Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten zapach świeżego chleba!

Tekst: Magdalena Ratajczyk Zdjęcia: Jacek Smarz
Teoretycznie sprawa wydaje się banalna: trzeba mieć dobre, naturalne składniki, sprawdzony przepis i sporo cierpliwości. W praktyce okazuje się, że upieczenie dobrego chleba wcale nie jest takie proste...

Teoretycznie sprawa wydaje się banalna: trzeba mieć dobre, naturalne składniki, sprawdzony przepis i sporo cierpliwości. W praktyce okazuje się, że upieczenie dobrego chleba wcale nie jest takie proste...

Chcąc zobaczyć, w jaki sposób powstaje pełnowartościowe pieczywo, wybraliśmy się do Piekarni Cukierni B.K. Rumińscy w podtoruńskim Głogowie. Obejrzeliśmy wszystkie etapy produkcji, poznaliśmy też tajne receptury.

<!** reklama>Produkcję chleba rozpoczyna „zaczątek”, który jest robiony z zakwasu i mąki żytniej. Jego okres fermentacji to około 6 godzin. W zależności od tego, jakie szczepy bakterii chce się wyhodować, przechowuje się go w temperaturze od 24 do 32 stopni Celsjusza. Następnie dodaje się mąki oraz pozostałe składniki, potrzebne do produkcji chleba. Tworzymy „przedkwas”, „półkwas”, „kwas”, i wreszcie ciasto. Wszystkie etapy produkcji ciasta trwają około czternaście i pół godziny. Składniki niezbędne do jego wykonania to mąka, woda, sól i drożdże.

Gdy piekarz ma już ciasto, waży jego kęsy, kształtuje i formuje. Zazwyczaj końcowe czynności są wykonywane ręcznie. Są także bochenki, które w całości powstają tylko i wyłącznie w sposób ręczny. Tak jest np. w przypadku chleba dyniowego. Po uformowaniu ciasta, odkłada się je na deskę, a następnie wkłada do komory fermentacyjnej. Uformowane ciasto pozostawia się do wyrośnięcia na co najmniej godzinę. Po tym czasie można włożyć je do pieca i pozostawić tam na czas od pół godziny do godziny. Czas pieczenia jest uzależniony od tego, ile jest mąki żytniej. Im jej więcej, tym czas wypieku jest dłuższy. Piec musi być nagrzany do temperatury 220-260 stopni Celsjusza. Świeży i niesamowicie pachnący bochenek jest już gotowy!

By rozpoznać jakość pieczywa, należy zwracać uwagę na jego wagę, nie na wielkość. Ważny jest skład, sprawdzajmy więc, czy to, co zjadamy, jest naturalne i zdrowe. Prawdziwy chleb nie zawiera konserwantów, bo ich nie potrzebuje. Rolę konserwantu odgrywa w nim zakwas.

- Chleb bez polepszaczy i konserwantów nie tylko długo pozostaje świeży, ale jest też bardzo zdrowy - mówi Krzysztof Rumiński, właściciel Piekarni Cukierni B.K. Rumińscy. - To bardzo ważne, bo przeciętny Polak zjada przeszło 60 kilogramów chleba rocznie.

Zobacz galerię: Ten zapach świeżego chleba!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska