MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdziliśmy finanse dużych szpitali w Kujawsko-Pomorskiem. Jak się mają...?

Grażyna Rakowicz
Grażyna Rakowicz
Sprawdzamy sytuacje finansową szpitalu w Kujawsko-Pomorskiem.
Sprawdzamy sytuacje finansową szpitalu w Kujawsko-Pomorskiem. Wojciech Alabrudziński
Ministerstwo Zdrowia podało, że zadłużanie szpitali na koniec 2024 roku może wynieść około 22 mld zł. W jakiej kondycji finansowej, są te największe placówki w regionie? Sprawdziliśmy. 

W Centrum Onkologii w Bydgoszczy ponad 80 mln zysku 
Wynik finansowy Centrum Onkologii w Bydgoszczy, za 2023 rok – to 88 mln 154 tys. zł. Placówka nie jest zadłużona, bo – jak poinformowała Agnieszka Bielińska, rzeczniczka prasowa Centrum – ma dobrą i wypracowaną przez lata organizację pracy, usystematyzowaną i opartą na procedurach oraz wytycznych współpracę w zespołach, wysokospecjalistyczny sprzęt i wysokowykawlifikowaną kadrę medyczną.

Ostatnio bydgoskie Centrum jako pierwszy ośrodek w kraju i czwarty w Europie, uruchomiło – za 50 mln zł, ze środków własnych – najnowocześniejszą pracownię do radioterapii zmian nowotworowych. Podczas jej otwarcia prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy stwierdził: - Funkcjonowanie szpitala jest rentowne i możemy wygospodarować pewne sumy pieniędzy na to, żeby inwestować i żeby się rozwijać. Od lat prowadzimy aktywną politykę leczenia nowotworów złośliwych i rozliczania tego typu wykonywanych procedur, w ramach pakietu onkologicznego.

Te szpitale w Kujawsko-Pomorskiem też są na plusie
I Szpital Uniwersytecki Nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy ma stabilną sytuację finansową i realizuje plan naprawczy, na lata 2022-2024. Został wdrożony w 2021 roku, gdy placówka odnotowała ponad 9 mln zł straty. - Dzięki współpracy całego naszego zespołu i wdrażanym procedurom, zakończyliśmy rok 2023 zyskiem w kwocie 4 mln 648 tys. zł, utrzymując tym samym funkcjonowanie jednostki na bezpiecznym poziomie, przy jednoczesnym posiadaniu zobowiązań z tytułu dostaw i usług – mówi dr n. med. Agnieszka Rogalska, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Nr 2 w Bydgoszczy. Podkreślając jednocześnie: - Jesteśmy konsekwentni w realizacji zadań przyjętych w planie naprawczym. Poszerzamy działalność, zwiększamy liczbę pacjentów korzystających z opieki i wysokospecjalistycznych procedur, na co pozwalają nam zawarte umowy z NFZ. Pozyskujemy środki ministerialne, czy fundusze unijne.

- Sytuacja finansowa naszego szpitala jest dobra. Po pandemii, kiedy jak większość szpitali w Polsce przeżywaliśmy trudny czas, udało się nam zakończyć rok 2023 z zyskiem na poziomie 15 mln zł - przekazał z kolei dr n. med. Janusz Mielcarek, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera w Toruniu. Było to możliwe – jak wylicza - przede wszystkim dzięki m. in. „konsekwentnie prowadzonej polityce finansowej szpitala, polegającej przede wszystkim na istotnym zwiększeniu wykonywanych, nowych procedur medycznych zarówno szpitalnych, jak i ambulatoryjnych oraz wspieraniu rozwoju nowoczesnych metod leczenia, wdrażaniu nowych technologii medycznych i ciągłym działaniu w wymiarze naukowym i dydaktycznym.-  Wśród przykładów nowych procedur medycznych i wdrażanych nowych technologii należy wymienić m. in. zabiegi robotyczne w zakresie urologii, chirurgii i ginekologii, nowe zabiegi endoskopowe i z zakresu chirurgii małoinwazyjnej, zabiegi z zakresu ortopedii onkologicznej i ablacyjne w kardiologii czy nowe programy lekowe w zakresie alergologii dziecięcej- wymienia dr n. med. Janusz Mielcarek. Porównując z okresem pandemii, ten toruński szpital zwiększył - o ponad 3500 – liczbę wykonywanych zabiegów operacyjnych.

Są zobowiązania, przez procedury czy wynagrodzenia 
Zobowiązania wymagalne, wobec dostawców Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. bł. księdza Jerzego Popiełuszki we Włocławku wyniosły, na koniec 2023 roku - 6 mln 279 tys. zł. Z czego wynikały? Z nisko wycenionych procedur medycznych, które stanowią „trzon bazy finansowej szpitala”. A są one – jak ocenia Barbara Trzaska, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych tego włocławskiego szpitala - wycenione „ w wymiarze dalece nieadekwatnym dla potrzeb szpitala pod kątem kosztów, które generują świadczenia w dziedzinach:  ginekologia i położnictwo, dermatologia, laryngologia, pediatria, urologia, chirurgia. Tym samym ich realizacja, ze swojej istoty wiąże się z obciążeniem finansowym, które nie jest pokrywane w sposób wystarczający”.

Te zobowiązania szpitala, generują też rosnące koszty energii elektrycznej - za 2022 rok wynosiły one 4 mln 057 tys. zł, za 2023 rok – 5 mln 245 tys. zł. Ale i energii cieplnej, opłaty za wodę i leki. Także żywność dla pacjentów i wynagrodzenia w szpitalu, które za rok 2022 pochłonęły ponad 156 mln 416 tys. zł, za rok 2023 - już 191 mln 075 tys. zł. - Nie bez znaczenia jest też to, że ustawodawca wprowadzając mechanizmy podwyżek personelu medycznego, na podstawie ustawy z dnia 8 czerwca 2017 roku o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, nie zapewnił środków na wystarczające pokrycie tychże podwyżek, co jest tym bardziej widoczne w świetle niedoboru personelu oraz idących w parze z tym faktem, rosnących oczekiwań płacowych – podkreśla Barbara Trzaska. Z kolei żywność dla pacjentów kosztowała szpital w 2022 – 795 tys.165 zł, w 2023 – ponad 1 mln 068 zł.

Długoterminowe zobowiązania Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr W. Biegańskiego w Grudziądzu to około 274 mln zł, krótkoterminowe – około 100 mln zł.- Strata szpitala wynika z ponoszonych kosztów obsługi pożyczek, zaciąganych w konsekwencji decyzji inwestycyjnych oraz zmiennych stóp procentowych. Jednak na poziomie operacyjnym, odnotowaliśmy w 2023 roku wynik dodatni - poinformowała Agata Kurkowska, dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu. Jeszcze w listopadzie ub. roku - jak wynika z doniesień medialnych - dług placówki wynosił 436 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sprawdziliśmy finanse dużych szpitali w Kujawsko-Pomorskiem. Jak się mają...? - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska