MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drętwieją ci ręce? To mogą być początki bardzo poważnej choroby, którą trudno rozpoznać

mfred
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Drętwienie rąk i nóg dotyka praktycznie każdego. Z reguły jest to objaw niegroźny, który przechodzi po tzw. rozruszaniu kończyn. Zdarza się jednak, że drętwienie kończyn jest częste i wyjątkowo silne. Wtedy powinniśmy poświęcić temu więcej uwagi. Warto sprawdzić co może być przyczyną drętwienia kończyn i jak sobie z tą przypadłością radzić.

Praktycznie każdy z nas doświadczył drętwienia rąk i nóg. Z reguły mamy z tym do czynienia, gdy przez dłuższy czas znajdujemy się w jednej nie do końca wygodnej pozycji. Najczęściej wystarczy się rozruszać, by drętwienie kończyn ustało. Jednak warto wiedzieć, że drętwienie może być objawem bardzo błahej lub bardzo poważnej dolegliwości. Jeżeli więc sile drętwienie powtarza się często, utrzymuje się dłuższy czas i utrudnia funkcjonowanie powinniśmy zgłosić się do lekarza.

Drętwienie rąk. Kiedy po pomoc?

Kiedy drętwienie jest tak silne, że dana osoba traci kontrolę nad zwieraczami, ma problemy z poruszaniem się, pojawia się u niej niedowład części ciała, uczucie dezorientacji i trudności z mową oraz wyjątkowo silny ból głowy. tego typu objawy wskazują na udar mózgu lub guz mózgu. Jeśli drętwieniu towarzyszy ból za mostkiem, to jak czytamy na zdrowie.radiozet.pl, może być sygnał, że mamy do czynienia z zawałem serca.

Przyczyny drętwienia

Niedobory witamin i składników mineralnych, wynikające ze stosowania nieodpowiedniej diety lub niedostatecznego wchłaniania, są częstą przyczyną drętwienia rąk i nóg. Co ciekawe, do większego zużycia witamin i minerałów dochodzi w okresach intensywnego rozwoju, dlatego dorastające dzieci mogą częściej skarżyć się na drętwienie kończyn i z tego względu ich dieta powinna zapewniać stałą podaż niezbędnych składników.

Za drętwienie kończyn odpowiada głównie niedobór: witamin z grupy B, głównie witaminy B6, magnezu, wapnia i potasu. Zwykle wystarczy uzupełnić niedobory, stosując odpowiednią dietę lub suplementy, by przykre objawy ustąpiły. 

Choroby neurologiczne a drętwienie rąk i nóg

Za drętwienie kończyn odpowiadają niektóre choroby neurologiczne, nawet tak poważne, jak udar mózgu, guz mózgu czy krwotoki wewnątrzczaszkowe, czyli stany wymagające natychmiastowej pomocy lekarskiej. 

Niepokojącym objawem jest drętwienie prawej ręki, prawej nogi i kącika ust po jednej stronie ciała. Jest to bowiem jeden z charakterystycznych zwiastunów udaru mózgu. 

Jeśli drętwieniu kończyn towarzyszy odczuwanie dziwnego smaku czy ślinienie się, a także widzenie iskier czy blasków, to ten stan może wskazywać na nadejście ataku padaczki.

Choroby kręgosłupa

Drętwienie kończyn jest częstym objawem problemów z kręgosłupem, szczególnie gdy często się powtarza. Może być spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie kręgosłupa, ale przyczyną drętwienia bywają również wady postawy, nieodpowiednia postawa ciała w czasie snu i pracy. 

Co warto wiedzieć? Częste drętwienie rąk świadczy zwykle o kłopotach w odcinku szyjnym, a drętwienie nóg o problemach w odcinku lędźwiowym czy krzyżowym kręgosłupa.

Drętwienie palców i ręki

Przyczyną częstego drętwienia bywają choroby endokrynologiczne. Natomiast dwa drętwiejące palce mogą być objawem zwyrodnienia łokcia lub cukrzycy, mogą być również efektem terapii lekowej, zwłaszcza onkologicznej. Drętwienie ręki towarzyszy czasami migrenie. 

Drętwienie i mrowienie występuje często u osób cierpiących na zespół cieśni nadgarstka, chorobę zwyrodnieniową stawów, RZS (Reumatoidalne Zapalenie Stawów), niektóre choroby układu krwionośnego (jak np. miażdżyca). Drętwienie może być również sygnałem zatrucia organizmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska