Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczęście wzięli pod lupę

Redakcja
- W Toruniu żyje się szczęśliwiej niż w Krakowie - to wynik tegorocznej „Diagnozy społecznej”, w której badano to, co o danych miastach myślą ich mieszkańcy.

<!** Image 3 align=none alt="Image 219197" sub="Jadwiga Dąbrowska [Fot.: Jacek Smarz]">

- W Toruniu żyje się szczęśliwiej niż w Krakowie - to wynik tegorocznej „Diagnozy społecznej”, w której badano to, co o danych miastach myślą ich mieszkańcy.

O miejscu w rankingu, który powstał na podstawie wstępnych danych z tegorocznego raportu, zdecydowała opinia ankietowanych osób, czyli mieszkańców poszczególnych miast. Im wyższe miejsce na liście, tym więcej osób odpowiedziało „Jestem bardzo zadowolony/zadowolona, że tu mieszkam”. Na czele stawki sklasyfikowano - co może wydać się sporym zaskoczeniem - Gdynię. Tuż za nią jest Poznań i Gdańsk. Czwarte miejsce zajął Toruń. Aż 17,09 proc. przebadanych mieszkańców wystawiło mu maksymalną bardzo dobrą opinię. O czym to świadczy?<!** reklama>

Wzrasta liczba inicjatyw

- W Toruniu mamy pozytywny stosunek do miasta, jako do pewnego konstruktu przestrzenno-społecznego. Osoby szczęśliwe zawsze darzą dużym zaufaniem otoczenie, w którym żyją. I odwrotnie - osoby, u których poziom zaufania społecznego jest wysoki, żyją szczęśliwiej - mówi dr Paweł Załęcki z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. - Oczywiście gdyby przeprowadzić podobne badania dotyczące zadowolenia z działania władz samorządowych czy lokalnej służby zdrowia, wynik byłby już inny.

Zdaniem toruńskiego socjologa, wysoki stopień zadowolenia mieszkańców ma związek ze wzrastającą w ostatnich latach w Toruniu liczbą inicjatyw społecznych, które budują szczególny rodzaj relacji.

- W niektórych dzielnicach - jak np. na Bydgoskim Przedmieściu - mieszkańcy zaczęli tworzyć wspólnotę nie tylko z sąsiadami, ale i z miejscem - mówi dr Załęcki. - To niezwykle cenny kapitał, który siły samorządowe mogą wykorzystać zarówno w pozytywny, jak i w negatywny sposób. Co to znaczy? Dla osób i miejsc, z którymi wiążą nas emocjonalne relacje, jesteśmy bowiem w stanie ponosić koszty i godzić się na wiele wyrzeczeń.

Toruń na czele stawki

Warto przypomnieć, że dwa lata temu, gdy w ramach „Diagnozy społecznej” badano poziom cywilizacyjny 26 największych polskich miast, Toruń znalazł się na 1. miejscu. Badania przeprowadzono wówczas, biorąc pod uwagę m.in. wykształcenie mieszkańców danego ośrodka, ich znajomość języków obcych, posiadanie prawa jazdy. Miasto wypadło również dobrze w ocenie kapitału ludzkiego, w ramach którego zawiera się uczestnictwo w wyborach czy działalność w organizacjach.


Warto wiedzieć

Kto jest jest najbardziej zadowolony z życia w swoim mieście?

1. Gdynia - 37,7 proc.

2. Poznań - 19 proc.

3. Gdańsk - 18,3 proc.

4. Toruń - 17,09 proc.

5. Kraków - 17,01 proc.

6. Katowice - 16,19 proc.

7. Wrocław - 15,59 proc.

8. Warszawa - 14,73 proc.

9. Olsztyn - 9,91 proc.

10. Gliwice - 6,79 proc.

........................................

23. Bydgoszcz - 4,5 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska