Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolny maraton

Robert Bondzelewski
Maraton egzaminacyjny w pełni. Niedawno stres przeżywali szóstoklasiści z podstawówek, niebawem matury, a teraz odbyły się testy w gimnazjach.

Maraton egzaminacyjny w pełni. Niedawno stres przeżywali szóstoklasiści z podstawówek, niebawem matury, a teraz odbyły się testy w gimnazjach.

<!** Image 2 align=none alt="Image 170362" sub="W Gimnazjum nr 1 w Chełmży humory dopisywały do ostatnich minut przed rozdaniem testów. / fot. Robert Bondzelewski">W Gimnazjum nr 1 w Chełmży z pytaniami zmierzyło się 118 uczniów. Pierwszego dnia egzaminu była sprawdzana ich wiedza humanistyczna, drugiego - matematyczno-przyrodnicza, trzeciego - z języków obcych. Wszystkie części egzaminu rozpoczynały się o godz. 9. Dwie pierwsze trwały po dwie godziny, dla uczniów z różnymi dysfunkcjami przewidziano możliwość przedłużenia o dodatkową godzinę; trzecia część, językowa - półtorej godziny plus ewentualne dodatkowe 45 minut. Każdemu egzaminowi, niezależnie od przygotowania do niego, zazwyczaj towarzyszył stres, ale młodzi ludzie starali się tego nie okazywać. Na szkolnym boisku, a potem już w salach, krótko przed rozdaniem testów, nastroje były raczej swobodne.<!** reklama>

- Nie przewiduję zawalenia tego testu - zapewniała Magda. - Przerabialiśmy z nauczycielami cały materiał gruntownie, więc kto choć trochę się przyłożył do powtórki, ten nie powinien się obawiać.

- Na gimnazjum świat się nie kończy - dodaje Paweł. - Jeśli ktoś nie da sobie rady na tym teście, to jak sobie wyobraża zdanie matury?

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu musi go zdawać jeszcze raz. Jeśli natomiast gimnazjalista przystąpi do egzaminu, ale napisze go słabo, a równocześnie uzyska oceny pozytywne na świadectwie na zakończenie III klasy, to i tak ukończy gimnazjum. 

Uczniowie w całej Polsce piszą takie same testy. Prace zostały zakodowane; sprawdzają je egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. We wtorkowym (12 kwietnia) teście z wiedzy humanistycznej znalazły się pytania z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, plastyki i muzyki. Środowy test matematyczno-przyrodniczy sprawdził wiedzę z biologii, geografii, chemii, fizyki i matematyki. W czwartek uczniowie mieli test z wybranego przez siebie języka obcego. Wśród języków, z których można zdawać egzamin, są: angielski, niemiecki, rosyjski, francuski, hiszpański i włoski. Powtórka egzaminu gimnazjalnego, by poprawić jego wynik, nie jest możliwa. Wynik egzaminu z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Test z języka obcego ma tylko diagnozować jego znajomość. 

Warto pamiętać, że każdy gimnazjalista może ubiegać się o przyjęcie do trzech szkół ponadgimnazjalnych jednocześnie. O przyjęciu decydują: liczba punktów uzyskanych przez kandydata za oceny na świadectwie z wybranych przedmiotów i za inne osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia gimnazjum oraz liczba punktów za wyniki egzaminu gimnazjalnego. W całej Polsce testy pisało 430 tys. uczniów III klas z około 7 tys. gimnazjów. Wyniki egzaminu uczniowie poznają w połowie czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska