MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takie są skutki uboczne paracetamolu. Naukowcy publikują wyniki badań, które zaskakują

OPRAC.:
Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Paracetamol może być podawany doustnie, doodbytniczo oraz dożylnie. Ten lek dostępny jest bez recepty w postaci tabletek, czopków oraz syropów dla dzieci. Wskazaniami do jego podawania są bóle mięśni, stawów, kości, zębów, nerwobóle, bóle pleców, barku i głowy, ból miesiączkowy oraz stany gorączkowe, a także ból po zabiegach stomatologicznych i chirurgicznych. Ze względu na jego powszechną dostępność i fakt, iż jest to lek OTC (bez recepty), sprawia, że może on być stosowany niezgodnie z zaleceniami, a przez to szkodzić. Paracetamol jest dostępny na rynku pod różnymi nazwami handlowymi w preparatach prostych (na przykład Acenol, Acetaminophen, Amipar, Apap, Benuron, Codipar, Doliprane, Dolonerv, Efferalgan, Etoran, Gemipar, Grippostad, Hascopar, Panadol, Paramax, Scanol, Tabcin) oraz złożonych (między innymi Antidol, Apap Extra, Codipar Plus, Coldrex, Dafalgan, Gripex, Saridon, Panadol Extra, Fervex).Od lat znane są jego skutki uboczne i objawy przedawkowania, ale niedawno opublikowano wyniki badań, które zaskakują. Okazuje się, że nawet w przypadku stosowania leku w dopuszczalnej dawce, paracetamol może wpływać na organizm ludzki w sposób dotąd nieznany. Co odkryli naukowcy? Więcej informacji o skutkach ubocznych paracetamolu na kolejnych slajdach galerii ►►►
Paracetamol może być podawany doustnie, doodbytniczo oraz dożylnie. Ten lek dostępny jest bez recepty w postaci tabletek, czopków oraz syropów dla dzieci. Wskazaniami do jego podawania są bóle mięśni, stawów, kości, zębów, nerwobóle, bóle pleców, barku i głowy, ból miesiączkowy oraz stany gorączkowe, a także ból po zabiegach stomatologicznych i chirurgicznych. Ze względu na jego powszechną dostępność i fakt, iż jest to lek OTC (bez recepty), sprawia, że może on być stosowany niezgodnie z zaleceniami, a przez to szkodzić. Paracetamol jest dostępny na rynku pod różnymi nazwami handlowymi w preparatach prostych (na przykład Acenol, Acetaminophen, Amipar, Apap, Benuron, Codipar, Doliprane, Dolonerv, Efferalgan, Etoran, Gemipar, Grippostad, Hascopar, Panadol, Paramax, Scanol, Tabcin) oraz złożonych (między innymi Antidol, Apap Extra, Codipar Plus, Coldrex, Dafalgan, Gripex, Saridon, Panadol Extra, Fervex).Od lat znane są jego skutki uboczne i objawy przedawkowania, ale niedawno opublikowano wyniki badań, które zaskakują. Okazuje się, że nawet w przypadku stosowania leku w dopuszczalnej dawce, paracetamol może wpływać na organizm ludzki w sposób dotąd nieznany. Co odkryli naukowcy? Więcej informacji o skutkach ubocznych paracetamolu na kolejnych slajdach galerii ►►► pixabay
Paracetamol to popularny środek przeciwbólowy, który stosowany jest w leczeniu dolegliwości bólowych i gorączki zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jak każdy lek, ma on działania uboczne, a jeśli będzie stosowany zbyt często i niezgodnie z przeznaczeniem, paracetamol może być groźny dla naszego zdrowia i życia. Niedawno naukowcy poinformowali, że odkryto nowe działania uboczne paracetamolu, które występują nawet w przypadku stosowania leku w dopuszczalnej dawce! Takie badania prowadzono na Uniwersytecie Ohio w USA.

Wyniki badań opublikowano na łamach Niche Science & Tech, medium specjalizującym się w publikacjach medycznych i naukowych. Co odkryli naukowcy? Więcej informacji o skutkach ubocznych paracetamolu w galerii artykułu:

To najchętniej łykany lek w USA

Paracetamol może być podawany doustnie, doodbytniczo oraz dożylnie. Ten lek dostępny jest bez recepty w postaci tabletek, czopków oraz syropów dla dzieci. Wskazaniami do jego podawania są bóle mięśni, stawów, kości, zębów, nerwobóle, bóle pleców, barku i głowy, ból miesiączkowy oraz stany gorączkowe, a także ból po zabiegach stomatologicznych i chirurgicznych. Ze względu na jego powszechną dostępność i fakt, iż jest to lek OTC (bez recepty), sprawia, że może on być stosowany niezgodnie z zaleceniami, a przez to szkodzić.

Zalecenia medyczne mówią, że osoby dorosłe nie powinny przekraczać maksymalnej dawki 4 gramów w ciągu 24 godzin (w przypadku obecności czynników ryzyka 2 gramy/dobę) oraz nie powinny stosować go dłużej niż 5 dni.

Tu znajdziesz paracetamol

Paracetamol jest dostępny na rynku pod różnymi nazwami handlowymi w preparatach prostych (na przykład Acenol, Acetaminophen, Amipar, Apap, Benuron, Codipar, Doliprane, Dolonerv, Efferalgan, Etoran, Gemipar, Grippostad, Hascopar, Panadol, Paramax, Scanol, Tabcin) oraz złożonych (między innymi Antidol, Apap Extra, Codipar Plus, Coldrex, Dafalgan, Gripex, Saridon, Panadol Extra, Fervex).

Zobacz również te artykuły

Sprawdź, czy nie przekraczasz dopuszczalnej dawki paracetamolu

Uwaga, pacjenci zażywający więcej niż jeden lek przeciwbólowy powinni skontrolować ulotki medyczne preparatów i leków oraz dokładnie sprawdzić, które z nich zawierają w swoim składzie paracetamol. Na podstawie tego obliczyć należy dawkę paracetamolu i pilnować, by przekraczać ani dopuszczalnej dawki jednorazowej, ani dawki dobowej paracetamolu.

Paracetamol działa głównie przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, a także wykazuje bardzo słabe działanie przeciwzapalne, lecz nie znosi objawów stanu zapalnego ani nie osłabia funkcji płytek krwi i charakteryzuje się niskim ryzykiem pojawienia się działań niepożądanych w porównaniu do aspiryny i niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Źródło: sciencealert.com, niche.org.uk, medonet.pl, geekweek.interia.pl,

***

W 2023 roku będzie kilka długich weekendów. W przypadku trzech trzeba będzie wziąć jeden dzień urlopu, by cieszyć się długim weekendem wolnym od pracy. W przypadku jednego będą potrzebne 2 dni urlopu. Sprawdź, kiedy wypadają długie weekendy w 2023 roku i zaplanuj już dziś swój urlop. Szczegóły na dalszych planszach galerii ►►►

Tak wypadają dni wolne i długie weekendy w 2023 roku. Tak wy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Takie są skutki uboczne paracetamolu. Naukowcy publikują wyniki badań, które zaskakują - Express Bydgoski

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska