i przedszkoli Re@lnie Odpowiedzialni

Nauczyciele w szkołach i przedszkolach również mogą wspierać dzieci i rodziców w redukcji czasu spędzanego przez nie przed ekranem. Nauczyciele z przedszkoli i szkół (klasy I-III) w ramach profilaktycznego programu edukacyjnego Re@lnie Odpowiedzialni otrzymają bezpłatne wsparcie merytoryczne w zakresie problemu nadużywania urządzeń ekranowych przez najmłodszych. W ramach kampanii i programu emitowane są spoty radiowe i telewizyjne, organizowane eventy, konkursy dla szkół i rodziców z atrakcyjnymi nagrodami oraz webinary dla rodziców.

Dodatkowo nauczyciele placówek, które dołączyły do programu biorą udział w konferencjach, otrzymują materiały w formie e-book’a, karty prac z uczniami, dostęp do webinarów i podcastów tworzonych we współpracy z najlepszymi specjalistami.

To wspaniałe, że dobro przyszłości naszego społeczeństwa czyli naszych dzieci, leży na sercu tylu wspaniałomyślnym ludziom ze świata biznesu. Jako stowarzyszenie jesteśmy im ogromnie wdzięczni za wsparcie i pełni uznania za wysoką świadomość problemu i zagrożeń. To firmy Re@lnie Odpowiedzialne – mówi Patricia Michalska, współtwórczyni Kampanii i jej koordynator.

Daje nam to ogromną nadzieję na powodzenie – czyli w rezultacie dostrzeżenie zagrożeń i zmianę postaw społecznych w tym zakresie – dodaje Karolina Józefowicz.

Dal rodziców i nauczycieli powstał również poradnik "Uśpij ekrany - Obudź świadomość". Co dorośli powinni wiedzieć na temat korzystania z technologii przez najmłodsze dzieci?, który można pobrać za darmo. Znajdziemy w nim m.in. wskazówki dla opiekunów dotyczące poszczególnych grup wiekowych, zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń ekranowych oraz pomysły na zabawy budujące relacje rodzic-dziecko.

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Smartfon w prezencie dla dziecka? Przemyśl to. Sprawdź, jak spędzanie czasu przed ekranem szkodzi. Pobierz darmowy e-book dla rodziców - Strona Zdrowia

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska