Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szok. Tyle zapłacisz za parkowanie w miastach. Tu nie warto przyjeżdżać samochodem

mfred
Parkowanie z centrum miasta to dla kierowców nie lada wydatek. Pieniądze pobierane są we wszystkich większych miastach w Polsce. Kierowcy muszą płacić za postój już nie tylko w centrum, ale także na parkingach znacznie oddalonych od serca danego miasta.  Ile więc trzeba zapłacić za parkowanie i gdzie jest najdrożej?  >>>>>SPRAWDŹ WYBRANE MIASTA
Parkowanie z centrum miasta to dla kierowców nie lada wydatek. Pieniądze pobierane są we wszystkich większych miastach w Polsce. Kierowcy muszą płacić za postój już nie tylko w centrum, ale także na parkingach znacznie oddalonych od serca danego miasta. Ile więc trzeba zapłacić za parkowanie i gdzie jest najdrożej? >>>>>SPRAWDŹ WYBRANE MIASTA
Parkowanie z centrum miasta to dla kierowców nie lada wydatek. Pieniądze pobierane są we wszystkich większych miastach w Polsce. Kierowcy muszą płacić za postój już nie tylko w centrum, ale także na parkingach znacznie oddalonych od serca danego miasta. Ile więc trzeba zapłacić za parkowanie i gdzie jest najdrożej?

Stara zasada mówi, że jeżeli można z kogoś zedrzeć pieniądze to na pewno tak się stanie.

Strefy płatnego parkowania

Dla samorządów w Polsce źródłem niemałych funduszy są kierowcy, którzy przyjeżdżają do danego miasta. W większości, jeżeli nie we wszystkich miastach, trzeba płacić za parkowanie w centrum. Niektóre samorządy pobierają opłaty również od kierowców, którzy swoje samochody zostawiają w dość znacznej odległości od starówki. Ten trend dociera już do mniejszych miejscowości. Kilkugodzinny pobyt w danym mieście może kierowców sporo kosztować.

Pierwsza na świecie miejska strefa płatnego parkowania powstała w 1935 roku w USA. Oparta była na prostej zasadzie: im wyższa cena za postój, tym mniej parkujących pojazdów. Po dziś dzień jest to prosta i prawdopodobnie jedyna skuteczna recepta na rozwiązanie problemu deficytu miejsc parkingowych i rosnącej liczby pojazdów.

Polecamy

Drogi parking w centrum miasta

Samorządowcy chętnie ustalają strefy płatnego parkowania i obowiązujące w nich opłaty. Przepisy wprowadzają jednak maksymalną stawkę, jaką można zastosować za pierwszą godzinę postoju pojazdu samochodowego. W strefie płatnego parkowania jest to 0,15 proc. minimalnego wynagrodzenia, natomiast w tzw. śródmiejskiej strefie płatnego parkowania cena pierwszej godziny postoju nie może być wyższa niż 0,45 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Założeniem stref płatnego parkowania było to, by jak najmniej osób chciało wjeżdżać do centrów miast. Z doświadczenia widać, że nie do końca się to udaje. Znaleźć miejsce parkingowe w sercu Warszawy, Krakowa czy Wrocławia graniczy z cudem. Kierowcy więc płaczą i płacą. Zobacz ile zapłacisz za postój w wybranych 10 atrakcyjnych turystycznie miastach. Które z nich jest najdroższe?

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska