Srebrny medal z niedosytem

Jakub Pieczatowski
Laskarze Pomorzanina (na zdjęciu Michał Raciniewski) wywalczyli w miniony weekend tytuł wicemistrzów Polski. Finał przegrali 6:8 Jacek Smarz
To był świetny weekend torunian. Laskarze Pomorzanina nie zdobyli co prawda złota, ale mają powody do ogromnej radości. W półfinale pokonali AZS AWF Poznań 13:7, zaś w niesamowitym finale przegrali z Grunwaldem Poznań.

Trener torunian - Andrzej Makowski - na mecz półfinałowy przygotował świetną taktykę. Hokeiści AZS-u AWF-u na początku spotkania nie byli bowiem w stanie wypracować sobie żadnej klarownej sytuacji strzeleckiej. Pokonać Łukasza Domachowskiego udało im się dopiero w 11. minucie, gdy Pomorzanin prowadził już 3:0.

Wzmożona uwaga

Co więcej szkoleniowiec Makowski na każdą akcję ofensywną swego zespołu wprowadzał do gry dodatkowego zawodnika z pola, zaś trener poznaniaków - Jacek Adrian - nie był do końca przekonany do takiej taktyki - czasem wycofywał golkipera, czasem zatrzymywał go w bramce.

Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 13:7 dla torunian, którzy tym samym zdobyli 25 medal w historii klubu. O to, jakiego koloru miał być to krążek, Pomorzanin walczył wczoraj z faworytem rywalizacji o mistrzostwo Polski - Grunwaldem Poznań.

Od początku spotkania finałowego obie drużyny grały ze zdwojoną uwagą i w pierwszej kolejności myślały o obronie dostępu do własnej bramki. Dość długo jednak nikt nie był w stanie stworzyć klarownej sytuacji strzeleckiej.

Wszystko na jedną kartę

Pierwszego gola zdobyli poznanianie, jednak w 22. minucie po strzale Karola Szyplika to torunianie prowadzili niespodziewanie 3:2.

Przed przerwą Grunwald zdołał raz jeszcze zdobyć dwie bramki, a na początku drugiej połowy zwiększył prowadzenie.

W 55. minucie poznanianie prowadzili 7:5 dlatego laskarze Pomorzanina, postanowili postawić wszystko na jedną kartę. Zaryzykowali i w 56. minucie - po trafieniu Szyplika z krótkiego rogu - złapali kontakt z Grunwaldem. Grając już do końca piątką zawodników w polu, szukali wszelkich sposobów na doprowadzenie do remisu. Niestety, to się nie powiodło. Co gorsza, przeciwnicy zdobyli ósmą bramkę.

Po końcowej syrenie laskarze Grunwaldu cieszyli się z kolejnego tytułu mistrzowskiego, a ekipie torunian pozostały srebrne krążki. Sukces to niewątpliwy, ale lekki niedosyt pozostał, bo poznaniacy byli tego dnia do pokonania.

Półfinał.AZS AWF Poznań - Pomorzanin Toruń 7:13 (1:6).
0:1 K. Szyplik (2),
0:2 K. Makowski (4),
0:3 M. Kunklewski (7),
1:3 M. Hulbój (11),
1:4 K. Szyplik (26, krótki róg),
1:5 K. Szyplik (27, kr),
1:6 K. Makowski (30, kr),