MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te kierunki warto studiować. Ich absolwenci mogą liczyć na zarobki wynoszące nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie

Maciej Badowski
Opracowanie:
Kontrolerzy finansowi odpowiadają za zaawansowaną analizę sytuacji finansowej firmy oraz zagrożeń, przed jakimi stoi. Średnie miesięczne wynagrodzenie na początku na tym stanowisku wynosi 9 290 PLN brutto. Starsi specjaliści i menedżerowie z większym doświadczeniem, mogą otrzymywać wynagrodzenie od 12 PLN do 20 tys. zł brutto.
Kontrolerzy finansowi odpowiadają za zaawansowaną analizę sytuacji finansowej firmy oraz zagrożeń, przed jakimi stoi. Średnie miesięczne wynagrodzenie na początku na tym stanowisku wynosi 9 290 PLN brutto. Starsi specjaliści i menedżerowie z większym doświadczeniem, mogą otrzymywać wynagrodzenie od 12 PLN do 20 tys. zł brutto. Lucyna Nenow/ Polska Press
Pogorszenie koniunktury, związane także z wysoką inflacją, sprawiło, że krajowa lista zawodów deficytowych, w których będzie brakować kandydatów do pracy, skróciła się w tym roku z 30 do 27 – wynika z Barometru Zawodów 2023. Rozglądając się za najlepszym kierunkiem kształcenia, warto brać pod uwagę nie tylko własne zainteresowania, ale i zapotrzebowanie na rynku pracy. Eksperci wskazują na konkretne kierunki studiów, po których dobrze płatna praca będzie gwarantowana.

Spis treści

Bezpieczeństwo w internecie, czyli cybersecurity

Przez coraz większe zagrożenie płynące z wykorzystania nowych technologii obserwujemy większe potrzeby rekrutacji na stanowiska takie jak: Cybersecurity Engineer; Cybersecurity Architect, Pentester, Cloud Security Engineer, DLP Engineer czy Cyber Risk Analyst.

Średnie wynagrodzenie specjalisty od cyberbezpieczeństwa w Polsce może się różnić w zależności od poziomu doświadczenia, kwalifikacji i lokalizacji. Według danych z 2022 roku owi specjaliści mogą otrzymywać wynagrodzenie od 6 do 12 tys. zł miesięcznie brutto na początku swojej kariery. Z kolei specjaliści z wieloletnim doświadczeniem mogą zarabiać nawet do 20 tys. zł miesięcznie brutto. Jednak autorzy raportu podkreślają, że dane te mogą się różnić w zależności od sektora, w którym pracują, lokalizacji oraz specjalizacji.

– W 2023 przy nadchodzącym zwolnieniu wynikającym z kryzysu gospodarczego, popyt na informatyków może wyrównać się z podażą – komentuje Karolina Giza, Team Leader Antal, IT Services, cytowana w komunikacie. – Obecny rynek w Polsce dla specjalistów informatycznych wciąż jest bardzo dobry, a kandydaci w dalszym ciągu są atrakcyjni pod kątem ich umiejętności i poziomu wynagrodzenia – dodaje.

Programiści poszukiwani

Przy maksymalnym wzroście projektów w branży IT widać szczególnie zwiększony popyt na: programistów znających języki Java i .NET oraz DevOpsów. Ważne jest jednak, aby stale się rozwijać i uczyć nowych technologii oraz języków programowania.

Średnio rekruterzy IT zaobserwowali ok. 15 do 20 proc. przewagi popytu nad podażą na programistów. – Na początku drogi tych, którzy znają języki takie jak Java czy .NET bądź zostali DevOps inżynierami wynagrodzenie waha się od około 5 tys. zł brutto do około 11 tys. zł brutto. Średnie zarobki w tym zawodzie już z doświadczeniem wynoszą około 12-15 tys. brutto. Warto również pamiętać, że wynagrodzenia w branży IT, podobnie jak w wielu innych, rosną z roku na rok – dodaje Anika Jabłońska, Senior IT Recruitment Consultant Antal, IT Services.

Specjaliści e-commerce i digital marketerzy znajdą pracę bez problemu

Do zawodów przyszłości należą także specjaliści e-commerce, digital marketeterzy czy social media menedżerowie - cały czas jest zapotrzebowanie na tego typu kompetencje.

Marketerzy cyfrowi są odpowiedzialni za podnoszenie świadomości marki i generowanie leadów za pośrednictwem wszystkich kanałów cyfrowych – zarówno bezpłatnych, jak i płatnych co z roku na rok zyskuje na znaczeniu w zdigitalizowanym świecie. Rola e-commercera oznacza odpowiedzialność zarówno za projektowanie, realizację, optymalizację, jak i nadzorowanie wszystkich elementów strategii marketingowej firm działających w sieci, między innymi sklepów internetowych.

– Branża marketingowa opiera się w głównym stopniu na doświadczeniu i umiejętnościach. Niekoniecznie trzeba mieć wykształcenie kierunkowe. Na starcie na stanowiskach juniorskich w branż wynagrodzenie waha się od 4,5 - 6,5 tys. zł brutto. Natomiast Digital Menedżerowie z większym doświadczeniem zarabiają średnio 10 – 20 tys. zł brutto, e-commerce specjaliści 8 – 12 tys. zł brutto, a social media menedżerowie 7 – 12 tys. zł brutto - dodaje Maryla Aftanasiuk – Lisiecka, Business Unit Director Antal, Sales & Marketing.

Kontrolerzy finansowi mają swój czas

Kontrolerzy finansowi odpowiadają za zaawansowaną analizę sytuacji finansowej firmy oraz zagrożeń, przed jakimi stoi. Są bezpośrednimi doradcami dla dyrektorów finansowych w zakresie przyjmowanej strategii. Od osoby na tym stanowisku wymaga się ukończenia szkoły wyższej – najlepiej na kierunku związanym z ekonomią.

Średnie miesięczne wynagrodzenie na początku na tym stanowisku wynosi 9 290 PLN brutto. Starsi specjaliści i menedżerowie z większym doświadczeniem, mogą otrzymywać wynagrodzenie od 12 do 20 tys. zł brutto.

Walka o wykwalifikowanego inżyniera trwa

Rozwijające się grupy zawodowe w Polsce to także inżynierowie odnawialnych źródeł energii, biotechnolodzy oraz nanotechnolodzy. W niektórych tych branżach już mamy do czynienia z deficytami pracowników, w innych walka o wykwalifikowanego inżyniera dopiero się rozpoczyna. Na deficyt elektryków, elektromechaników i elektromonterów wskazuje raport „Barometr Zawodów 2022”.

Zatrudniać na pewno będzie sektor energetyki wiatrowej. Inwestycje w farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim wymagają odpowiedniej logistyki, a co za tym idzie wyspecjalizowanej kadry. Specjaliści offshore mogą też liczyć na najwyższe zarobki – inżynierowie zarabiają od 12 do 19 tys. zł brutto, a managerowie – od 22 do 34 tys. zł brutto. Warto więc pomyśleć o studiach takich jak: inżynieria środowiska, energetyka cieplna, morska energetyka wiatrowa, zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej – komentuje Aleksandra Kurasiewicz, Senior Client & Team Manager Antal, Engineering & Operations.

Mechatronika, automatyka i robotyka

Rozwój Przemysłu 4.0, który dotyczy nie tylko technologii, ale też nowych sposobów pracy i roli ludzi w przemyśle wygenerował duże zapotrzebowanie na inżynierów specjalizujących się w mechatronice, automatyce i robotyce.

Na początku kariery wynagrodzenie inżynierów mechatroniki, automatyki i robotyki może wynieść od 5 do 7 tys. zł brutto. Natomiast z pięcioletnim doświadczeniem zarobki te mogą wynieść 9 – 13 tys. zł brutto – dodaje Marieta Brzykcy, Team Leader Antal, Engineering & Operations.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te kierunki warto studiować. Ich absolwenci mogą liczyć na zarobki wynoszące nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie - Strefa Biznesu

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska