MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Terminy wypłat "czternastek" przez ZUS. Oto pozostałe konkrety, które warto znać

mfred
Wideo
od 16 lat
Wrzesień to miesiąc, który emeryci polubią szczególnie. Rozpoczęła się bowiem wypłata 14. emerytury. Pieniądze trafią do ponad 9 milionów emerytów i rencistów. W jakich terminach świadczenia dotrze na konta uprawnionych? Zobacz, kiedy można spodziewać się wypłaty 14.emerytury.

Wypłata 14.emerytury

Dobra wiadomość dla emerytów. Wypłaty czternastych emerytur już się rozpoczęły i potrwają przez cały wrzesień. Pieniądze do emerytów wypłacone zostały już 1, 5 i 6 wrzesnia. To jednak nie koniec. Kolejni seniorzy otrzymają przelewy w nadchodzących dniach.

Czternasta emerytura zostanie wypłacona wraz z podstawowym świadczeniem emerytalnym lub rentowym. Oznacza to, że czternastka trafi na konto w standardowym terminie płatności twojego świadczenia (tj. 1, 5, 6, 10, 15, 20 lub 25 dzień miesiąca). Gdy wypłata świadczenia przypada w dzień wolny od pracy, ZUS wyśle pieniądze z wyprzedzeniem.

Ile wyniesie 14. emerytura

Jak przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na pełną kwotę czternastki mogą liczyć osoby, których świadczenie główne, np. emerytura lub renta, nie przekracza 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".
Emeryci muszą pamiętać, że jeśli ktoś pobiera emeryturę w wysokości 2,9 tys. zł i więcej, to jego świadczenie będzie pomniejszone w ramach mechanizmu "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że wysokość "czternastki" będzie pomniejszona o kwotę przekroczenia limitu przez świadczeniobiorcę.

Oto wyliczenia 14. emerytury: SPRAWDŹ TUTAJ

Kto dostanie 14.emeryturę?

Do otrzymania czternastek uprawnione są nie tylko osoby pobierające emerytury i renty z systemu powszechnego, rolniczego i mundurowego, których jest 9,1 mln, ale także osoby pobierające renty socjalne (290 tys.), zasiłki i świadczenia przedemerytalne (40 tys.), emerytury pomostowe (40 tys.), nauczycielskie świadczenie kompensacyjne (13 tys.), świadczenia rodzicielskie Mama 4 plus (60 tys.) oraz świadczenia inwalidzkie i kombatanckie (30 tys.).

Podatek od czternastej emerytury

Czternasta emerytura zostanie pomniejszona o podatek oraz składkę zdrowotną. Stanie się tak, pomimo tego iż emerytura do 2500 złotych brutto zwolniona jest z PIT. We wrześniu seniorzy otrzymają dwa przelewy (emeryturę i czternastkę), a po zsumowaniu tych kwot przekroczony zostanie próg 2500 złotych brutto.

W związku z tym od czternastej emerytury zostanie potrącony 12-procentowy podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składka na ubezpieczenie zdrowotne, która wynosi 9 proc.

Tabela wyliczeń czternastej emerytury

Czternasta emerytura zostanie wypłacona wraz z podstawowym świadczeniem, przez co miliony seniorów otrzymają zdecydowanie wyższe przelewy niż zazwyczaj. Przypominamy, że czternastka zostanie wypłacona automatycznie, a emeryci i renciści nie muszą składać żadnych wniosków.

Zobacz ile trafi na konto emerytów. Sprawdź tabelę wyliczeń

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska