Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpitale w sieci. Co się może zmienić w ich sytuacji?

Tomasz Wersocki
Szpital w Aleksandrowie Kujawskim
Szpital w Aleksandrowie Kujawskim Jadwiga Aleksandrowicz
W ubiegłym tygodniu weszła w życie ustawa o tzw. sieci szpitali. Jednak do 27 czerwca potrwa jeszcze uzupełnianie list placówek, które się na niej znajdą. W naszym regionie podobno nie ma z tym problemu.

Zgodnie z nowelizacją ustawy zostanie stworzony system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieć szpitali. Placówki znajdujące się na tej liście będą podzielone na kilka różnych poziomów. Pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi - ponadpowiatowe, a trzeci - wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne. Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Czytaj też: Kto wymyślił to oznakowanie?

Władze szpitala w Aleksandrowie Kujawskim twierdzą, że sytuacja dotycząca sieci zmienia się jak w kalejdoskopie.

- Półtora miesiąca temu byłem na spotkaniu u wojewody kujawsko-pomorskiego. Uczestniczył w nim również wiceminister zdrowia Rafał Gryza oraz przedstawiciel Narodowego Funduszu Zdrowia dla naszego województwa. Przekazano nam informację, że szpitale powiatowe w województwie oraz inne placówki szpitalne mają wejść do sieci szpitali - mówi prezes szpitala w Aleksandrowie Kujawskim, Mariusz Trojanowski.

Jego zdaniem sama sieć szpitali nie jest problemem.

- To nie jest kwestia tego, czy szpital wejdzie do sieci, czy pozostanie poza nią. Istotny jest sam sposób finansowania. - podkreśla prezes Trojanowski i twierdzi także, że koszty funkcjonowania szpitali są coraz większe, a obecnie rządzący planują ich finansowanie na poziomie z 2015 roku.

- Chociaż z drugiej strony sam pomysł sieci szpitali nie jest najgorszy. Potrzebne są tylko pewne zmiany - dodaje prezes Trojanowski.

Przeczytaj także: Astronom kontra lotnik

Z kolei w brodnickim szpitalu nie odtrąbiono jeszcze sukcesu. Jak się okazuje, nieprawdą jest, że 100 procent zakresu jego działalności trafi do tak zwanej sieci.

- Oddział rehabilitacji, będący elementem trwałości projektu unijnego, został oddany rok temu i nie spełnia wymogu działalności powyżej dwóch lat. Może być ewentualnie finansowany w trybie konkursowym. Podobne dylematy dotyczą ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, gdzie pod znakiem zapytania stoi wysokość dofinansowania na przykład poradni onkologicznej - czytamy w komunikacie starosty brodnickiego Piotra Boińskiego.

NowosciTorun

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska