Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świąteczna opieka medyczna: gdzie? Jakie placówki są otwarte? Gdzie szukać pomocy dentysty, internisty?

vt
Świąteczna opieka medyczna: gdzie? Święta Bożego Narodzenia to okres świętowania, ale dla niektórych to czas szukania pomocy u lekarza. Choroba nie wybiera. Warto w związku z tym wiedzieć, gdzie można liczyć na specjalistyczną pomoc. Gdzie szukać pomocy? Czy w święta można skorzystać z fachowej opieki dentystycznej? Oto nasz przewodnik po świątecznej opiece medycznej.

Świąteczna opieka medyczna: nocna i świąteczna opieka medyczna

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8.00 do 8.00 dnia następnego.

Gdzie jest świadczona pomoc świąteczna i nocna?

  • pomoc świadczona jest punktach nocnej opieki,
  • nie jest związana z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, do którego jesteśmy zapisani.

Świąteczna opieka medyczna: wykaz placówek

Ubezpieczeni w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia mogą korzystać z pomocy dowolnego punktu nocnej opieki (tam, gdzie mają najbliżej). Informację o tym, gdzie w danym rejonie sprawowana jest nocna i świąteczna opieka lekarska i pielęgniarska, pacjent może uzyskać u swojego lekarza POZ, w oddziale wojewódzkim NFZ lub jego delegaturach (w Toruniu i we Włocławku).

Wykaz placówek, w których udzielane są świadczenia nocnej i świątecznej opieki można także znaleźć na stronie: Nocna i świąteczna opieka medyczna.

Świadczenia nocnej i świątecznej opieki lekarskiej są bezpłatne (dla osób ubezpieczonych) i udzielane bez skierowania.

Dyżurujący w przychodni lekarz udziela porad:

  • w warunkach ambulatoryjnych,
  • w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych),
  • telefonicznie.

W dni ustawowo wolne od pracy, po godzinie 18.00 pacjentom przysługują także zabiegi pielęgniarskie w ramach porady udzielonej przez lekarza dyżurującego w POZ oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia (na podstawie zlecenia od lekarza). Zabiegi te mogą być wykonywane przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta.

Z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej udzielanej w punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można skorzystać w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, gdy:

  • nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub grożących istotnym uszczerbkiem na zdrowiu,
  • zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy,
  • zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Numer alarmowy - 999 lub 112 - zawsze, kiedy wydaje nam się, że nasze lub czyjeś życie jest zagrożone, należy bezwzględnie telefonować pod numer alarmowy 999 lub 112. Karetka wyposażona w specjalistyczny sprzęt ma fachowy zespół ratowniczy, który szybko dojedzie pod wskazany adres. Przyjmujący zgłoszenie dyspozytor potrafi ocenić czy stan zdrowia pacjenta wymaga wysłania karetki, czy też odesłania do nocnej opieki wyjazdowej lub ambulatoryjnej.

Świąteczna opieka zdrowotna: gdzie do dentysty?

Świadczenia z zakresu stomatologicznej pomocy doraźnej na terenie województwa kujawsko - pomorskiego udzielane są przez następujące placówki:

  • Bydgoszcz – NZOZ Centrum Medyczne „Ikar”, ul. Szubińska 32, tel. 52 373 22 00,
  • Grudziądz – Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr Wł. Biegańskiego, ul. Szpitalna 6/8, tel. 56 641 37 89,
  • Włocławek – NZOZ Miejski Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Kilińskiego 16, tel. 54 231 10 62,
  • Ciechocinek – NZOZ „Przychodnia Rodzinna” Edyta Stefaniak – Monsur, ul. Zdrojowa 46, tel. 54 283 32 07.

W powyższych placówkach świadczenia z zakresu stomatologicznej pomocy doraźnej udzielane są od poniedziałku do piątku od godziny 19.00 do 7.00. W soboty, niedziele i dni świąteczne całodobowo.

W ramach stomatologicznej pomocy doraźnej pacjentowi przysługują, między innymi takie świadczenia jak:

  • badanie lekarskie stomatologiczne,
  • usunięcie zęba jedno lub wielokorzeniowego,
  • opatrunek leczniczy w zębie stałym lub mlecznym.

W ramach powyższego zakresu świadczeń nie przysługuje pacjentowi planowe leczenie stomatologiczne.

Czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ, przyda się, jeśli podczas urlopu na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria) zachorujemy lub będziemy musieli skorzystać z pomocy lekarskiej. Karta EKUZ wydawana jest bezpłatnie i w przypadku pozytywnego potwierdzenia uprawnień, właściwie od ręki. EKUZ wystawiana jest dla każdego członka rodziny osobno tj. rodzica oraz każdego dziecka. Warto wiedzieć, że w niektórych krajach unijnych np. na Słowacji nie są finansowane świadczenie z zakresu ratownictwa (zwłaszcza ratownictwa górskiego).

Przed wyjazdem warto zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują w danym kraju, w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego i rozważyć możliwość wykupienia dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia. Pamiętajmy, że podczas pobytu na terenie krajów UE/EFTA należy korzystać z placówek, które działają w ramach powszechnych systemów ochrony zdrowia. Za leczenie prywatne będziemy musieli zapłacić we własnym zakresie. Wszystkie osoby, które wybierają się na zagraniczne wakacje, szczególnie emerytów i rencistów, zachęcamy do sprawdzenia ważności karty (na awersie karty u dołu) i w razie konieczności wyrobienia nowej. Od 1 czerwca 2019 r. kartę wydajemy na 3 lata! Uwaga! Jeśli chcemy złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ i odebrać kartę w imieniu innej osoby, można to zrobić na podstawie stosownego upoważnienia.

Jak i gdzie otrzymamy kartę EKUZ?

Należy wypełnić wniosek o wydanie karty EKUZ, który można pobrać ze strony internetowej Funduszu lub otrzymać na miejscu w punkcie wydawania karty. Podpisany wniosek na wydanie karty można przesłać do oddziału wojewódzkiego NFZ pocztą na adres: K-P OWNFZ, ul. Łomżyńska 33, 85-863 Bydgoszcz, Delegatura NFZ w Toruniu , ul. Szosa Chełmińska 30, 87-100 Toruń, Delegatura NFZ we Włocławku, ul. Kilińskiego 16, 87-800 Włocławek, e-mailem: [email protected], [email protected], [email protected] za pośrednictwem systemu ePUAP, bądź faksem: 52 325 28 68. Można oczywiście zgłosić się po kartę osobiście pod w/w adresy K-P OW NFZ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska