MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ta waloryzacja emerytur zdecyduje, czy dostaniesz czternastkę! Zmieni się kwota?

llured
Koalicja Obywatelska wcześniej, jeszcze w trakcie kampanii wyborczej, zadeklarowała, że w 2024 roku osoby starsze będą miały możliwość skorzystania z dwóch waloryzacji emerytur. Podobne zobowiązanie przedstawiła również Lewica. Donald Tusk, po zatwierdzeniu budżetu, wyjaśnił, że podwójna waloryzacja rent i emerytur będzie miała miejsce w przypadku przekroczenia 5-procentowej inflacji, co zdarza się w bieżącym roku. Finanse na to zostały już zapewnione, co oznacza, że dwukrotna waloryzacja rent i emerytur będzie realizowana – dwukrotnie w ciągu roku.
Koalicja Obywatelska wcześniej, jeszcze w trakcie kampanii wyborczej, zadeklarowała, że w 2024 roku osoby starsze będą miały możliwość skorzystania z dwóch waloryzacji emerytur. Podobne zobowiązanie przedstawiła również Lewica. Donald Tusk, po zatwierdzeniu budżetu, wyjaśnił, że podwójna waloryzacja rent i emerytur będzie miała miejsce w przypadku przekroczenia 5-procentowej inflacji, co zdarza się w bieżącym roku. Finanse na to zostały już zapewnione, co oznacza, że dwukrotna waloryzacja rent i emerytur będzie realizowana – dwukrotnie w ciągu roku. PIXABAY
Nowe regulacje dotyczące waloryzacji emerytur stoją u progu, przygotowując się do wprowadzenia drugiej waloryzacji, która może mieć istotny wpływ na wysokość świadczeń dla emerytów i rencistów. Wraz z planowanymi zmianami, konieczność szybkiej reakcji oraz świadomego planowania staje się kluczowa dla osób oczekujących na dodatkowe wsparcie finansowe w postaci czternastki. Czym charakteryzuje się nowa propozycja oraz jakie są jej potencjalne skutki dla przyszłych emerytów? Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.

Waloryzacja emerytur na horyzoncie

Rząd szykuje się do wprowadzenia drugiej waloryzacji emerytur, która może mieć znaczący wpływ na wysokość dodatkowych świadczeń dla emerytów i rencistów. Projekt ustawy trafił do konsultacji, a jeśli wejdzie w życie, będzie wymagać szybkiej reakcji osób ubiegających się o czternastkę.

Warunki otrzymania dodatkowego wsparcia

Zgodnie z propozycją, osoby, które chcą skorzystać z dodatkowej waloryzacji emerytur, muszą przejść na emeryturę do końca sierpnia. Zanim ZUS ustali wysokość czternastki, emerytura zostanie zwaloryzowana, co może mieć istotne znaczenie dla ostatecznej kwoty świadczenia.

Charakter interwencyjny i ochrona świadczeniobiorców

Drugą waloryzację emerytur rząd planuje zastosować w przypadku, gdy inflacja w pierwszym półroczu przekroczy 5 procent. Ma to charakter interwencyjny i ma na celu ochronę osób pobierających najniższe świadczenia przed skutkami wzrostu cen towarów i usług.

Polecamy

Skutki dodatkowej czternastki

Dodatkowa waloryzacja może mieć istotny wpływ na wysokość czternastki, czyli dodatkowego świadczenia wypłacanego na jesień. Jeśli propozycja wejdzie w życie, a inflacja przekroczy 5 procent, czternastka będzie liczona od zwaloryzowanej emerytury, co skutkować będzie jej wzrostem.

Wprowadzenie drugiej waloryzacji emerytur nakłada na osoby planujące przejście na emeryturę do końca sierpnia konieczność szybkiej reakcji. Oczekiwanie na decyzję rządu oraz dostosowanie się do nowych warunków mogą wymagać świadomego planowania i skoordynowanych działań ze strony przyszłych emerytów. Dlatego też istotne jest monitorowanie sytuacji oraz śledzenie informacji na temat możliwych zmian w przepisach dotyczących emerytur

Decyzja rządu o wprowadzeniu drugiej waloryzacji emerytur ma istotne znaczenie dla osób oczekujących na dodatkowe świadczenia w postaci czternastki. Konieczność przejścia na emeryturę do końca sierpnia może być kluczowym warunkiem uzyskania zwaloryzowanego świadczenia. Warto monitorować rozwój sytuacji oraz być przygotowanym na ewentualne zmiany w wysokości świadczeń emerytalnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska