Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Spory wzrost średniej krajowej! Są najnowsze dane GUS-u. Kto zyskał najwięcej? Największy realny wzrost wynagrodzeń od lat

redpp
Wideo
od 16 lat
Średnie wynagrodzenie w Polsce ponownie wzrosło! Najnowsze dane przedstawił GUS. Średnia Krajowa wzrosła nawet o 12,8%, choć wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia nominalnie jest zdecydowanie niższy. Jak wyższe zarobki mają się do inflacji? Realnie zarabiamy więcej? Co warto wiedzieć o aktualnym przeciętnym wynagrodzeniu w Polsce?

Spis treści

Nominalny wzrost wynagrodzenia w Polsce

W październiku 2023 roku przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 7544,98 zł. Jest to nominalny wzrost o 2,2 proc względem września. Co istotne, miesiąc do miesiąca zatrudnienie pozostało bez zmian.

"W październiku 2023 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło nominalnie w stosunku do września 2023 r. o 2,2 proc. Wzrost ten spowodowany był m.in. wypłatami premii kwartalnych, motywacyjnych, uznaniowych, nagród jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń)" - tak w komunikacie napisał GUS.

Średnia krajowa rośnie

Wszystko wskazuje na to, że rynek pracy w Polsce w bardzo dobrym stopniu zniósł spowolnienie konunktury. Obecne sygnały wskazują na to, że jest duża szansa na odbicie się PKB. Zdaniem ekonomistów ING BSK najnowsze dane za październik są szczególnie korzystne.

Spory wzrost średniej krajowej! Są najnowsze dane GUS-u. Kto zyskał najwięcej? Największy realny wzrost wynagrodzeń od lat
Pixabay

Największy realny wzrost wynagrodzeń od lat!

Na pozytywną sytuację wskazuje również ekonomista CAI, Daniel Kostecki.

Komu wynagrodzenia najmocniej wzrosły?

Kto w praktyce najwięcej zyskał w kwestii wynagrodzeń. Dane podaje GUS:

"Największy nominalny wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w stosunku do poprzedniego miesiąca wystąpił w sekcji Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (o 31,6 proc)"

Spory wzrost średniej krajowej! Są najnowsze dane GUS-u. Kto zyskał najwięcej? Największy realny wzrost wynagrodzeń od lat
Pixabay

Główny Urząd Statystyczny podkreśla również, że znaczny wzrost objął także Górnictwo i wydobywanie (30,9 proc.). To właśnie w tej branży przeciętne wynagrodzenie wzrosło w największym stopniu - aż do wartości 13 910,71 zł. Najmniejsze zyski wzrosty przeciętnego wynagrodzenia dotyczyły Zakwaterowania i gastronomii (tu jedynie 5384,21 zł).

Płace rosną szybciej niż ceny

Według spekulacji ekonomistów wzrosty wynagrodzeń mają mieć dalej miejsce. Kluczowe wydaje się to, że w sektorze przedsiębiorstw wzrost wynagrodzeń jest wyższy niż wzrost cen - dynamika wzrostu jest wyższa od wskaźnika inflacji. Według danych rok do roku pensje rosną szybciej niż ceny.

O wpływie wzrostu przeciętnego wynagrodzenia na emerytury pisaliśmy: >>>W TYM MIEJSCU<<<

Kogo dotyczą dane GUS?

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wskazane dane GUS dotyczą tych firm, w których jest zatrudnionych 10 i więcej osób. Co więcej, badania nie obejmują różnych istotnych. To, oraz kilka istotnych informacji o wzroście cen prezentujemy w galerii:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska