Tak ZUS będzie kontrolował zwolnienia lekarskie z teleporad. Jest się czego bać?

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Podczas pandemii koronawirusa pacjenci korzystali z konsultacji lekarskich przez telefon i przez internet. Wtedy dostawali nie tylko e-recepty, ale również zwolnienia lekarskie.
Podczas pandemii koronawirusa pacjenci korzystali z konsultacji lekarskich przez telefon i przez internet. Wtedy dostawali nie tylko e-recepty, ale również zwolnienia lekarskie. 123RF
Udostępnij:
Ubezpieczyciel zapowiedział kontrole zwolnień lekarskich wystawionych podczas teleporad w czasie pandemii. Rzecznik regionalny: - Dotyczą także L4 wydanych w gabinecie.

Podczas pandemii koronawirusa pacjenci korzystali z konsultacji lekarskich przez telefon i przez internet. Wtedy dostawali nie tylko e-recepty, ale również zwolnienia lekarskie. Teraz okazało się, że mogły być one wydawane nielegalnie.

"Lekarze nie badają, to pracownicy udają chorych"

Jak pisze portal INNPoland, wszystko dlatego, że w Polsce ciągle obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia, mówiące, że "zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby wystawia się wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia". To nie prawo, a jedynie opinia resortowa, ale może być powodem do skontrolowania milionów zwolnień lekarskich.

W internecie od początku, gdy tylko wprowadzono teleporady, aż wrzało od komentarzy typu: "lekarze nie badają, to pracownicy na teleporadach wciskają im kit, że są chorzy".

- Ułatwiony dostęp do zwolnień i niepewność co do przyszłości w pewnym sensie zachęciły pracowników do realizacji pomysłów, żeby chorować na niby - komentował w "Pomorskiej" Mikołaj Zając, prezes Conperio, największej w Polsce firmy zajmująca się problematyką absencji chorobowej.

W czasie pandemii COVID-19 firmy miały problemy nie tylko przez COVID-19, ale także z utrzymaniem w ryzach pracowników. Mocno wzrosła bowiem w tym czasie liczba zwolnień lekarskich wśród których wiele było, niestety, fikcyjnych.

- Nie chciałbym narazić się lekarzom psychiatrom. Jednak to oni wystawiają bardzo dużo zwolnień, a je, jak wiadomo, bardzo trudno podważyć - mówił nam anonimowo pan Michał, przedsiębiorca z Bydgoszczy (branża metalowa). Wtedy dwóch jego pracowników przebywało właśnie na takich zwolnieniach. Dodał: - Gdyby wystawił je np. ortopeda, to by było oczywiste, jakie urazy, a w przypadku psychiatry? Trudniej sprawdzić czy ktoś udaje, czy naprawdę jest chory.

Inne zwolnienia lekarskie też do kontroli

- ZUS nie kwestionuje możliwości wystawiania zaświadczeń lekarskich udzielonych za pośrednictwem teleporad - podkreśla natomiast Krystyna Michałek, Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim. - Ma obowiązek kontrolować je bez względu na to czy lekarz wystawił je po bezpośrednim badaniu, czy podczas teleporady. Przy czym e-ZLA nie zawiera informacji czy zostało ono wystawiono przez lekarza przez telefon.

Wynika z tego, że to lekarz decyduje, po przeprowadzeniu bezpośredniego badania lub pogłębionego wywiadu o stanie zdrowia podczas teleporady, zachodzą przesłanki uzasadniające wystawienie zaświadczenia lekarskiego.

- Co ważne lekarz ma obowiązek udokumentować orzekanie o czasowej niezdolności do pracy w indywidualnej dokumentacji medycznej pacjenta - wyjaśnia Michałek.

Rzeczniczka zaznacza: - Kontrolą może zostać objęte każde zwolnienie lekarskie, w tym wystawione podczas teleporady. ZUS prowadzi dwa rodzaje kontroli. Pierwszy dotyczy wykorzystywania L4, drugi orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Podczas kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, lekarze orzecznicy ZUS sprawdzają, czy zwolnienie zostało wydane zasadnie, to znaczy czy była podstawa do jego wystawienia, a także czy osoba korzystająca z niego jest nadal chora. Orzecznik może na przykład przeprowadzić badanie lekarskie ubezpieczonego, czy skierować go na specjalistyczne. Może także wystąpić do lekarza, który wystawił zwolnienie o udostępnienie dokumentacji medycznej, na podstawie której wystawiono zwolnienie czy o udzielenie wyjaśnień i informacji. Decyzję o sposobie przeprowadzenia kontroli, lekarz orzecznik ZUS podejmuje indywidualnie w każdej sprawie. Sama kontrola nie oznacza od razu zakwestionowania e-ZLA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tak ZUS będzie kontrolował zwolnienia lekarskie z teleporad. Jest się czego bać? - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowości Gazeta Toruńska
Dodaj ogłoszenie