Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkielety weźmie pod lupę

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
W konkursie dla młodych naukowców miesięcznika „Forum Akademickie” Magdalena Krajewska, antropolog z UMK dostała najwyższe noty i zdobyła I miejsce.

W konkursie dla młodych naukowców miesięcznika „Forum Akademickie” Magdalena Krajewska, antropolog z UMK dostała najwyższe noty i zdobyła I miejsce.

<!** Image 2 align=none alt="Image 165231" sub="Magdalena Krajewska podczas pomiarów antropometrycznych / Fot. Adam Zakrzewski">- Młoda, dobrze zapowiadającą się badaczka, a do tego niezwykle pracowita - mówi o toruńskiej laureatce dr Tomasz Kozłowski z Zakładu Antropologii UMK, jej naukowy opiekun. Doktorantka Magdalena Krajewska zwyciężyła w 6. edycji konkursu „Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach” miesięcznika „Forum Akademickie”.

Sukces przyniosła jej publikacja popularnonaukowa na temat projektu, jaki realizuje, a który stanie się podstawą jej doktoratu. Od 2009 roku antropolożka bada populację niemowląt i dzieci od średniowiecza do czasów nowożytnych. - Badania pokażą, na co chorowały, ich stan i kondycję zdrowotną - opisuje antropolożka.

<!** reklama>Doktorantka chce wziąć pod lupę w sumie ponad 900 szkieletów z najważniejszych cmentarzysk Polski północnej, m.in. w Kałdusie, Grucznie, ale także z wykopalisk prowadzonych kilka lat temu przy Muzeum Etnograficznym w Toruniu. Czego konkretnie dowiemy się ze szkieletów dzieci i niemowląt?

- Czy były chorowite i na jakie choroby zapadały, jaka była najczęstsza przyczyna zgonów, jak przebyte choroby i infekcje wpływały na ich rozwój biologiczny, w jaki sposób go hamował - wylicza antropolog. - Trzeba wiedzieć, że umieralność noworodków i dzieci była dawniej bardzo wysoka. Przyjmuje się więc, że około połowy pochówków na cmentarzyskach stanowiły właśnie pochówki dzieci i niemowląt.

W Polsce badań na taką skalę nikt wcześniej nie prowadził. Antropolodzy koncentrowali się na pojedynczych cechach zwykle niewielkich populacji. Antropolożka zdecydowała się na ambitny projekt, także dzięki wcześniej zdobytemu doświadczeniu. W 2007 roku znalazła się w grupie naukowców zaangażowanych w międzynarodowy projekt badawczy „Global History of Health Project”. W Polsce jego teamleaderem jest dr Tomasz Kozłowski. Antropolodzy z całego świata badają stan zdrowia przodków. Polski zespół przebadał i opisał 1,5 tys. szkieletów z Polski. W czteroosobowym teamie była również Magdalena Krajewska.

- Antropologia to moja pasja - mówi laureatka. - Odkrywam tajemnice, które bez udziału badaczy nigdy nie ujrzałyby światła dziennego. Z odkopanych w ziemi szczątków, uzupełnionych o strzępki różnych zapisków z ksiąg metrykalnych, można odtworzyć, jak żyli i na co umierali ludzie setki lat temu.

WARTO WIEDZIEĆ

Nagrodzony tekst Magdaleny Krajewskiej ukaże się w lutowym numerze „Forum Akademickiego”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska