Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Horyzont z Pluskowęs zorganizowało imprezę z okazji 25-lecia wyborów czerwcowych

Robert Bondzelewski
Młodzież przygotowała okolicznościową wystawę oraz program artystyczny. Całość odbyła się pod hasłem Demokratyczny Salon „Solidarności”.

Młodzież pracowała pod okiem Danuty Zdrojewskiej, nauczycielki Gimnazjum w Pluskowęsach, animatorki licznych działań zachęcających uczniów do poznawania lokalnej historii. Tak było i tym razem.

Emocjonujące wspomnienia

- Nie spodziewałam się, że realizacja tego projektu obudzi we mnie na nowo tyle wspomnień i emocji - mówi Danuta Zdrojewska. - Kiedy w 1989 roku przeprowadzano w Polsce pierwsze powojenne, demokratyczne wybory, byłam studentką. Zainteresowanie polityką odziedziczyłam po dziadku. Z wielkim zaangażowaniem uczestniczyłam w wydarzeniach towarzyszących wyborom.

Pani Danuta pamięta z tamtego okresu nadzieję graniczącą z pewnością, euforię po wygranej. Dziś realizacja projektu pozwoliła jej na głęboką refleksję. Praca z młodymi ludźmi i odkrywanie przed nimi nowej perspektywy zawsze była dla niej wielką radością.

Stowarzyszenie Horyzont z Pluskowęs zorganizowało imprezę z okazji 25-lecia wyborów czerwcowych
nadesłana

- Wspominany okres jest dla nich tylko historią. Gdy jednak zetknęli się z bohaterami ruchu opozycyjnego, te dzieje stały się dla nich bliskie, namacalne. Dostrzegli, że gdyby poznani przez nich bohaterowie „Solidarności” nie zdecydowali się na walkę z ustrojem, ich życie wyglądałoby zupełnie inaczej. Nieznane im dotąd piosenki Jacka Kaczmarskiego stały się nagle bliskie, a hasło „Solidarność” nabrało konkretnego wymiaru. Koordynując projekt Demokratyczny Salon „Solidarności” mogłam wpłynąć na świadomość młodych ludzi, ale też była to dla mnie cudowna przygoda - dodaje nasza rozmówczyni.

Wśród zaproszonych gości byli: Tomasz Zieliński - elektryk, wspaniały działacz „Solidarności”, przewodniczący Komisji Zakładowej przy cukrowni w Chełmży, Mirosława Sędzikowska - nauczycielka i pisarka zaangażowana w działalność opozycyjną jeszcze przed Sierpniem 80, Wojciech Kręciszewski - założyciel „Solidarności” w toruńskim „Towimorze”, za organizację strajku po wprowadzeniu stanu wojennego skazany na półtora roku więzienia, pani Maria Bulińska - córka Antoniego Łapczyńskiego, pochodzącego spod Chełmży rolnika, organizatora NSZZ RI „Solidarność”, internowanego w Potulicach.

Stowarzyszenie Horyzont z Pluskowęs zorganizowało imprezę z okazji 25-lecia wyborów czerwcowych
nadesłana

Historyczne wystawy

Demokratyczny Salon „Solidarności” to projekt realizowany w ramach ogólnopolskiej akcji „Razem 89”. Działania związane z realizacją tego przedsięwzięcia skupiały się na zdobyciu informacji o lokalnych bohaterach, którzy utorowali drogę do wolności, co przypieczętowane zostało obradami Okrągłego Stołu i wyborami 4 czerwca 1989 roku.
Uczniowie gimnazjum w Pluskowęsach, absolwenci oraz członkowie stowarzyszenia przeprowadzili wywiad środowiskowy mający na celu zdobycie jak największej ilości informacji z okresu powojennej transformacji ustrojowej.

Zdobytą wiedzę i materiały zaprezentowano w czasie uroczystości podsumowującej projekt. Zaprezentowano m.in. wystawę poświęconą zdobywaniu wolności w powojennej Polsce oraz wystawę fotograficzną pt. „25 lat wolności w Chełmży i okolicach”. Sala wystylizowana była na późny PRL i przypominała do złudzenia salon sprzed ćwierci wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska