Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szanse na sukces zawodowy

Lucyna Budniewska
Lucyna Budniewska
Co zrobić, żeby po szkole lub studiach nie zasilić szeregów bezrobotnych? Wybór zawodu to jedna z najtrudniejszych decyzji w życiu. Gotowej recepty nie ma, ale doradcy zawodowi mają pewne rady.

Co zrobić, żeby po szkole lub studiach nie zasilić szeregów bezrobotnych? Wybór zawodu to jedna z najtrudniejszych decyzji w życiu. Gotowej recepty nie ma, ale doradcy zawodowi mają pewne rady.

<!** Image 3 align=none alt="Image 194822" sub="Joanna Hołod, doradca zawodowy, podkreśla, że planując swoją karierę, trzeba poznać realia lokalnego rynku pracy [Fot.: Jacek Smarz]">- Obecnie odchodzi się od wyboru jednego zawodu na całe życie, mówi się raczej o wyborze ścieżki zawodowej. Trzeba liczyć się z koniecznością kilkakrotnej zmiany miejsca pracy, kwalifikacji w ciągu kariery. Młody człowiek powinien nastawić się raczej na pewną branżę, grupę zawodów niż ściśle określoną specjalność- mówi Joanna Hołod, doradca zawodowy z Centrum Informacji i Planowania Kariery zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu.

<!** reklama>- Wybierając zawód musimy uwzględnić nie tylko czynniki zewnętrzne, związane z sytuacją na rynku pracy, ale i wewnętrzne - dotyczące naszego charakteru, zdolności, temperamentu, stanu zdrowia, a nawet systemu wartości. W obiektywnej samoocenie mogą pomóc bliscy, przyjaciele, nauczyciele, a także właśnie doradcy zawodowi.

Jak zaplanować karierę?

Trzeba też sobie odpowiedzieć na pytanie, czy wybierając kierunek kształcenia, a potem zawód, chcemy realizować swoje zainteresowania, hobby, czy też przede wszystkim zarabiać pieniądze. Kolejne pytanie to, ile czasu ma trwać nasza edukacja - czy możemy kształcić się kilka lat na studiach, czy też sytuacja życiowa zmusza nas do szybkiego zdobycia nowych umiejętności. Jak podkreśla Joanna Hołod, bardzo ważne jest też skonfrontowanie wyobrażeń ze światem rzeczywistym, poznawanie praktycznej strony danej pracy.

Skutki błędnego wyboru zawodu bywają opłakane. - Niepodejmowanie pracy w wyuczonym zawodzie, niska jakość świadczonej pracy, brak satysfakcji z życia zawodowego, napięcia psychiczne, bo coś nas przerasta albo nudzi - ostrzega doradca zawodowy. Niezależnie od wybranego zawodu dla pracodawcy ważne są tak zwane kluczowe kompetencje - znajomość języków obcych, obsługi komputera, umiejętności interpersonalne, zdolność szybkiego uczenia się. Ważna jest umiejętność wyszukiwania odpowiednich informacji, gotowość do zmiany, mobilność, umiejętność radzenia sobie ze stresem, gotowość do przekwalifikowania się. Liczy się dyplom solidnej uczelni, doświadczenie życiowe, chęć rozwoju, kreatywność, realne oczekiwania wobec pracodawcy.

- Czy zawsze warto zdobywać wyższe wykształcenie? Czasem ważniejszy jest konkretny zawód niż skończone studia, ale na pewno opłaca się mieć maturę, żeby nie zamykać sobie drogi do dalszego kształcenia.

W jakim fachu nie ma strachu

Jak mówi Joanna Hołod, planując wybór zawodu, trzeba przyjrzeć się, jakich specjalistów brakuje na rynku, także w aspekcie lokalnym. W Toruniu może być nadprodukcja absolwentów popularnych kierunków na UMK, ale gdzie indziej mogą być oni poszukiwani.

Branże przyszłości to na pewno informatyka, telekomunikacja, nowe technologie, robotyka, automatyka, kierunki związane z przetwarzaniem i zarządzaniem informacją. Absolwenci uczelni technicznych nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy - brakuje inżynierów mechaników, inżynierów budownictwa, specjalistów od logistyki, mechatroniki. Gorzej może być na kierunkach rolniczych, bo w tym sektorze następuje redukcja etatów. Przyszłościowe kierunki to również finanse i bankowość, sektor usług związanych ze zdrowiem, urodą, rekreacją, podróżami, opieką nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Rozwijać się będą, mimo chwilowych kryzysów, branże hotelarska, gastronomiczna, turystyczna. Zwiększy się też zapotrzebowanie na dietetyków i specjalistów od żywienia.

Z pewnością trzeba być otwartym na nowe trendy, zwłaszcza że okres naszej aktywności zawodowej ciągle się wydłuża.


Dla bezrobotnych i niezdecydowanych

Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej WUP mieści się przy ul. Szpitalnej 6 w Toruniu, tel. 56 621-01-67

Doradcy zawodowi gromadzą i udostępniają tu informacje o zawodach, rynku pracy i możliwościach zdobywania lub uzupełnienia kwalifikacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska